Cedynia to najdalej położona na zachód miejscowość w Polsce. No dobrze, troszkę dalej pojechać się da. Ale nie spotka się w naszym kraju żadnego miasta ulokowanego bardziej w stronę zachodu. To historyczne miasto było miejscem znanej bitwy. Z czego jeszcze jest znane?
Cedynia – najdalej na zachód
Dalej na zachód za Cedynią są już tylko pola, lasy, łąki, wsie i granica z Niemcami, a także polder zalewowy utworzony w celu regulacji Odry. Z jego powodu te okolice są nazywane Żuławami Cedyńskimi. To niewielkie miasto na Pojezierzu Zachodniopomorskim liczy sobie niespełna 2000 mieszkańców, a niemal każdy o nim słyszał. Nie tylko za sprawą położenia geograficznego, ale także z powodu sławnej bitwy.
Bitwa pod Cedynią
Bitwa pod Cedynią miała miejsce bardzo dawno temu, bo jeszcze w 972 roku za Mieszka I. Książę i jego brat, Czcibor, wygrali walkę z margrabią Hodonem o ujście Odry. Na pamiątkę tych wydarzeń postawiono widoczny na zdjęciu pomnik bitwy pod Cedynią.
Cedynia w średniowieczu była siedzibą kasztelanii, w XIII wieku powstawało w tej okolicy wiele klasztorów. Tym samym nieco wzrosło znaczenie ekonomiczne grodu. Prawa miejskie Cedynia otrzymała w 1299 roku. Na początku XV w. miasto sprzedano zakonowi krzyżackiemu.
Dalsza historia Cedyni
Jak na tak niewielkie miasteczko, Cedynia przeszła wiele istotnych historycznych momentów. Po tym, jak krzyżacy sprzedali miasto Branderburgii, nastąpiła sekularyzacja i zmniejszenie wpływów religijnych w tym rejonie. To za sprawą Fryderyka II i ruchów reformatorskich.
Miasto miało też udział podczas wojny trzydziestoletniej, kiedy to zostało zajęte przez szwedzkiego króla Gustawa Adolfa na jego siedzibę. Stoczona w 1637 roku bitwa osłabiła miasto i położyła kres zakonowi, klasztor został przebudowany na pałac myśliwski. Kolejną klęską był wielki pożar w 1699 roku i najazd pruski w 1701 roku.