Dęby rogalińskie rozsławiły niewielką miejscowość nad Wartą, 20 km od Poznania. Rogalin jest znany ze swojego zespołu pałacowo-parkowego. Pałac był rezydencją hrabiów Raczyńskich.

Obok niej rosły piękne ogrody. Posadzono też dęby, które mają już około 700 lat. Rogalińskie dęby Lech, Czech i Rus stały się pomnikami przyrody.

Dęby rogalińskie – największe takie skupisko

Drzewa to prawdziwa wizytówka Rogalina. Starych dębów jest w Rogalińskim Parku Krajobrazowym ponad 1 400, z czego ponad 800 to pomniki przyrody. Największe mają obwody po 9 metrów długości.

Pałac w Rogalinie

Pałac Raczyńskich i dawne mauzoleum rodu są pięknie położone na terenach zielonych. Spacer po terenie kompleksu i oglądanie dębów można urozmaicić o zgłębianie historii pałacyku.

Późnobarokowa budowla z elementami klasycystycznymi została postawiona na planie łuku. Fasada sprawia naprawdę duże wrażenie, a jeszcze piękniej jest w środku. Zobaczymy tam ponad 250 obrazów zbieranych przez Edwarda Raczyńskiego. Możemy podziwiać dzieła Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, czy też Paula Delaroche.

Lech, Czech i Rus z Rogalina

Najsłynniejsze dęby rogalińskie to Lech, Czech i Rus. Zostały tak nazwane na cześć wszystkim nam znanej legendy. Lech ma 635 cm w obwodzie, Czech 726 cm, a Rus 926 cm. Mają około 700 lat. Gdy nauka nie potrafiła określić dokładnie ich wieku, szacowano, że liczą sobie nawet milenium.

Nie tylko Lech, Czech i Rus

Wszystkie dęby rogalińskie są niezwykłe. Wśród tych największych i najstarszych jest także Edward, nazwany na cześć Edwarda Raczyńskiego. Warto się wybrać do Rogalina, bo właśnie tam znajduje się największe skupisko pomnikowych drzew.

Ale nie tylko drzew. Koniecznie trzeba zobaczyć mauzoleum św. Marcelina, które wzorowane było na rzymskich świątyniach. Punktem obowiązkowym jest galeria obrazów, a także pięknie urządzone pałacowe pokoje. Musicie zobaczyć także stajnię i powozownię. W tej ostatniej zobaczymy karety, bryczki i wolanty. Jedna z karet ostała się nawet z czasów przedwojennych (reszta pojazdów była sprowadzana do kolekcji).

Fot. Shutterstock (6)