Grunwald to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim. To tutaj 15 lipca 1410 roku odbyła się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Wojska polsko-litewskie odniosły zwycięstwo, a walka uważana jest za jedną z najważniejszych w całej polskiej historii. Odwiedźcie te wyjątkowe pola chwały i poznajcie dzieje bitwy pod Grunwaldem.

Jedna z najsłynniejszych bitew w historii

Bitwa pod Grunwaldem, obraz Jana Matejki

Zakon krzyżacki przybył do Polski w 1226 roku na zaproszenie księcia mazowieckiego Konrada. Miał on walczyć z plemionami Prusów, które straszyły ciągłymi najazdami na tereny polskie. W XIII wieku stosunki polsko-krzyżackie były bardzo dobre. Wszystko zmieniło się w XIV wieku wraz ze wzrostem potęgi zakonu. Krzyżacy próbowali bezprawnie przejmować polskie tereny. Z roku na rok konflikt narastał aż doszło do wielkiej wojny.

15 lipca 1410 roku na polach pod Grunwaldem stoczona został bitwa polsko-krzyżacka. Połączone wojska polsko-litewsko-rusko-tatarskie liczące około 29 tys. żołnierzy, pod dowództwem Władysława Jagiełły, odniosły zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi, wspomaganymi przez rycerzy zachodnioeuropejskich, których łącznie było około 21 tys.

Bitwa pod Grunwaldem nie przyniosła całkowitego zwycięstwa wojsk Władysława Jagiełły. Zakon krzyżacki nie został zupełnie zniszczony, nadal nie zdobyto Malborka – głównej siedziby. Jednak mimo to dynastia jagiellońska odniosła ogromny sukces polityczny. Wygrana bitwa sprawiła, że Polska stała się najważniejszym krajem w Europie.

Ku chwale zwycięskich wojsk

grunwald
Pola pod Grunwaldem. Fot. Felouch Kotek, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Pole bitwy, znajdujące się około 2 km od wsi Grunwald, to tereny symboliczne dla wszystkich Polaków. Zwycięska walka uważana jest za wartość narodową, która jest powodem do dumy. Nic więc dziwnego, że od 2010 roku miejsce to uznane zostało za pomnik historii.

W 550 rocznicę bitwy odsłonięto tu Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, który zaczął przyciągać miłośników historii oraz zwykłych Polaków chcących zobaczyć miejsce tak symboliczne dla całego kraju. W skład monumentu wchodzą:

  • jedenaście 30-metrowych masztów symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi
  • granitowy pomnik
  • amfiteatr, w którym znajdują się: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, sala kinowa oraz mapa pokazującą ustawienie wojsk przed bitwą

W część pomnika przyrody wchodzą również:

  • ruiny kaplicy pobitewnej
  • Kamień Jungingena
  • Kopiec Jagiełły usypany przez harcerzy z ZHP w 1959 r.
  • pozostałości Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, zburzonego przez hitlerowców w 1939 r.

Bitwa, którą możesz zobaczyć na własne oczy

grunwald
Dni Grunwaldu. Fot. Pixabay

Każdego roku w lipcu, dla upamiętnienia zwycięskich walk odbywają się tu Dni Grunwaldu. Podczas tego wydarzenia można zobaczyć walki rycerskie, średniowieczne warsztaty, turnieje oraz uroczystości patriotyczne. Kulminacyjnym punktem programu jest jednak inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. W odgrywaniu walk bierze udział około 1,5 tys. osób należących do bractw rycerskich w Polsce i za granicą. Widowisko to, z każdym rokiem, przyciąga coraz większą liczbę osób. Około 100 tys. widzów przybywa aby zobaczyć na własne oczy triumf wojsk polskich nad zakonem krzyżackim.