Strona głównaTop 10Nie tylko Rynek i zoo. Atrakcje Wrocławia i okolic

Nie tylko Rynek i zoo. Atrakcje Wrocławia i okolic

Każdy, kto odwiedza Wrocław, w przewodniku znajduje te najbardziej znane atrakcje. Zgadzamy się, że Rynek z Ratuszem, wrocławskie zoo, Panoramę Racławicką i Ostrów Tumski trzeba koniecznie odwiedzić. Ale to nie wszystko! Są mniej znane atrakcje Wrocławia i okolic, które być może spodobają się Wam jeszcze bardziej!

Hydropolis

atrakcje wrocławia
Hydropolis, fot. Jacek Halicki, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis powstało na terenie zakładów wodociągowych MPWiK przy ul. Na Grobli. W jednym miejscu dzieciaki mogą dowiedzieć się nieco więcej o samej wodzie czy powstawaniu fal, ale wejdą też do modelu batyskafu, jaki zszedł na dno Rowu Mariańskiego. W kolejnej sali obejrzą modele statków różnego typu. Są też przeróżne urządzenia, na których można pokazywać doświadczenia. Przez całą wycieczkę towarzyszy nam wodna ścieżka.

Ślęża, zamek Sobótka Górka

Każdy znajdzie coś dla siebie. Chcący aktywnie wypocząć z chęcią zdobędą Ślężę i Radunię, poznają sekrety pogańskich obrzędów i tajemniczego Niedźwiadka. Miłośnikom historii spodoba się historia o Złocie Wrocławia ukrytym w masywie góry, a także zamek Sobótka Górka w Sobótce. Poleniuchować można nad wodą w Sulistrowicach, z kolei Sulistrowiczki to rodzaj niewielkiego uzdrowiska.

Zamek Sobótka Górka – więzienie u stóp Ślęży

Kolejkowo

To niezwykła makieta kolejowa, w której z pewnością zakochają się tatusiowie, nie tylko synkowie. Na 305 mkw powierzchni twórcy Kolejkowa zgromadzili silną reprezentację rozpoznawalnych dolnośląskich atrakcji. Jest więc Śnieżka i wagoniki kolejki linowej, a nieopodal wodospad z prawdziwą wodą. Jest wrocławski Rynek i jeżdżące po mieście tramwaje i samochody. Wszystko się rusza, pięknie gra, świeci i przyciąga wzrok. Kolejkowo znajdziemy w budynku byłego dworca Wrocław Świebodzki przy pl. Orląt Lwowskich.

Kolejkowo – koleją przez hity Dolnego Śląska w miniaturze (FILM)

Centrum Historii Zajezdnia

atrakcje wrocławia
Centrum Historii w byłej zajezdni tramwajowej, a potem autobusowej. Materiały prasowe, zajezdnia.org

Centrum powojennej historii Wrocławia, ale też Polski i całej Europy, bo przecież Wrocław nie jest samotną wyspą, a najważniejsze wydarzenia dla miasta zmieniły bieg dziejów całego kraju. Obejrzymy replikę powstańczego kanału z czasów II wojny światowej i wejdziemy na piętro kamienicy, gdzie poczujemy się jakbyśmy – dosłownie i w przenośni – zaczynali historię powojenną od zera.

Posłuchamy Radia Wolna Europa i powspominamy Solidarność. Łezka się w oku zakręci, gdy w muzeum zobaczymy meblościanki ze sklejki, jakie jeszcze niedawno stały w naszych domach. Czytając napisy na ścianie w podziemiach obudzimy znów ducha, jaki popędzał do walki słowem w trudnych czasach. To podróż w przeszłość – nie tak daleką, ale przecież nieznaną najmłodszym. Podróż zaserwowaną w bardzo smaczny i atrakcyjny sposób.

Labirynt w kukurydzy w Kobierzycach

Uwaga, atrakcja sezonowa.

Atrakcje Wrocławia mogą nas z powodzeniem zatrzymać w mieście na długie dni i tygodnie, ale warto wybrać się też w okolice. Labirynt kukurydzy w Kobierzycach to co prawda sezonowa atrakcja, więc musimy mieć świadomość, że może być skoszony, ale nie sposób o nim nie wspomnieć. Można się naprawdę nieźle zgubić!

Labirynt w Kobierzycach – Dedal by się nie powstydził (FILM)

Zamek Topacz

Tak naprawdę nie jest to zamek, a dość skromna bardzo ładnie położona rezydencja w Ślęzie pod Wrocławiem. Jest kilka ciekawostek historycznych związanych z tym miejscem, które wspominamy w naszym wcześniejszym tekście. O tym miejscu mówimy głównie ze względu na położenie i dostępny hotel z restauracją. Jest także świetne muzeum motoryzacji z mnóstwem starych samochodów z duszą.

Zamek Topacz – auta z duszą w starych murach

Atrakcje Wrocławia – tu znajdziesz je w jednym miejscu

atrakcje wrocławia
Most Tumski, w tle katedra. To bardzo znane atrakcje Wrocławia. Fot. Shutterstock

Skompletowaliśmy dla Was także te bardziej znane atrakcje Wrocławia. Oto linki do artykułów:

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE