Pałac w Nieborowie to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Dostojna posiadłość otoczona ogrodami w stylu angielskim i francuskim, przez lata służyła wysoko postawionym rodzinom, w jej komnatach spędzali czas władcy i artyści. Pałac w Nieborowie został zbudowany w latach 1690-1697 i jest przykładem stylu barokowego. Pomysłodawcą wzniesienia w tym miejscu rezydencji był prymas Michał Stefan Radziejowski.

Pałac w Nieborowie – letnia rezydencja Radziwiłłów

pałac w nieborowie
Pałac w Nieborowie, fot. ysuel, Shutterstock

Kardynał Michał Stefan Radziejowski, który był inicjatorem powstania pałacu w Nieborowie, niezbyt długo cieszył się swoim pomysłem. Już w 1697 roku sprzedał majątek Jerzemu Towiańskiemu. W kolejnym stuleciu pałac bardzo często zmieniał właścicieli. Dopiero od 1774 roku pozostał na dłużej w jednej rodzinie. Wtedy to kupił go Michał Hieronim Radziwiłł.

Dzięki Radziwiłłowi, w znacznym stopniu rozrosła się kolekcja obrazów przechowywanych w Nieborowie (spis dzieł sztuki zajmował aż 145 stron!). Małżeństwo Radziwiłłów zadbało również o otoczenie pałacu. Za projekt ogrodu w stylu francuskim odpowiadał wybitny architekt Szymon Bogumił Zug. Poważną przebudową wykonano w 1922 roku, kiedy to z inicjatywy Janusza Radzwiłła dobudowano dodatkową kondygnację.

Pałac, który oszczędziła historia

To, że pałac w Nieborowie zachował się do dnia dzisiejszego w bardzo dobrym stanie, zawdzięczamy dwóm kwestiom. Po pierwsze obiekt przez większość czasu należał do rodziny Radziwiłłów, która wkładała w to miejsce wiele pracy i czasu. Po drugie z pałacem w Nieborowie lekko obeszła się historia – budynek nie odniósł żadnych poważnych zniszczeń w czasie I i II wojny światowej.

Po II wojnie światowej rezydencja stała się  odziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. W muzeum możemy podziwiać m. in. odrestaurowane wnętrza pałacowe wraz z wyposażeniem, a także kolekcje obrazów, rzeźb, porcelany czy zegarów. Od 1962 roku pałac w Nieborowie jest wpisany na listę zabytków.

Upiorny kardynał, który straszy w bibliotece

pałac w nieborowie
Pałac w Nieborowie w jesiennej odsłonie, fot. Shutterstock

Z pałacem w Nieborowie związana jest historia, która miała być dowodem na istnienie duchów w rezydencji Radziwiłłów. Zgodnie z opowieścią, pewnego wieczoru ochroniarz pilnując zbiorów muzeum, usłyszał przeraźliwy huk dochodzący z nieborowskiej biblioteki. Na podłodze leżało roztrzaskane zwieńczenie wielkiego zegara, a na portrecie  przedstawiającym pierwszego właściciela Nieborowa kardynała Michała Stefana Radziejowskiego , nie było widać żadnej postaci.

Zdenerwowany ochroniarz pobiegł po kustosza. Kiedy obaj mężczyźni ponownie weszli do pomieszczenia okazało się, że obraz wygląda tak jak zawsze, natomiast niezwykle ciężkie zwieńczenie zegara leży na podłodze. Z później przeprowadzonej wizji lokalnej jasno wynikało, że pokrywa nie mogła spać sama – była dobrze przymocowana i ciężka, a do jej podniesienia potrzebnych było przynajmniej dwóch silnych mężczyzn. Strażnik, który odkrył to niespotykane zdarzenie opowiadał później, że w kącie biblioteki widział mężczyznę ubranego w purpurowe szaty.

Arkadia – magiczna kraina pod Łowiczem

park w nieborowie park arkadia
Park Arkadia niedaleko Nieborowa, fot. ysuel, Shutterstock

Oprócz pięknych ogrodów otaczających pałac w Nieborowie, będąc w tych okolicach warto zwrócić uwagę na pobliski park w Arkadii. Położony zaledwie 5 kilometrów od Nieborowa park został założony przez Helenę Radziwiłłównę i jest doskonałym przykładem ogrodu w stylu angielskim. Za jego projekt również odpowiadał Szymon Bogumił Zug. Możemy tu podziwiać m. in pozostałości przepięknego akweduktu, grecki łuk kamienny czy świątynię Diany. Helena Radziwiłłówna oddała parkowi w Arkadii wiele serca i udoskonalała go przez ponad 20 lat aż do swojej śmierci.

Czytaj więcej o Arkadii:

Arkadia – mityczna kraina w sercu Polski