Ósmego marca obchodzimy Dzień Kobiet. Jest to międzynarodowe święto, które ma swoje korzenie w początkach XX wieku. Dzisiaj dla większości z nas stanowi miłą tradycję, dzień, w którym kobiety otrzymują kwiaty, życzenia czy drobne prezenty. Czy wiecie jednak jaka jest geneza tego święta? Oto garść ciekawostek o Dniu Kobiet. Przy okazji życzymy każdej kobiecie: miłości, przekonania o własnej wartości, wewnętrznej siły oraz zaufania do swojej kobiecej intuicji.

1Dzień Kobiet – początki na świecie

Sufrażystki, 1913 rok, Nowy Jork. Fot. Library of Congress, Unsplash

Dzień Kobiet nierozerwalnie związany jest z ruchami kobiet, które na przełomie XIX i XX wieku grupowały się i walczyły o swoje prawa. Działo się to równolegle w wielu krajach na całym świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Organizacje kobiece domagały się prawa kobiet do biernego i czynnego prawa wyborczego, prawa do edukacji, do równej płacy, do polepszenia warunków pracy. Tysiące kobiet zaczęło jednoczyć się i wychodzić na ulice.

Doprowadziło to między innymi właśnie do tego, że w 1910 roku na II Międzynarodowym Socjalistycznym Zjeździe w Kopenhadze kobiety ustanowiły Międzynarodowy Dzień Kobiet. Miał on służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budować społeczne wsparcie dla uzyskania przez kobiety praw politycznych. Dokładna data nie została wtedy ustalona. 8 marca jako Dzień Kobiet wykrystalizował się później.

Poprzedni
Poprzedni artykułIdealne miejsca w Polsce na Dzień Kobiet – 8 propozycji na 8 marca
Następny artykułZamek Kórnik – skarb Wielkopolski
blank
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here