• Profil

  Radiostacja gliwicka jest w całości zbudowana z drewna i mierzy aż 111,1 m wysokości. To daje jej miano najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie. Niezwykła konstrukcja została wzniesiona w 1938 roku (ukończenie budowy) i obecnie znajduje się na liście Pomników Historii.

  Modrzewiowe bele łączy 16 tysięcy śrub! Wieża zakotwiczona jest w czterech, niemal 90-tonowych fundamentach.

  Są wyższe wieże nadawcze, ale metalowe. Są też wyższe konstrukcje drewniane, ale nie pełnią funkcji nadawczej. Dlatego też radiostacja gliwicka została wpisana na listę Pomników Historii, ma nad nią pieczę Muzeum w Gliwicach.

  Jest co oglądać, bo zachowało się oprzyrządowanie stacji nadawczej. Niektóre ówczesne urządzenia (nadajniki, generatory, przyrządy pomiarowe) jeszcze działają. Teren, na którym znajduje się wieża, jest ogólnodostępny.

  Pierwotna radiostacja służyła celom propagandowym rozgłośni Schlesische Funkstunde z Breslau, czyli Wrocławia. Powstała w 1925 roku przy dzisiejszej ul. Radiowej w Gliwicach. Następnie wzniesiono nową radiostację przy ul. Tarnogórskiej i zwiększono moc nadajnika do 8 kilowatów. Później, w latach 1930–1935 Niemcy zbudowali nowe drewniane wieże nadawcze, z których każda miała ponad 100 metrów.

  Czytaj więcej: Radiostacja gliwicka – najwyższa taka na świecie

 • Więcej informacji
  Adres: Lubliniecka
  Gliwice
  śląskie
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.