Strona głównaCiekawostkiJuraPark Bałtów – tu stąpały prawdziwe dinozaury

JuraPark Bałtów – tu stąpały prawdziwe dinozaury

Z roku na rok w Polsce powstaje coraz więcej parków, gdzie możemy zobaczyć odtworzone makiety dinozaurów. Jura Park w Bałtowie ma przewagę nad innymi tego typu miejscami. To tutaj znaleziono prawdziwe tropy dinozaurów. To przyczyniło się do otwarcia kompleksu, w skład którego wchodzi dziś około 100 modeli oryginalnej wielkości gadów. Odwiedźcie Jura Park Bałtów i przenieście się w czasy, kiedy po tutejszych lasach biegały wielkie jaszczurki.

Straszne jaszczurki

Jura Park Bałtów to wyjątkowy kompleks gdzie powstał pierwszy w Polsce park poświęcony dinozaurom. Jego otwarcie miało związek z odkrytymi w Bałtowie tropami tych prehistorycznych gadów. Nazwa dinozaur oznacza straszną jaszczurkę i to właśnie jej śladów postanowili poszukać w Górach Świętokrzyskich polscy geolodzy. W 2001 roku dr Gerard Gierliński odnalazł pierwszy ślad dużego dinozaura drapieżnego – allozaura. W tym samym roku udało się wytropić jeszcze dwa znaleziska: trop stegozaura i kompsognata. W ten sposób potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia o obecności dinozaurów w tym regionie Polski.

Największy w Polsce

Badania, które potwierdziły obecność dinozaurów w Bałtowie, dały początek utworzenia największego w Polsce kompleksu turystycznego. Jura Park Bałtów zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów. Od chwili gdy został otwarty w roku 2004, stał się wizytówką województwa świętokrzyskiego. W parku znajduje się około 100 modeli oryginalnej wielkości dinozaurów, które wykonane są ręcznie z dbałością o każdy detal. Zobaczyć tu możemy odwzorowane modele: T-Rexa, Allozaura czy Triceratopsa. Jura Park znajduje się pod patronatem naukowym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Jura Park Bałtów – nie tylko dinozaury

jura park bałtów
Bałtów fot. Madaland2, Shutterstock (3)

Dinozaury to główna atrakcja Bałtowa, dzięki której powstał ten największy w Polsce obiekt. Jednak w skład kompleksu wchodzi wiele innych wyjątkowych atrakcji, które sprawiają, że Jura Park Bałtów to rodzinne miejsce, do którego chce się wracać. Co jeszcze znajdziemy w terenie kompleksu? Powstały tu m.in.:

  • Muzeum Jurajskie
  • Prehistoryczne Oceanarium
  • Zwierzyniec Bałtowski
  • Stacja Narciarska Szwajcaria Bałtowska
  • Rollercoaster
  • Wioska Czarownic
  • Kino 5D
  • Kraina koni
  • Dzieje Polski w Miniaturze

W Bałtowie nie zabrakło także bazy noclegowej oraz gastronomicznej, która pozwala odpocząć i zdegenerować siły po intensywnych doznaniach jakie dostarcza ten ciekawy kompleks. Jeśli macie ochotę spędzić rodzinnie czas i doskonale się przy tym bawić, to koniecznie odwiedźcie Jura Park Bałtów.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE