Kanał Elbląski jest najdłuższy w Polsce – ma niemal 152 km z odgałęzieniami, a odległość do przepłynięcia między Elblągiem a Ostródą wynosi 82 km. Z jednej strony, od północy, do Jeziora Drużno (Druzno) wpływa rzeka Elbląg, a na południe wypływa już Kanał Elbląski. Nieregularnymi zakosami prowadzi przez kilka pochylni i jezior Powiśla i Mazur. To bardzo ciekawy zabytek techniki, odwiedziłeś go już?
Kanał Elbląski – szlak od jeziora do jeziora
Kanał wytyczono od Jezioro Druzno do Drwęcy i Jeziora Jeziorak. Można dotrzeć też z Elbląga na północ rzeką Elbląg do Zalewu Wiślanego. Kanał łączy się też z Kanałem Jagiellońskim, Nogatem, a przez to Wisłą i Morzem Bałtyckim. Od Jeziora Jeziorak do Miłomłyna prowadzi Kanał Iławski, a Rudą Wodę (Jezioro Duckie) z Jeziorem Barążek – łączy Kanał Bartnicki, inaczej Ducki.
Wytyczony sztucznie Kanał Elbląski prowadzi licznymi śluzami i jeziorami z Elbląga na południe. Są to m.in. Jezioro Sambród, Jezioro Ruda Woda i Jezioro Ilińsk (Jelonek).
Niezwykłe statystyki Kanału Elbląskiego
Na tym długim kanale, prowadzącym przez aż 82 km z Elbląga do Ostródy, jest aż 5 pochylni. Są to odpowiednio Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny. Różnica poziomów między najwyższym i najniższym punktem kanału wynosi niemal 100 m! Do regulacji różnicy poziomów oprócz pochylni przyczyniają się śluzy: Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś.
Atrakcją na skalę europejską są pochylnie, po których przetacza się statki ustawione na platformach. Te są z kolei kierowane na szyny i transportowane. Napędza je siła wody. Taki mechanizm jest unikalny i naprawdę warto go zobaczyć.
Sam Elbląg jest miastem wartym zobaczenia, a Kanał Elbląski jego prawdziwą atrakcją. To zabytek techniki, a ze względu na swoje kulturowe i przyrodnicze walory, cały jego teren został nazwany Obszarem Chronionym Krajobrazu Kanału Elbląskiego.