Dzieci uwielbiają podróże lub ich nienawidzą. Którą z opcji wybierze Wasze dziecko? To w dużej mierze zależy od tego, jak zaplanujesz Waszą wyprawę. Warto zacząć przygodę z wyjazdami od Polski, jednak nawet takie wyprawy wymagają pamiętania o kilku szczegółach. Oto 6 najważniejszych rzeczy, o których pamiętajcie wyruszając podróż z dzieckiem po Polsce.

1. Zorganizuj podróż

Podróż z dzieckiem wymaga dobrej organizacji. Fot. Shutterstock

Podróż z dzieckiem nadaje pojęciu wędrówki zupełnie inne znaczenie. To nie te czasy, kiedy wsiadaliście w pociąg lub samochód, wyjmowaliście książkę z plecaka i pogrążeni w lekturze dojeżdżaliście do celu. Dzieci absorbują podróż od początku do końca. Warto zadbać o to, aby się nie nudziły i miały różnorodne zajęcia. Warto zabrać zabawki, którymi dziecko wcześniej się nie bawiło. Dobrym pomysłem są gry podróżne lub w przypadku starszych dzieci spontaniczne zabawy np. wymyślanie rzeczy na literę B lub liczenie mijanych za oknem zwierząt.

2. Wybieraj atrakcje interesujące dla dziecka

Atrakcje dla dzieci powinny być angażujące. Fot. Shutterstock

Jest wiele miejsc w Polsce, które zainteresują dzieci. Interaktywne muzea, juraparki, wioski indiańskie – to tylko przykłady atrakcji, które je zachwycą. Planując podróż nie musimy rezygnować z muzeów czy oglądania starówki, ale zawsze miejmy w zanadrzu coś interesującego dla dziecka, coś na co będzie czekało gdy atrakcja dla dorosłych go nie zainteresuje.

Poznajcie miejsca w Polsce które warto zobaczyć z dzieckiem

Polska z dzieckiem – bajkowe atrakcje dla malucha

3. Dużo opowiadaj

Wakacje z dzieckiem mogą być niezapomnianym pozytywnym czasem, jeśli nie damy sobie wejść na głowę. Fot. Fotolia

Dzieci uwielbiają słuchać i pytać. Dlatego przygotuj go do zobaczenia kolejnego miejsca. Opowiedz swoimi słowami jego historię, odpowiadaj na pytania, stwórz ciekawą opowieść dotyczącą danego miejsca, które planujecie odwiedzić. Nawet muzeum narodowe może zainteresować małego podróżnika jeśli pozna ciekawą i przystępną dla niego historię. Jeśli w danym miejscu to możliwe, wybierajcie zwiedzanie z przewodnikiem przeznaczone dla dzieci. Osoby opowiadające mówią wtedy językiem przystępnym dla maluchów oraz dodają różnego rodzaju atrakcje dla dzieci.

4. Pozwól odpocząć

Dziecko w wakacje nie będzie marudne i da nam odpocząć, jeśli my mu damy. Fot. Pixabay

Podczas podróży z dzieckiem po Polsce warto częściej odpoczywać nie tylko w drodze samochodem. Dzieci potrzebują także swojego sposobu na odetchnięcie w ciągu dnia. Dla małych podróżników będzie to popołudniowa drzemka, starsze pociechy odpoczną bawiąc się na placu zabaw, pływając w basenie lub biegając w parku. Jeśli chcemy uniknąć płaczu i histerycznego zachowania, to nie możemy pomijać tego ważnego dla dzieci elementu podróży.

5. Pamiętaj o jedzeniu

Podróż z dzieckiem będzie udręką, jeśli maluch będzie głodny. Fot. fotokon, Shutterstock

Pamiętacie te czasy, kiedy podczas podróży jadłeś śniadanie a później przez cały dzień biegałeś od atrakcji do atrakcji żeby zobaczyć jak najwięcej? Gdy wreszcie nastawał wieczór ostatkiem sił szedłeś do restauracji i zamawiałeś wszystko co było w karcie. Te czasy bezpowrotnie się skończyły. Dziecko nie da Wam zapomnieć, że musicie jeść i dbać o to, żeby nie opaść z sił podczas wyprawy. Jest to element, który z powodzeniem można połączyć z odpoczynkiem dziecka. Każdy, kto choć raz widział swoje dziecko głodne wie doskonale, że dziecko głodne to dziecko złe. Dlatego aby w pełni cieszyć się podróżą, koniecznie miejcie ze sobą zapasy jedzenia.

6. Nie spiesz się

dzieci na wsi skaczą z beli słomy
Podróż z dzieckiem nie może mieć morderczego tempa. Fot. Shutterstock

Podróż z dzieckiem ma swoje zalety, niektórzy uznają to za spokojniejszy sposób podróżowania. Jeśli wcześniej potrafiłeś tak zaplanować wyjazd, że wszystkie atrakcje Krakowa udało Ci się zobaczyć w jeden dzień, to czekają Cię duże zmiany. Zastanów się, czy tak małe dziecięce nóżki są w stanie dotrzymać Ci kroku? Oczywiście, że nie a dziecko szybko pokaże Wam jak wiele jest w stanie wytrzymać. Dlatego podczas podróży z dzieckiem najważniejsze to być elastycznym, bez żalu dokonywać weryfikacji planu podróży oraz dostrzegać plusy wolniejszego tempa jakie narzuca Wam dziecko. Bo czy nie przyjemniej jest spędzić czas ze swoim szkrabem na pikniku w parku zamiast biegać z zegarkiem w ręku od muzeum do muzeum? Oceńcie sami.