Supraśl to niewielka miejscowość położona w województwie podlaskim. Co do zaoferowania może mieć niespełna pięciotysięczne miasto? Tereny te słyną przede wszystkim z czystości powietrza (w okolicy nie ma ośrodków przemysłowych), mikroklimatu oraz znajdującym się w pobliżu Supraśla bogatym złożom borowin. Od 1999 roku Supraśl może się poszczycić statusem uzdrowiska.

Odetchnij pełną piersią

W samym centrum Puszczy Knyszyńskiej znajdziecie miejsce idealne do odpoczynku, relaksu i podreperowania swojego zdrowia. Malownicze położenie Supraśla powinno zachęcić do przyjazdu przede wszystkim miłośników obcowania z naturą. Rozlegle tereny zielone, bliskie sąsiedztwo rzeki i ziemia nieskażona przemysłem to główne walory tego zakątka Podlasia. Ciszy i spokoju też tutaj nie brakuje. W takich okolicznościach przyrody odpoczynek jest czystą przyjemnością. Badania wykazują, że zbiorowiska leśne mają zbawienny wpływ na układ oddechowy i poprawę funkcji krążeniowych.

Uzdrowisko w Supraślu jest szczególnie polecane uskarżającym się problemy oddechowe, kardiologiczne oraz nadciśnienie. Leczy się tu również choroby cywilizacyjne – nerwicę, bezsenność a także lekkie depresje.

Monaster i Muzeum Ikon

Na terenie miasta nie brakuje również ciekawych zabytków. Pierwszym, wyróżniającym się na tle panoramy Supraśla jest oczywiście Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa. To jedne z pięciu prawosławnych klasztorów męskich znajdujących się na terenie naszego kraju. Początkowo miał się on mieścić w Gródku – tam rozpoczęła się jego budowa w 1501 roku.

Kilka lat później mnisi zdecydowali jednak o przeniesieniu się do Supraśla i to właśnie tu rozpoczęto prace nad główną cerkwią. W XVI Supraśl uważano za najważniejszy ośrodek prawosławny w I Rzeczypospolitej. Do dziś w monasterze znajduje się otaczana szczególnym kultem Supraska Ikona Matki Bożej, której przypisuje się właściwości cudotwórcze.

Podczas wizyty w Supraślu nie sposób pominąć Muzeum Ikon, które jest odziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W zbiorach znajduje się ponad 1000 ikon związanych z Chrystusem, Matką Boską oraz z 12 najważniejszymi świętami cerkiewnymi. Duża część ekspozycji trafiła do Supraśla z udaremnionej próby przemytu zza wschodniej granicy. Od 2007 roku można tu oglądać pierwszą stałą ekspozycję obejmującą 300 eksponatów. Wystawa nosi tytuł Ikona. Obraz i słowo – między tym, co ulotne a wieczne.

Supraśl i okolice

Supraśl
Supraśl (3), fot. Shutterstock

Supraśl będzie również doskonałą bazą wypadową do poznania innych równie ciekawych zakątków Podlasia. W odległości około 40 km znajdują się aż trzy podlaskie szlaki tematyczne: bociani, tatarski i kraina otwartych okiennic.

Szczególnie polecamy podróż szlakiem tatarskim, który przeniesie Was do krainy orientu. Na ponad 50 kilometrowym odcinku znajdziecie wiele przykładów obecności mniejszości tatarskiej – meczet w Kruszynianach czy cmentarz muzułmański w Bohonikach.

Szlak tatarski – odrobina orientu na Podlasiu