Strona głównaCiekawostkiJezioro Sławskie – idealne na wakacje w Lubuskiem

Jezioro Sławskie – idealne na wakacje w Lubuskiem

Jezioro Sławskie to bardzo znane miejsce wypoczynku w województwie lubuskim i zarazem największe jezioro województwa. Leży na Pojezierzu Sławskim i co roku przyciąga amatorów urlopowania nad wodą. Każdy znajdzie kawałek brzegu dla siebie, bo długość linii brzegowej wynosi ponad 24 kilometry.

Jezioro z pięknymi wyspami

Jezioro Sławskie latem o ładnej pogodzie-
Jezioro Sławskie. Fot. Shutterstock

Na środku jeziora znajdziemy wyspy, a dotarcie do nich łódką może być niezłą przygodą. Wyspy mają łączną powierzchnię ponad 10 hektarów. Powstanie tak malowniczego jeziora związane jest ze spotkaniem się dwóch cieków płynących z południowego zachodu i południowego wschodu. To Czernica i Cienica. Jezioro Sławskie daje początek rzece Obrzycy, która wypływa z niego na północ.

Jezioro Sławskie to popularne miejsce wypoczynku
Jezioro Sławskie to popularne miejsce wypoczynku. Fot. Shutterstock

Co prawda kąpiele w Jeziorze Sławskim nie są do końca polecane. Wodę zbadali pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Choć takie badania mogą dawać w każdym sezonie inny wynik, to stwierdzono, że woda w Jeziorze Sławskim ogółem ma niską jakość, szczególnie pod kątem fizyko-chemicznym i bakteriologicznym. Powodem tego jest zrzut nieczystości z ośrodków wypoczynkowych i miejscowości nad brzegiem jeziora.

Jezioro Sławskie przyciąga turystów

Jezioro Sławskie zjeżdżalnia wodna na molo
Jezioro Sławskie zachęca do kąpieli, ale warto zapoznać się z najnowszymi badaniami wody. Fot. Shutterstock

Dookoła jeziora leży wiele znanych wypoczynkowych miejscowości, a jedną z popularniejszych jest Sława, która dała nazwę jezioru. Jeśli znudzi Wam się pływanie, polecamy wybrać się na długą wycieczkę którymś ze szlaków.

Trasa piesza ma aż około 31 km, a szlak turystyczny żółty zaczyna się w Sławie i prowadzi kolejno przez miejscowości Radzyń – Jeziorna – Mesze – Lubiatów – Ciosaniec i Świetno.

Nieco krótsze są dwie wytyczone w tym rejonie trasy rowerowe. Jedna prowadzi z Lubiatowa do Sławy i liczy około 10 km, a druga z Lubiatowa do Radzynia – ma około 11 km.

Warto zobaczyć także Port Lubiatów nad Zatoką Krępińską. Mają tam swoją siedzibę kluby żeglarskie (takie jak m.in. Jacht Klub Zagłębia Miedziowego Chalkos). Jeśli chcemy zatrzymać się gdzieś na jedzenie czy nocleg, znajdziemy tam też ośrodki rekreacyjne. Ogółem nad jeziorem jest kilkadziesiąt hoteli i ośrodków wypoczynkowych i kilka pól namiotowych.

Jezioro Sławskie chatka na wodzie
Jezioro Sławskie to popularny cel wypoczynkowy. Fot. Shutterstock
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE