Ciechociński deptak to obiekt rozsławiony przez liczne piosenki. Choć mowa w nich głównie o walorach towarzyskich, to jednak Ciechocinek swą sławę zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowym w skali Europy tężniom solankowym. Można tu wziąć głęboki oddech i cieszyć się zdrowiem, które gwarantuje Wam tutejsze powietrze.
Legenda o Ciechu i Cinie
Pierwsza wzmianka o wsi, której nazwą było Ciechocino, pochodzi już z 1379 roku. Nazwa Ciechocinek natomiast po raz pierwszy pojawiła się w 1520 roku. Według legendy, na tych terenach mieścił się gród księcia, który miał piękną córkę Cinę. To w niej zakochał się rycerz – Ciecho, któremu jednak książę nie dał zgody na ślub z księżniczką.
Młodzi kochankowie uciekli, jednak gdy zostali schwytani czekała ich straszna kara. Cina została uwięziona w baszcie, a rycerza utopiono w Wiśle. Władca wiślanych wód przemienił duszę rycerza w srebrnopiórego anioła, który uwolnił księżniczkę i dusze ich połączyły się na zawsze. Mieszkańcy grodu dla upamiętnienia nieszczęśliwych kochanków, nazwali miejscowość od ich imion: Ciecho – Cina. Dziś znamy ją jako Ciechocinek.
Ciechocinek – miasto na soli
Choć dziś to głównie ośrodek uzdrowiskowy, to jednak początki były zupełnie inne. Pierwsze tężnie w Ciechocinku, które zbudowano w latach 1824-1833, miały służyć głównie do wydobywania soli. Osada, która od 1832 roku produkowała sól dla całego Królestwa Polskiego, zainteresowała także lekarzy. Rozpoczęto stosowanie w Ciechocinku kąpieli leczniczych, które dały początek uzdrowiskowej działalności miasta.
Solanka, która przesącza się po ścianach tężni w Ciechocinku, pod wpływem wiatru i słońca paruje, tworząc wyjątkowy mikroklimat obfitujący w jod, sód, chlor i brom. Dzięki temu pełni rolę naturalnego, leczniczego inhalatorium. Dlatego uzdrowisko leczy przede wszystkim choroby układu oddechowego. Jednak nie tylko. Warto odwiedzić Ciechocinek także gdy mamy problem z chorobami narządu ruchu, układu nerwowego, krążenia i metabolicznymi (także z cukrzycą). Leczy się tutaj również schorzenia ginekologiczne i niepłodność.
Najdłuższe drewniane tężnie w Europie
W Ciechocinku znajduje się zespół trzech tężni solankowych. Jest to najdłuższa tego typu drewniana konstrukcja w Europie. Oprócz walorów zdrowotnych, tężnie nadal służą do naturalnego pozyskiwania soli. Woda o stężeniu soli 5,8 proc. wydobywana jest do słynnej fontanny Grzybek. Następnie wtłaczana jest na szczyt tężni, skąd solanka sączy się po drewnianej konstrukcji i w naturalny sposób paruje zwiększając stężenie soli w wodzie. Następnie płynie ona do warzelni, gdzie powstaje sól.
Zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym stanowi Pomnik Historii.