Każdy, kto odwiedza Wrocław, w przewodniku znajduje te najbardziej znane atrakcje. Zgadzamy się, że Rynek z Ratuszem, wrocławskie zoo, Panoramę Racławicką i Ostrów Tumski trzeba koniecznie odwiedzić. Ale to nie wszystko! Są mniej znane atrakcje Wrocławia i okolic, które być może spodobają się Wam jeszcze bardziej!
Hydropolis
Centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis powstało na terenie zakładów wodociągowych MPWiK przy ul. Na Grobli. W jednym miejscu dzieciaki mogą dowiedzieć się nieco więcej o samej wodzie czy powstawaniu fal, ale wejdą też do modelu batyskafu, jaki zszedł na dno Rowu Mariańskiego. W kolejnej sali obejrzą modele statków różnego typu. Są też przeróżne urządzenia, na których można pokazywać doświadczenia. Przez całą wycieczkę towarzyszy nam wodna ścieżka.
Ślęża, zamek Sobótka Górka
Każdy znajdzie coś dla siebie. Chcący aktywnie wypocząć z chęcią zdobędą Ślężę i Radunię, poznają sekrety pogańskich obrzędów i tajemniczego Niedźwiadka. Miłośnikom historii spodoba się historia o Złocie Wrocławia ukrytym w masywie góry, a także zamek Sobótka Górka w Sobótce. Poleniuchować można nad wodą w Sulistrowicach, z kolei Sulistrowiczki to rodzaj niewielkiego uzdrowiska.
Kolejkowo
To niezwykła makieta kolejowa, w której z pewnością zakochają się tatusiowie, nie tylko synkowie. Na 305 mkw powierzchni twórcy Kolejkowa zgromadzili silną reprezentację rozpoznawalnych dolnośląskich atrakcji. Jest więc Śnieżka i wagoniki kolejki linowej, a nieopodal wodospad z prawdziwą wodą. Jest wrocławski Rynek i jeżdżące po mieście tramwaje i samochody. Wszystko się rusza, pięknie gra, świeci i przyciąga wzrok. Kolejkowo znajdziemy w budynku byłego dworca Wrocław Świebodzki przy pl. Orląt Lwowskich.
Kolejkowo – koleją przez hity Dolnego Śląska w miniaturze (FILM)
Centrum Historii Zajezdnia
Centrum powojennej historii Wrocławia, ale też Polski i całej Europy, bo przecież Wrocław nie jest samotną wyspą, a najważniejsze wydarzenia dla miasta zmieniły bieg dziejów całego kraju. Obejrzymy replikę powstańczego kanału z czasów II wojny światowej i wejdziemy na piętro kamienicy, gdzie poczujemy się jakbyśmy – dosłownie i w przenośni – zaczynali historię powojenną od zera.
Posłuchamy Radia Wolna Europa i powspominamy Solidarność. Łezka się w oku zakręci, gdy w muzeum zobaczymy meblościanki ze sklejki, jakie jeszcze niedawno stały w naszych domach. Czytając napisy na ścianie w podziemiach obudzimy znów ducha, jaki popędzał do walki słowem w trudnych czasach. To podróż w przeszłość – nie tak daleką, ale przecież nieznaną najmłodszym. Podróż zaserwowaną w bardzo smaczny i atrakcyjny sposób.
Labirynt w kukurydzy w Kobierzycach
Uwaga, atrakcja sezonowa.
Atrakcje Wrocławia mogą nas z powodzeniem zatrzymać w mieście na długie dni i tygodnie, ale warto wybrać się też w okolice. Labirynt kukurydzy w Kobierzycach to co prawda sezonowa atrakcja, więc musimy mieć świadomość, że może być skoszony, ale nie sposób o nim nie wspomnieć. Można się naprawdę nieźle zgubić!
Labirynt w Kobierzycach – Dedal by się nie powstydził (FILM)
Zamek Topacz
Tak naprawdę nie jest to zamek, a dość skromna bardzo ładnie położona rezydencja w Ślęzie pod Wrocławiem. Jest kilka ciekawostek historycznych związanych z tym miejscem, które wspominamy w naszym wcześniejszym tekście. O tym miejscu mówimy głównie ze względu na położenie i dostępny hotel z restauracją. Jest także świetne muzeum motoryzacji z mnóstwem starych samochodów z duszą.
Atrakcje Wrocławia – tu znajdziesz je w jednym miejscu
Skompletowaliśmy dla Was także te bardziej znane atrakcje Wrocławia. Oto linki do artykułów:
- Piwnica Świdnicka – najstarsza restauracja w Europie
- Hala Ludowa czy Stulecia? Gigantyczny świadek ważnych wydarzeń w historii Wrocławia
- Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu – opisywaliśmy go w tekście o najpiękniejszych jarmarkach w Polsce. Uwaga, atrakcja sezonowa.
- Wrocławskie Krasnale – znajdziesz je wszystkie?
- Most Tumski – kłódki zakochanych i latarnie gazowe zapalane przez latarnika
- Afrykarium i wrocławskie zoo – najlepszy w Polsce ogród zoologiczny i jedyne takie oceanarium na świecie
- Panorama Racławicka kryjąca Bitwę pod Racławicami – opisaliśmy ją w naszym tekście o najcenniejszych obrazach w Polsce
- Sky Tower – najwyższy budynek w Polsce mierząc do dachu, z najwyżej położonym tarasem widokowym. Widać stamtąd nawet Śnieżkę
- Złoto Wrocławia – ciekawostki o tym, jak miasto Breslau zostało twierdzą i jakie fakty w sprawie wywiezienia cennych kosztowności udało się ustalić