Z roku na rok w Polsce powstaje coraz więcej parków, gdzie możemy zobaczyć odtworzone makiety dinozaurów. Jura Park w Bałtowie ma przewagę nad innymi tego typu miejscami. To tutaj znaleziono prawdziwe tropy dinozaurów. To przyczyniło się do otwarcia kompleksu, w skład którego wchodzi dziś około 100 modeli oryginalnej wielkości gadów. Odwiedźcie Jura Park Bałtów i przenieście się w czasy, kiedy po tutejszych lasach biegały wielkie jaszczurki.

Straszne jaszczurki

Jura Park Bałtów to wyjątkowy kompleks gdzie powstał pierwszy w Polsce park poświęcony dinozaurom. Jego otwarcie miało związek z odkrytymi w Bałtowie tropami tych prehistorycznych gadów. Nazwa dinozaur oznacza straszną jaszczurkę i to właśnie jej śladów postanowili poszukać w Górach Świętokrzyskich polscy geolodzy. W 2001 roku dr Gerard Gierliński odnalazł pierwszy ślad dużego dinozaura drapieżnego – allozaura. W tym samym roku udało się wytropić jeszcze dwa znaleziska: trop stegozaura i kompsognata. W ten sposób potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia o obecności dinozaurów w tym regionie Polski.

Największy w Polsce

Badania, które potwierdziły obecność dinozaurów w Bałtowie, dały początek utworzenia największego w Polsce kompleksu turystycznego. Jura Park Bałtów zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów. Od chwili gdy został otwarty w roku 2004, stał się wizytówką województwa świętokrzyskiego. W parku znajduje się około 100 modeli oryginalnej wielkości dinozaurów, które wykonane są ręcznie z dbałością o każdy detal. Zobaczyć tu możemy odwzorowane modele: T-Rexa, Allozaura czy Triceratopsa. Jura Park znajduje się pod patronatem naukowym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Jura Park Bałtów – nie tylko dinozaury

jura park bałtów
Bałtów fot. Madaland2, Shutterstock (3)

Dinozaury to główna atrakcja Bałtowa, dzięki której powstał ten największy w Polsce obiekt. Jednak w skład kompleksu wchodzi wiele innych wyjątkowych atrakcji, które sprawiają, że Jura Park Bałtów to rodzinne miejsce, do którego chce się wracać. Co jeszcze znajdziemy w terenie kompleksu? Powstały tu m.in.:

 • Muzeum Jurajskie
 • Prehistoryczne Oceanarium
 • Zwierzyniec Bałtowski
 • Stacja Narciarska Szwajcaria Bałtowska
 • Rollercoaster
 • Wioska Czarownic
 • Kino 5D
 • Kraina koni
 • Dzieje Polski w Miniaturze

W Bałtowie nie zabrakło także bazy noclegowej oraz gastronomicznej, która pozwala odpocząć i zdegenerować siły po intensywnych doznaniach jakie dostarcza ten ciekawy kompleks. Jeśli macie ochotę spędzić rodzinnie czas i doskonale się przy tym bawić, to koniecznie odwiedźcie Jura Park Bałtów.

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów