Strona głównaCiekawostkiIle i jak podróżujemy po Polsce? Pokazują to najnowsze dane

Ile i jak podróżujemy po Polsce? Pokazują to najnowsze dane

Co skłania nas do podróżowania po Polsce, kiedy najczęściej to robimy i jak? Poznajcie najnowsze dane dotyczące turystyki w naszym kraju. Zebrano także dane z kim najczęściej podróżujemy i jakim środkiem transportu oraz ile wydajemy na wakacje.

Dlaczego podróżujemy po Polsce?

Najczęściej w Polskę ruszamy po prostu żeby odpocząć. Fot. Shutterstock

Serwis Triverna przepytał 1355 osób z Polski pod względem preferencji podróżniczych. 98 proc. ankietowanych ceni sobie podróże po Polsce, m.in. ze względu na piękne i ciekawe miejsca oraz szeroką ofertę turystyczną. Najczęściej w Polskę ruszamy żeby po prostu się zrelaksować i mieć świetne wakacje. Drugi powód to chęć odwiedzenia rodziny i znajomych. Czasami po prostu wyjeżdżamy też służbowo.

Jak często wstajemy z kanapy?

Na wyjazdy pozwalamy sobie najwyżej 5 razy w roku. Fot. Pixabay

Rzadko który ankietowany podróżował po Polsce częściej niż 5 razy w roku. Aż dla 66 proc. Polaków zwiedzanie kraju ogranicza się do krótkich weekendowych wypadów. Tylko 6 proc. z nas ma wakacje dłuższe niż 2 tygodnie chociaż raz do roku. Nie są to zbyt optymistyczne statystyki.

Kiedy i jak podróżujemy?

rower nad morzem
Rowerowe wycieczki nad morzem to doskonały pomysł. Fot. Shutterstock

Po Polsce podróżujemy najczęściej samochodem, cenimy ten wygodny środek transportu. O wiele rzadziej jeździmy pociągiem czy autobusem.

Najpopularniejszym miesiącem wakacyjnym jest lipiec, a na drugim miejscu plasuje się sierpień. Na podium wskakuje też wrzesień. Co ciekawe więcej osób deklaruje podróżowanie w maju niż w czerwcu. Majówka jest jednym z tych terminów, kiedy sporo osób wyrusza na zwiedzanie kraju.

Z kim podróżujemy najczęściej?

Po Polsce najczęściej podróżujemy z rodziną. Fot. Shutterstock

Polacy nie lubią jeździć po Polsce sami. Podróże w pojedynkę to jedynie 14 proc. wszystkich zadeklarowanych. Najczęściej jeździmy z partnerem (37 proc.) lub rodziną (26 proc.). 22 proc. z nas lubi jeździć po kraju z przyjaciółmi.

Gdzie jeździmy?

Góry to zdecydowanie najczęstszy cel wycieczek po Polsce. Fot. Shutterstock

Najczęściej wybieramy się w Polsce w góry, tak zadeklarowało aż 72 proc. ankietowanych. Najpopularniejsze są Tatry, Bieszczady i Karkonosze. Wyjeżdżamy też często do miasta (52 proc.), to przede wszystkim Kraków, Wrocław i Gdańsk. 41 proc. z nas deklaruje wyjazdy nad morze, 30 proc. nad jezioro a 23 proc. na wieś.

Ile wydajemy na noclegi i wakacje?

Ile jesteśmy w stanie wydać na wakacje? Często niewiele. Fot. Shutterstock

Ile pieniędzy do wydania jesteśmy w stanie zadeklarować na transport, noclegi, wyżywienie i atrakcje?

Najwięcej osób, bo 38 proc. na weekendowy wypad wydaje od 300 do 500 zł. Aż 30 proc. ankietowanych jest gotowych wydać jedynie 200-300 zł na cały weekend. Powyżej 500 zł jest w stanie wydać jedynie co piąty ankietowany.

Na wyjazd na cały tydzień 27 proc. osób jest w stanie przeznaczyć więcej niż 1100 zł. Pozostałe odpowiedzi nie są aż tak popularne, a progi określone są przez niższe progi.

Dane zebrał serwis Triverna.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE