Strona głównaCiekawostkiKanał Elbląski – poznajemy ciekawostki

Kanał Elbląski – poznajemy ciekawostki

Kanał Elbląski jest najdłuższy w Polsce – ma niemal 152 km z odgałęzieniami, a odległość do przepłynięcia między Elblągiem a Ostródą wynosi 82 km. Z jednej strony, od północy, do Jeziora Drużno (Druzno) wpływa rzeka Elbląg, a na południe wypływa już Kanał Elbląski. Nieregularnymi zakosami prowadzi przez kilka pochylni i jezior Powiśla i Mazur. To bardzo ciekawy zabytek techniki, odwiedziłeś go już?

Kanał Elbląski – szlak od jeziora do jeziora

kanał elbląski
Kanał Elbląski, fot. Michael Schroeder, Shutterstock

Kanał wytyczono od Jezioro Druzno do Drwęcy i Jeziora Jeziorak. Można dotrzeć też z Elbląga na północ rzeką Elbląg do Zalewu Wiślanego. Kanał łączy się też z Kanałem Jagiellońskim, Nogatem, a przez to Wisłą i Morzem Bałtyckim. Od Jeziora Jeziorak do Miłomłyna prowadzi Kanał Iławski, a Rudą Wodę (Jezioro Duckie) z Jeziorem Barążek – łączy Kanał Bartnicki, inaczej Ducki.

Wytyczony sztucznie Kanał Elbląski prowadzi licznymi śluzami i jeziorami z Elbląga na południe. Są to m.in. Jezioro Sambród, Jezioro Ruda Woda i Jezioro Ilińsk (Jelonek).

Niezwykłe statystyki Kanału Elbląskiego

kanał elbląski
Pochylnie to prawdziwa atrakcja kanału, fot. Michael Schroeder, Shutterstock

Na tym długim kanale, prowadzącym przez aż 82 km z Elbląga do Ostródy, jest aż 5 pochylni. Są to odpowiednio Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny. Różnica poziomów między najwyższym i najniższym punktem kanału wynosi niemal 100 m! Do regulacji różnicy poziomów oprócz pochylni przyczyniają się śluzy: Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś.

Atrakcją na skalę europejską są pochylnie, po których przetacza się statki ustawione na platformach. Te są z kolei kierowane na szyny i transportowane. Napędza je siła wody. Taki mechanizm jest unikalny i naprawdę warto go zobaczyć.

Elbląg z lotu ptaka, fot. Martyn Jandula, Shutterstock.
Elbląg z lotu ptaka, fot. Martyn Jandula, Shutterstock.

Sam Elbląg jest miastem wartym zobaczenia, a Kanał Elbląski jego prawdziwą atrakcją. To zabytek techniki, a ze względu na swoje kulturowe i przyrodnicze walory, cały jego teren został nazwany Obszarem Chronionym Krajobrazu Kanału Elbląskiego.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE