Idylliczna Arkadia znana jest z mitologii jako utopijna kraina szczęśliwości i beztroski. W Polsce mamy swoją Arkadię. Wieś leży w województwie łódzkim w powiecie łowickim. Została zaprojektowana przez architektów na wzór idealnego raju. Z pewnością udało się osiągnąć spektakularny efekt, Arkadia jest romantyczna i sielankowa. Przez jej środek przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwiema wyspami i dodaje uroku tej malutkiej wioseczce.
Arkadia – kaprys damy i prawdziwy raj
Piękno tutejszych budowli z pewnością zachwyci nie tylko romantyków. Pierwotnie była to wieś Łupia, ale jej nazwa zmieniła się nie bez powodu. To Radziwiłłowie chcieli stworzyć sobie raj na ziemi – wybudować romantyczną wioseczkę z ogrodami angielskimi, grotami, łukami i akweduktami. A konkretnie chciała tego Helena Radziwiłłowa z Przeździeckich, żona Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela pobliskiego Nieborowa. Ta sama, która wdawała się w liczne romanse, m.in. ze Stanisławem Augustem Poniatowskim. Mąż jednak przymykał na to oko, podobnie jak na jej kaprys przemianowania jednej z wiosek w majątku w prawdziwą idyllę.
Rzeczka i staw
Przez majątek Radziwiłłów przepływała rzeka Skierniawka, malowniczo przecinająca Arkadię i tworząca na jej środku staw. Stoi tam widoczny na zdjęciu przepiękny akwedukt. Ponadto zbudowano liczne budyneczki: Przybytek Arcykapłana, Domek Gotycki, dom Grota Sybilli, dom murgrabiego, świątynia Diany, a także łuk grecki, ponadto mur z Hermami i do tego wszystkiego jeszcze… cyrk.
Et in Arcadia Ego
Odwiedzając tę urokliwą miejscowość będziemy mogli powiedzieć Et in arcadia ego, czyli – i ja byłem w arkadii. To tytuł znanego klasycyzującego obrazu pędzla Nicolasa Poussina wiszący w Luwrze. Miejsce to uznano za dzieło sztuki, w 1945 roku Arkadia stała się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.
Cmentarz mariawicki
W Arkadii, na uboczu, znajduje się dobrze zachowany rzadki cmentarz mariawicki z początków XX wieku. Najstarsze groby pochodzą z 1916 roku. Dziś opiekuje się nim parafia Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu należąca do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Czytaj też:
Pałac w Nieborowie – upiorny kardynał i spektakularne ogrody
Mało kto słyszał o tym wyznaniu, obecnie należy do niego kilka rodzin w Arkadii. Jest to odłam kościoła katolickiego, który wyodrębnił się po objawieniach siostry Marii Franciszki Kozłowskiej, niezaakceptowanych przez główny nurt katolicki. W wyznaniu tym nieakceptowalne jest m.in. dawanie ofiar za udzielanie sakramentów, nie ma też celibatu księży, a msze odprawiane są tyłem do wiernych.