Gdzie są grzyby – to pytanie, jakie zadaje sobie każdy zapalony grzybiarz, który widzi zdjęcia znajomych z koszami wypełnionymi prawdziwkami i podgrzybkami. W tym roku w niektórych lasach naprawdę mocno obrodziło. Sprawdź, gdzie są grzyby (poniżej mapa).

Czy są grzyby? Wybierz się do lasu!

Polskie lasy już obrodziły we wrześniu w grzyby. Można znaleźć bardzo dużo borowików szlachetnych (prawdziwków) i podgrzybków. Są kanie i pojawiają się koźlarze (kozaki) oraz maślaki. Wcześniej była pora na kurki, a większe grzyby były mocno robaczywe. Teraz łatwiej jest znaleźć zdrowe sztuki.

Nadal są miejsca Polski, gdzie w ogóle nie znajdziemy grzybów. Poniżej wypisaliśmy takie lokalizacje, gdzie ich spotkanie jest niemal pewne i zamieściliśmy mapę.

Gdzie szukać grzybów?

Pod świerkami i sosnami szukajmy prawdziwków, czyli borowików szlachetnych, pojawiają się tam także podgrzybki. Maślaki lubią rosnąć pod sosnami i modrzewiami, szczególnie młodymi.

Kurki znajdziemy w pobliżu sosen i świerków, ale czasami także pod drzewami liściastymi takimi jak dęby i buki. W lasach brzozowych szukajmy koźlarzy, zwanych kozakami. Na leśnych polanach możemy natrafić na pieczarki łąkowe, a w dobrze oświetlonych miejscach, np. na łąkach i przy leśnych duktach rośnie sowa, czyli czubajka kania. Pamiętajmy, że grzyb potrzebuje wilgoci, by wyrosnąć.

Gdzie są grzyby? Tu na pewno je znajdziesz

Grzyby na pewno znajdziemy w okolicach Augustowa i Nowego Sącza. Pełne grzybów jest też Pojezierze Wielkopolskie, okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Poznania. Na obfite zbiory możemy liczyć w lasach między Toruniem a Płockiem.

Dużo grzybów jest także w woj. Świętokrzyskim w okolicach Kielc, a także na północ, koło Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego. Znajdziemy je również na północny wschód od Wrocławia w lasach nieopodal Oleśnicy i Kępna. Tu są to jednak zazwyczaj niewielkie grzybki.

Najmniej grzybów jest na razie na Pojezierzu Pomorskim i Pojezierzu Mazurskim, ale są wyjątki. Na pełny koszyk możemy liczyć w okolic Stargardu Gdańskiego. Grzyby pojawiają się też w okolicy Szczecina.

Gdzie są grzyby – mapa

Poniżej mapa, na którą grzybiarze nanoszą swoje zbiory i ich obfitość. Można dzięki temu łatwo ocenić, gdzie są grzyby – sprawdź!

Chcesz wiedzieć więcej? Mapa pochodzi ze strony Aktualne Występowanie Grzybów.