Byliście kiedyś w miejscu, które urzekło Was tak bardzo, że po wyjściu czuliście niedosyt i żal, że już się skończyło? Takie właśnie są Groty Mechowskie, tym bardziej, że tworzą one najkrótszą podziemną trasę turystyczną w Polsce. Znacie to magiczne miejsce, z którego aż się nie chce wychodzić? Zapraszamy Was do Mechowa.

Osobliwy wytwór przyrody

Groty Mechowskie. Fot. Rafikk, CC BY-SA 2.5

Groty Mechowskie, położona niedaleko Pucka, to jedyne takie miejsce w Europie północnej. Ten geologiczny wytwór to jaskinia sufozyjna, która powstała wskutek mechanicznego wypłukiwania przez wodę ziaren piasku z luźnej skały osadowej. Rozpuszczony wapień zaczął się łączyć ze żwirem i piachem tworząc kolumny, które dziś są niezwykłymi korytarzami.

Miejsce to zostało znalezione w 1818 roku. Z roku na rok odkrywano kolejne kolumny i wiedząc jak niezwykłe jest to znalezisko, w 1905 roku utworzono tu pomnik natury.

Groty Mechowskie – trasa dla leniwych

Mechowskie jaskinie to miejsce, w którym nie zdążycie się zmęczyć. Zostały one bowiem uznane za najkrótszą podziemną trasę turystyczną w Polsce. Jej długość to jedynie 61 m. Jednak mimo tego, że znalezisko jest niewielkich rozmiarów, urzeka swoim magicznym klimatem. Groty tworzą wąskie i nie przekraczające dwóch metrów wysokości labirynty skalne. Pokonanie niskich korytarzy to atrakcja dla dzieci, ale także dla dorosłych.

Groty Mechowskie posiadają niewielkie stalaktyty, żebra i polewy, częściowo zabarwione na kolor czerwony. Barwę tą zawdzięczają obecności związków żelaza rozpuszczonych w wodzie.

Jaskinia otwarta dla odwiedzających

groty w mechowie
Groty Mechowskie. Fot. Shutterstock

Labirynty skalne to dziś pomnik przyrody nieożywionej, który został przystosowany do zwiedzania przez turystów. Ponieważ przez lata wewnątrz groty kilkukrotnie osuwała się ziemia, dziś miejsce to jest zabezpieczone przed ponownym przysypaniem. Niestety część trasy, ze względów bezpieczeństwa jest zamknięta dla odwiedzających. Otwarta część jaskini została także oświetlona, aby zapewnić bezpieczne pokonanie trasy. Wysokie osoby mogły by bowiem dość szybko zakończyć swoje zwiedzanie z wielkim siniakiem na głowie.

Wybierając się nad morze w okolice Władysławowa lub Helu, koniecznie odwiedźcie Mechowo. Zobaczenie skalnych labiryntów zajmie Wam tylko kilka minut lecz pozytywne wspomnienia pozostaną na zdecydowanie dłuższy czas.

Odwiedziliście już Groty Mechowskie? Zapewniamy, że warto!