Strona głównaCiekawostkiDar Pomorza – księżna, która okrążyła cały świat

Dar Pomorza – księżna, która okrążyła cały świat

Dar Pomorza to jeden z najbardziej rozpoznawanych statków w Polsce. Ten piękny, biały żaglowiec przez ponad pół wieku dumnie pływał po świecie pod polską banderą. Wyszkolił 13 384 studentów Szkoły Morskiej. Dziś nadal możemy go podziwiać w Gdyni, gdzie pełni rolę statku-muzeum. Zapraszamy Was w rejs po historii tego zachwycającego żaglowca.

Księżna z Hamburga

Dar Pomorza fot. Wikimedia Commons

Historia Daru Pomorza rozpoczyna się w 1909 roku. To właśnie wtedy, w stoczni Blohm und Voss w Hamburgu, został wybudowany ten trzymasztowy żaglowiec. Fregata pełniła w Niemczech funkcję szkoleniową i pływała pod nazwą: Prinzess Eitel Friedrich na cześć księżnej Sophii Charlotte z Oldenburga, żony księcia Eitel Friedricha z Prus. Po przegraniu I wojny światowej przez Niemców, statek przejęli Francuzi. Przez trzy lata nie pełnił istotnej roli we francuskiej flocie.

W polskie ręce statek trafił w roku 1929. Został zakupiony ze zbiórki społecznej zorganizowanej przez Pomorski Komitet Floty Narodowej za sumę 7000 funtów szterlingów. Od tego momentu żaglowiec nosi nazwę Dar Pomorza.

Pierwszy polski statek, który okrążył świat

dar pomorza
Dar Pomorza fot. Tupungato, Shutterstock

Dar Pomorza przez 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej wyszkolił 13 384 studentów, którzy dziś są pełnoprawnymi nawigatorami. Pod polską banderą przepłynął pół miliona mil morskich – jest to odległość równa około 25 rejsom dookoła świata. Największe, historyczne wydarzenie miało miejsce w latach 1934-1935. Wtedy właśnie żaglowiec pod dowództwem kpt.ż.w. Konstantego Maciejewicza-Matyjewicza, jako pierwszy statek w dziejach polskiej bandery handlowej opłynął świat dookoła.

15 września 1981 r. Dar Pomorza wypłynął w swój ostatni rejs do Kotki w Finlandii. Po powrocie ze swojej ostatniej podróży na morzu, został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Statek-muzeum

Dar Pomorza fot. Stanislaw Tokarski, Shutterstock

Po zakończeniu służby statek został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Otwarcie muzeum nastąpiło 27 maja 1983 roku. Ten okazały żaglowiec zacumowany jest na stałe przy Nabrzeżu Pomorskim przy al. Jana Pawła II w Gdyni. Dla odwiedzających przygotowano do zobaczenia: międzypokład, maszynownię, magazyn żagli, pomieszczenia oficerskie, pokład, kuchnię i dziobówkę. Na statku zgromadzono liczne pamiątki przedstawiające historię Daru Pomorza. Jeśli chcecie poznać więcej informacji o tym wyjątkowym żaglowcu, to koniecznie wybierzcie się do Gdyni.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE