Strona głównaCiekawostkiChatka Puchatka – wielkie zmiany na Połoninie Wetlińskiej

Chatka Puchatka – wielkie zmiany na Połoninie Wetlińskiej

Legendarne schronisko na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach zostało przeznaczone do rozbiórki w kwietniu tego roku. Dla jednych jest to bolesna wiadomość, inni rozumieją potrzebę modernizacji.

Chatka Puchatka, schronisko PTTK na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach. Fot. Shutterstock

Dla nas wszystkich, którzy choć raz byliśmy w progach schroniskla PTTK Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej, wieść o tym, że miejsce to zostanie rozebrane i zastąpione innym jest przygnębiająca. Sama nazwa tego schroniska budzi pozytywne skojarzenia i wielu uruchamia wspomnienia spędzonych tam mnóstwa niezwykłych chwil.

Były dyrektor Parku Narodowego Tomasz Winnicki uspokaja jednak, że Chatka nie zostanie zastąpiona przez żaden hotel. Mówi, że powstanie w tym miejscu także schronisko o podobnych rozmiarach i górskiej architekturze. Na fanpage’u Chatki Puchatka czytamy jednak, że miłośnicy schroniska mają wątpliwości co do charakteru nowej inwestycji. Chcą, żeby wciąż było to schronienie otwarte dla każdego zmęczonego wędrowca.

Wlepki na jednej ze ścian wewnątrz Chatki Puchatka, które wkrótce zostaną wyburzone. Fot. Olga Kowalczyk, Polska Zachwyca

Stan schroniska od wielu lat niemodernizowanego jest już jednak bardzo zły. Z tego powodu decyzja o zupełnym wyburzeniu Chatki była konieczna. Jeśli tylko powstanie nowoczesne, piękne, jasne miejsce otwarte jak do tej pory dla wszystkich, każdy wędrowiec na Połoninie Wetlińskiej z tego skorzysta.

Budowa nowego obiektu ma potrwać ok 20 miesięcy i kosztować 4,2 mln złotych. Środki na tę modernizację pochodzić będą m.in. z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz z budżetu państwa. Przez ten okres trzeba się liczyć ze sporym ruchem budowniczym w tym obszarze Połoniny Wetlińskiej. Obawy budzi tylko fakt, że cała inwestycja mocno naruszy ekosystem Bieszczadzkiego Parku Narodowego i zaburzy życie jego mieszkańców.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE