Polska wieś – kto jej nie kocha? Mamy co najmniej 8 powodów, które przekonają Cię, że wiejskie tereny są jedyne w swoim rodzaju. Spójrzcie tylko na te zdjęcia!

1. Przepiękne widoki

Przymrozek na polu, fot. Shutterstok

Próżno szukać tak pięknych widoków w wielkim mieście. Polska wieś to zjawiskowe krajobrazy łąk, pól i sadów pełnych tysiąca barw. Odpoczywanie przy takich widokach to czysta przyjemność.

2. Lokalne produkty

Polskie jabłka nie mają sobie równych, fot. Shutterstock

Daleko szukać tak pysznych jabłek jakie możecie spotkać w polskich sadach. Polska wieś obfituje w pyszne produkty wysokiej jakości. Mleko prosto od krowy, jajka od kur z wolego wybiegu i chleb własnej produkcji. Tyle dobroci w jednym miejscu? Tylko na polskiej wsi.

3. Obcowanie z naturą

Bażant na polu, fot. Shutterstock

Zwierzęta również kochają polską wieś. Wyprawa na wieś to szczególnie świetna zabawa dla dzieci, które na co dzień mogą mieć problem z możliwością oglądania z bliska krowy czy bocianów żerujących na polach podczas żniw.

4. Cisza i spokój

Polska wieś to idealne miejsce na urlop, fot. Shutterstock

Polska wieś kojarzy się z dużą ilością ciszy i spokoju. Najmniejsze wioski, położone z dala od ruchliwych dróg to idealne miejsce do wypoczynku. Jeśli chcesz być sam ze swoimi myślami, koniecznie wybierz się na polską wieś.

5. Folklor

Polska wieś jest kolorowa, fot. Shutterstock

Gdzie szukać folkloru jeśli nie na polskiej wsi? Folklor polski przybiera różnorodne formy w zależności od regionu i grupy społecznej. Najbardziej popularne formy folkloru w Polsce to: góralski, kaszubski, krakowski, kujawski oraz kurpiowski.

6. Rękodzieło

Przepiękne polskie rękodzieło, fot. Pixabay

Polska wieś to kolebka rękodzieła. Przepiękne koronki koniakowskie to produkt, który pokochali nie tylko Polacy ale i cały świat. Zalipie – to równie znana  wieś w Polsce, która słynie z ręcznego malowania chat.

Czytaj również: Najpiękniejsza polska wieś – Zalipie

7. Żniwa

Żniwa to wyjątkowy czas na polskiej wsi. Ogrom pracy jaki w tym czasie poświęcają swoim uprawą rolnicy uwieńczony jest dożynkami. To właśnie podczas żniw wieś pachnie najpiękniej – zapach skoszonych zbóż czuć dosłownie wszędzie.

8. Więcej ruchu

rower i plecak
Podróżując po polskiej wsi zamień samochód na rower, fot. Shutterstock

Obcowanie z przyrodą sprzyja większej ilości aktywności fizycznej. Spacery po lasach i polach i dużo czasu spędzonego na świeżym powietrzu. Czas spędzony na wsi sprzyja zwiększonej aktywności – wycieczka rowerowa, nordic walking i inne rodzaje sportu są tu mile widziane.

Zdjęcie zajawkowe: Zalipie, fot. Krzyżak, Shutterstock