Strona głównaTop 10Zielona Góra – atrakcje polskiej stolicy wina (Top 11)

Zielona Góra – atrakcje polskiej stolicy wina (Top 11)

Zielona Góra to miasto wina, dlatego znajdziemy tam nawet jego muzeum. Można pospacerować także uliczkami urokliwego Starego Miasta albo pogłębić wiedzę z zakresu astronomii. Oto jakie Zielona Góra atrakcje oferuje o każdej porze roku.

Pomnik Bachusa

Pomnik Bachusa. Fot. piotrbb, Shutterstock

Pomnik Bachusa u zbiegu ulic Żeromskiego, Kupieckiej i alei Niepodległości powstał dla upamiętnienia tego, że Zielona Góra to miasto wina. Bachus to miłośnik tego trunku, więc jego statua nie mogła stanąć nigdzie indziej. To zapoczątkowało pewną modę i teraz małe Bachusy można spotkać w wielu miejscach w mieście, podobnie jak krasnale we Wrocławiu.

Ratusz w Zielonej Górze

Ratusz w Zielonej Górze. Fot. piotrbb, Shutterstock

Ratusz przy Starym Rynku w Zielonej Górze pochodzi prawdopodobnie z XV wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Przechodził liczne pożary. Gdy powstał w tym miejscu budynek murowany, mieściła się w nim… jakże by inaczej: winiarnia. Pełnił także rolę świątyni ewangelickiej, a obecnie znajduje się tu Urząd Stanu Cywilnego. Ciekawostką jest, że ratusz jest nieco przekrzywiony.

Stare Miasto w Zielonej Górze

Stare Miasto w Zielonej Górze
Stare Miasto w Zielonej Górze. Fot. piotrbb, Shutterstock

Na Starym Mieście znajduje się nie tylko Stary Rynek z ratuszem, ale też mnóstwo zabytkowych kamieniczek. Sama lokacja miasta nastąpiła w XIII wieku i to wtedy powstało całe założenie urbanistyczne. Rynek pojawił się pierwszy, a z niego wychodziły pomniejsze uliczki. Całość była otoczona kiedyś murami miejskimi.

Centrum Nauki Keplera i Planetarium Wenus

obserwatorium planetarum
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Zielona Góra atrakcje ma także dla dzieci. W Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze mieści się m.in. Planetarium Wenus. Zostało otwarte w 2015 roku i można tu obejrzeć projekcję w kopule mierzącej 10 m średnicy, a także salę lotów kosmicznych, ekspozycję o Johanesie Keplerze, wystawę meteorytów czy też jaskinię światła, prezentującą różne zjawiska optyczne.

Cennik: Bilety na pokazy 3D kosztują 12 zł (normalne) i 9 zł (ulgowe), a 2D 10 zł (normalne) i 7 zł (ulgowe). Seanse odbywają się od wtorku do niedzieli od godz. 9.

Wieża Łaziebna (Głodowa)

wieża łaziebna zielona góra
Wieża Łazienna (zwana Łaziebną lub Głodową). Fot. Dawid Bilans Galiński, CC BY-SA 3.0

Wieża Łazienna w Zielonej Górze pochodzi z XV wieku i jest to jeden z najstarszych zachowanych zabytków w mieście. Zwana jest także Wieżą Łaziebną albo Głodową. Łaziebną, bo w pobliżu znajdowały się kiedyś łaźnie miejskie, a Głodową, ponieważ kiedyś w środku znajdowało się więzienie.

Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Fot. Marek Szpak, CC BY-SA 3.0

Zielona Góra atrakcje muzealne ma bardzo rozbudowane, ponieważ Muzeum Ziemi Lubuskiej ma kilka ciekawych filii. W gmachu głównym mieści się 17 tysięcy eksponatów, a najstarsze pochodzą ze średniowiecza. Można tam zobaczyć wystawę sztuki dawnej i współczesnej, a także takie poświęcone winiarstwu i konserwacji. Bilety normalne kosztują 10 zł, a ulgowe 5 zł.

Wieża Bismarcka (Wilkanowska)

wieża wilkanowska
Zielona Góra atrakcje; Wieża Wilkanowska (Bismarcka)

Na Górze Wilkanowskiej znajduje się Wieża Wilkanowska zwana też przed II wojną światową Wieżą Bismarcka. 20-metrowa budowla znajduje się już poza graniami miasta, na wzniesieniu mającym 221 m n.p.m. (najwyższym na Wale Zielonogórskim). Jej budowę rozpoczęto w 1902 r. w rocznicę urodzin Bismarcka. Nad wejściem był nawet medalion z jego popiersiem. Dziś jest to wieża przeciwpożarowa i obserwacyjna należąca do Nadleśnictwa Zielona Góra.

Muzeum Dawnych Tortur

Muzeum Tortur, madejowe łoże
Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Tortur, madejowe łoże. Fot. Lestat, CC BY-SA 3.0

Muzeum Dawnych Tortur jest jedną z galerii Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zobaczymy tam wystawę o historii tortur i procesów o czary, a także średniowieczne narzędzia tortur (repliki). To największa w Polsce ekspozycja poświęcona torturom.

Zwiedzającym towarzyszą jęki skazańców, odczytywanie wyroków i brzęk łańcuchów. Skąd pomysł, żeby akurat Zielona Góra atrakcje miała związane z torturami? Otóż w połowie XVII wieku spalono tu na stosie kilkadziesiąt kobiet posądzonych o czary.

Na wystawę można wejść w ramach wstępu do Muzeum Ziemi Lubuskiej. Bilety w cenach 10 zł normalny i 5 zł ulgowy.

Pałac w Przytoku

Pałac w Przytoku
Pałac w Przytoku

Przytok to wieś w gminie Zabór w pobliżu Zielonej Góry. Znajduje się tam zespół pałacowy w tym neorenesansowy pałac z XIX wieku,ozdobna brama wjazdowa, a także przypałacowy park z 1792 r. W środku na uwagę zasługuje sień, klatka schodowa i sala balowa. Teraz mieści się tam schronisko młodzieżowe.

Wieża Braniborska

wieża braniborska
Wieża Braniborska Zielona Góra. Fot. Mohylek, CC BY-SA 3.0

Ta ciekawa wieża przypominająca latarnię to budynek obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, Centrum Astronomii im. Jana Keplera oraz Zielonogórskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wieża Braniborska w Zielonej Górze była kiedyś winiarnią z wieżą widokową. Pochodzi z XIX w.

Muzeum Wina

kieliszek wina
Zielona Góra atrakcje ma także związane z winem. Fot. Shutterstock

Muzeum Wina to także filia Muzeum Ziemi Lubuskiej. Prezentuje historię winiarstwa i zdradza tajemnicę, dlaczego to właśnie woj. lubuskie jest krainą wina. Są nawet lekcje dla szkół, podczas których uczniowie poznają dzieje upraw na tych ziemiach od 1314 roku.

Na wystawę można wejść w ramach wstępu do Muzeum Ziemi Lubuskiej. Bilety w cenach 10 zł normalny i 5 zł ulgowy.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE