Łazienki Królewskie w Warszawie przyciągają tłumy. Tutaj zabiegani mogą odnaleźć chwilę spokoju, melomani posłuchać muzyki, a pasjonaci architektury i sztuki znajdą wdzięczny obiekt do rozmów.

Co sprawia, że to miejsce jest niezwykłe? Już w XVII w. Stanisław Lubomirski zbudował w tym miejscu ermitaż i łaźnię, a następnie powstał kompleks pałacowo-ogrodowy, który stał się rezydencją Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Łazienki Królewskie – posiadłość Poniatowskich

łazienki królewskie pałac na wodzie

Rezydencja dla Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz z ogrodem miała zostać utrzymana w stylu angielskim. Kolejne budynki powstawały według projektu Dominika Merliniego – włoskiego architekta. Na początek Biały Domek, gdzie przebywał na wygnaniu Ludwik XVIII (obecnie budynek jest udostępniony do zwiedzania). Pawilon łaźni został zmieniony w Pałac Na Wyspie zwany Pałacem Na Wodzie. Wzniesiono też amfiteatr.

Oficjalnie król przebywał w Zamku Królewskim w Warszawie, ale w okresie od maja do września w Łazienkach, z których uczynił letnią rezydencję. Po śmierci króla Łazienki nadal pozostawały w rękach Poniatowskich, a następnie przeszły we władanie dynastii Romanowów. Ci zaś postawili tam m.in. Świątynię Sybilli i Świątynię Egipską i przebudowali Nową Kordegardę. Służyła ona do gier, następnie zaadaptowano ją na teatr, a potem magazyn rzeźb.

Ciekawe atrakcje Parku Łazienkowskiego

łazienki królewskie pomnik chopina

Łazienki Królewskie obok wspomnianych obiektów mogą się poszczycić Pałacem Myśliwieckim, gdzie mieszkali wyżsi urzędnicy dworscy, czy też Starą Pomarańczarnią. Kompleks to nie tylko budynki, ale również Ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny i Chiński.

Ustawiono tu także liczne rzeźby, najsłynniejszy jest pomnik Fryderyka Chopina. Zobaczymy także statuy Jana III Sobieskiego, Henryka Sienkiewicza czy też popiersia Norwida, Paderewskiego, Wyspiańskiego i wielu innych znamienitych twórców.

Łazienki Królewskie – Pałac Na Wodzie. Fot. Shutterstock (3)