Opole jest uroczą miejscowością i chyba najmniej docenianym miastem wojewódzkim w Polsce. Trasy spacerowe nad Młynówką prezentują się pięknie, a w dodatku Opole może się poszczycić ciekawą historią. Jest tam wiele darmowych atrakcji. Co ciekawego czeka nas w Opolu? Zapraszamy na nocny spacer po mieście.

1. Odra – tętnica Opola

Opole leży nad Odrą, Kanałem Ulgi, Kanałem Młynówki i ich dopływami. Najpiękniejsze trasy spacerowe leżą właśnie nad wodą. Rzeka była osią, wzdłuż której kształtowała się osada, a następnie miasto – jedno z najstarszych w Polsce. Powstało około 950 roku, a więc liczy ponad 1060 lat.

2. Bogata historia Opola

Opole przechodziło z rąk polskich do czeskich, trafiło pod władanie Monarchi Habsburgów, Hohenzollernów, Jagiellonów… i wymieniać można jeszcze długo. Miasto przeszło wielki pożar w 1615 roku, okupację saską, szwedzką, wojny śląskie, siedmioletnią, napoleońskie… Ślady tej bogatej historii wciąż są widoczne.

3. Piękne zabytki

wenecja opolska

Wśród zabytków Opola należy wymienić katedrę i ratusz. Stoi tu także Wieża Piastowska z około 1300 roku, będąca częścią nieistniejącego już zamku piastowskiego. Zbudowano ją za czasów Bolka I Opolskiego. Warte odwiedzenia jest też Wzgórze Uniwersyteckie zwane Opolskim Akropolem, a także wieża Zamku Górnego z końca XIV w.

4. Nowoczesność i rozrywka

To co nam najbardziej podoba się w Opolu, to klimat łączący nowoczesność z tradycją. Możemy tu obejrzeć świetlistą fontannę i pójść do jednej z uroczych knajpek w pobliżu Młynówki, gdzie warto zamówić deser albo orzeźwiające piwo.

5. Ratusz w Opolu

ratusz w opolu

Ratusz rozpoczęto budować w 1864 roku. Coś Wam przypomina? Ciekawostką jest fakt, że stawiano go na wzór florenckiego Palazzo Vecchio – ratusza będącego perłą romanizmu. W 1934 roku wieża ratusza runęła. W dwa lata później odbudowano kolejną, niewiele różniącą się wieżę.

6. Opolska Wenecja

Było o Florencji, to teraz o Wenecji. Kamieniczki Starego Miasta odbijające się w wodzie nazywane są Opolską Wenecją. Kanał Młynówki, czyli starego koryta Odry, wręcz promienieje od rzędu podświetlonych kamienic.

7. Kultura w Opolu

Wenecja Opolska

Kto nie słyszał o amfiteatrze i odbywających się tam festiwalach? Opole nie bez przyczyny nazwano stolicą polskiej piosenki.