Strona głównaTop 10Najciekawsze pomniki w Polsce (top 10)

Najciekawsze pomniki w Polsce (top 10)

Fantazyjne rzeźby i zaskakujące monumenty do doskonały pomysł na promocję miasta i gminy. Tak właśnie powstają najciekawsze pomniki w Polsce. Bajkowe postacie, zwierzęta i inne dziwne rzeczy, których nawet nie śniło się Wam widzieć na postumentach.

Pomnik Bolka i Lolka w Bielsku–Białej

najciekawsze pomniki w Polsce
Pomnik Bolka i Lolka, Bielsko–Biała, fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

W Bielsku–Białej postanowiono uczcić kultowych bohaterów kreskówki – Bolka i Lolka. Położenie tego pomnika właśnie w tym miejscu nie jest przypadkowe. Serial animowany o przygodach dwóch małych chłopców był realizowany przez studio filmowe w Bielsku–Białej.

Pomnik Bolka i Lolka, którzy wskazują na globusie Polskę, jest położony przy ulicy Mostowej, przed wejściem do galerii handlowej. Został odsłonięty w maju 2011 roku.

Pomnik psa Dżoka w Krakowie

Najciekawsze pomniki w Polsce
pomnik psa Dżoka w Krakowie, fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Z pomnikiem psa Dżoka umiejscowionym na Bulwarze Czerwińskim w Krakowie wiąże się smutna historia, która urosła rangą do legendy miejskiej. Według opowieści, właściciel czworonoga umarł w okolicach ronda Grunwaldzkiego. Wierny Dżok czekał miesiącami na powrót swojego pana. Dopiero po dłuższym czasie zaufał innemu człowiekowi. Niestety kobieta zmarła, a pies uciekł i został potrącony przez pociąg.

Historia Dżoka poruszyła krakowian na tyle, że postanowili upamiętnić wiernego przyjaciela pomnikiem. Rzeźba została odsłonięta w 2001 roku, a jej autorem jest Bronisław Chromy. W momencie odsłonięcia był to trzeci pomnik psa na świecie.

Pomnik morświna w Gdyni

najciekawsze pomniki w polsce pomnik morświna
Pomnik morświna w Gdyni, fot. Robson90 Shutterstock

Na wyjątkowy pomysł uhonorowania morświna wpadły władze Gdynii. Naturalnej wielkości odlew z brązu został ustawiony tuż przy Akwarium Gdyńskim, na skwerze Kościuszki w 2006 roku.

Monument ustawiono aby przypomnieć wszystkim jak wyjątkowymi i unikatowymi zwierzętami są morświny. W Morzu Bałtyckim żyje mniej niż 600 przedstawicieli tego gatunku. Są to jedyne występujące w Bałtyku ssaki z rodziny waleni.

Mężczyzna przechodzący przez rzekę w Bydgoszczy

najciekawsze pomniki w Polsce
Przechodzący przez rzekę w Bydgoszczy, fot. Vitalijus Satilovskis, Shutterstock

Przechodzący przez rzekę to bardzo intrygująca rzeźba zawieszona na linie nad taflą Brdy. Jest autorstwem częstochowskiego rzeźbiarza Jerzego Kędziory i została odsłonięta w 2004 roku.

Rzeźbę tą łączy się z bydgoskim pomnikiem Łuczniczki. Przechodzący przez rzekę to jej adorator, który zwraca jej wystrzeloną strzałę.

Pomnik Trzech Misiów w Łodzi

najciekawsze pomniki w Polsce
Pomnik Trzech Misiów w Łodzi, fot. Mariola Anna S, Shutterstock

Pomnik Trzech Misiów to część projektu Łódź bajkowa. Urocze pluszaki to Kuba, Misia i Bartek. Pomnik uroczych misiów został odsłonięty w 2012 roku. Znajduje się on w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej przy ulicy Piotrkowskiej 282.

Łódź bajkowa to projekt, który zakłada utworzenie rodzinnego szlaku turystycznego. Głównym celem jest promowanie miasta pod kątem jej dziedzictwa filmowego oraz zachęcenie do okrywania zakątków Łodzi jej najmniejszych mieszkańców.

Pomnik motocykla w Opalenicy

najciekawsze pomniki w Polsce
Pomnik motocykla w Opalenicy, fot. wb77, Shutterstock

Najciekawsze pomniki w Polsce są zlokalizowane również w mniejszych miejscowościach. W Opalenicy możecie podziwiać motocykl lech. Inicjatorem ustawienia takiego pomnika było stowarzyszenie miłośników tego modelu jednośladu.

W latach 1929–1932 w Opalenicy funkcjonowała pierwsza w Polsce fabryka motocykli Lech. Był to pierwszy polski jednoślad produkowany seryjnie.

Pomnik Filusia w Toruniu

najciekawsze pomniki w Polsce
Pomnik Filusia w Toruniu, fot. KIRILINA, Shutterstock

Z pewnością znajdą się wśród naszych czytelników osoby, które pamiętają zabawne historyjki o profesorze Filutku i jego psie Filusiu publikowane w magazynie Przekrój przez ponad 50 lat. Toruń postanowił upamiętnić twórczość autora historyjek, Zbigniewa Lengrena i w 2005 roku pomnik ukazujący psa oraz parasol i melonik profesora Filutka stanął na Rynku Staromiejskim.  Filuś cieszy się nieustającą popularnością i jest jednym z najchętniej odwiedzanych monumentów w Toruniu.

Pomnik Ku czci zwierząt rzeźnych we Wrocławiu

najciekawsze pomniki w Polsce
Pomnik Ku czci zwierząt rzeźnych we Wrocławiu, fot. irena iris szewczyk, Shutterstock

Najciekawsze pomniki w Polsce mają często niecodzienną tematykę. We Wrocławiu upamiętniono zwierzęta rzeźne. To niekonwencjonalne dzieło ma upamiętniać rolę, jaką na przestrzeni lat pełniły jatki (miejsca sprzedaży mięsa z uboju). Pomnik przedstawia grupę zwierząt odlanych z brązu – gęś, kaczkę, koguta, kozę, świnię oraz prosię.

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie

najciekawsze pomniki w Polsce
Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie

Najciekawsze pomniki w Polsce to zestawienie, w którym nie może zabraknąć figury Jezusa ze Świebodzina. Od 2010 roku mamy swoje polskie Rio de Janeiro. Wszystko za sprawą figury Jezusa Chrystusa o spektakularnej wysokości 36 metrów. To najwyższa figura tego typu na świecie.

Czytaj więcej: Świebodzin – największy na świecie pomnik Chrystusa

Najciekawsze pomniki w Polsce – pomnik krowy w Starym Polu

najciekawsze pomniki w polsce pomnik krowy
Pomnik krowy w Starym Polu, fot. pl:Bartol, wikimedia commons, CC BY 2.5

Na zakończenie naszego zestawienia nietypowy pomnik znajdujący się we wsi Stare Pole. To tu postanowiono upamiętnić krowę. To jednak nie pierwsza lepsza mućka, a rekordzistka hodowli Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego. Krasula dawała aż 7000 kilogramów mleka o zawartości tłuszczu 4,8 proc. rocznie. Nietypowy pomnik można odwiedzić łącząc przyjazd do Starego Pola z wycieczką do Malborka. Wieś jest oddalona od krzyżackiego zamku o ok 13 km.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE