Szczecin to największe miasto województwa zachodniopomorskiego. Malowniczo położone nad brzegiem Odry zaskakuje różnorodnością atrakcji. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy muzeów, obcowania z przyrodą i… kinomaniacy. Szczecin atrakcje niewątpliwie ma i warto się nimi chwalić.

1. Zamek Książąt Pomorskich

szczecin z drona
Zamek Książąt Pomorskich, fot. Shutterstock

Zamek Książąt Pomorskich to przykład architektury renesansowej. Jego właścicielami była dawniej rodzina Gryfitów. Dziś to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Szczecina. W ramach zwiedzania zamku w Szczecinie możecie np. wspiąć się na wieżę Dzwonów albo podziwiać zamkowe komnaty.

2. Filharmonia imienia Mieczysława Karłowicza

filharmonia w Szczecinie
Filharmonia w Szczecina, fot. Shutterstock

Filharmonia szczecińska intryguje przede wszystkim swoją nietypową bryłą oraz elewacją. Budynek jest laureatem wielu konkursów architektonicznych. Za jego projekt odpowiedzialna była barcelońska pracownia Estudio Barozzi Veiga.

3. Wały Chrobrego

wały chrobrego w szczecinie
Wały Chrobrego, fot. Shutterstock

Wały Chrobrego to perfekcyjne miejsce do podziwiania panoramy Odry oraz portu. Tarasy widokowe mają aż 500 metrów długości i są położone 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego. Wały Chrobrego to idealne miejsce do relaksu w słoneczny dzień.

4. Szczecin atrakcje jakich nie znacie – najstarsze kino na świecie

Szczecin ma najstarsze kino na świecie, fot. Shutterstock

Wiedzieliście, że najstarsze kino na świecie znajduje się w Polsce? Tak! Tym niezwykłym osiągnięciem może się poszczycić Szczecin. Kino Pionier założył Albert Pietzke (kiedyś nazywało się Helios) w 1909 roku. W Pionierze można obejrzeć film w tzn. Kiniarni która daje niepowtarzalną możliwość seansu w kawiarnianej atmosferze. Obiekt posiada certyfikat najstarszego kina na świecie przyznany przez Guinness World Records.

5. Muzeum narodowe w Szczecinie

muzeum narodowe w szczecinie
Muzeum narodowe w Szczecinie, fot. Łukasz Siekierski, Shutterstock

To największa tego typu instytucja kultury na Pomorzu Zachodnim. Należy do grupy siedmiu polskich muzeów posługujących się w nazwie słowem „narodowe” ze względu na wartość i ponadregionalne znaczenie zbiorów. Można tu m.in. podziwiać jedną z największych i najcenniejszych ekspozycji zabytków kultur pozaeuropejskich.

6. Szczecińska Wenecja

Szczecińska Wenecja, fot. Shutterstock

Wymieniając wyróżniające Szczecin atrakcje nie można pominąć tego punktu. Nie wszyscy wiedzą, że największe miasto województwa zachodniopomorskiego może się poszczycić własną Wenecją. Zespół zabudowy fabrycznej w okolicach ul. Kolumba to bardzo interesująca część miasta. Tu budynki wyrastają wprost z wody. Władze miasta mają w planach prace renowacyjne, ponieważ Szczecin ma duże szanse na zostanie Wenecją północy. Atrakcje są tu godne znanych europejskich miast

7. Podziemne trasy Szczecina

Mroczna strona miasta, fot. Pixabay, Szczecin

Miłośnicy grozy docenią Szczecin – atrakcje mrożą tutaj czasem krew w żyłach. Jeśli lubicie mroczne klimaty to z pewnością zainteresują Was podziemne trasy Szczecina. W ramach zwiedzania miasta z innej perspektywy, możecie odwiedzić rekonstrukcję schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej oraz schronu przeciwatomowego z czasów zimnej wojny. Najdłuższy korytarz ma około 100 metrów długości.

8. Bulwary szczecińskie

Szczecin nocą – jak tu pięknie, fot. Mike Mareen, Shutterstock

Szczecińskie bulwary to miejsce tętniące pozytywną energią. Wybierzcie się na spacer, podziwiajcie niezwykle eksponaty w Alei Żeglarzy i cieszcie się wyjątkową atmosferą tego miejsca.

9. Teatr letni w parku Kasprowicza

Teatr letni w Parku Kasprowicza, fot. Shutterstock

W parku Kasprowicza, na naturalnej skarpie, powstał amfiteatr. To jeden z największych w Polsce – może pomieścić nawet 4500 widzów. To tu odbywają się duże koncerty i inne imprezy kulturalne. Podobno teatr letni imienia Heleny Majdaniec może się również poszczycić doskonałą akustyką.

To że Szczecin atrakcje ma na wysokim poziomie już wiecie – które podobają Wam się najbardziej?