Strona głównaCiekawostkiKamieniec Ząbkowicki – spektakularny pałac tuż przy Kotlinie Kłodzkiej

Kamieniec Ząbkowicki – spektakularny pałac tuż przy Kotlinie Kłodzkiej

Kamieniec Ząbkowicki to niewielka wieś w województwie dolnośląskim. To właśnie tu w otoczeniu pięknego, ponad 100-hektarowego parku można podziwiać monumentalny pałac z XIX wieku. Przez wiele lat popadał w ruinę, dziś za sprawą wójta gminy wraca do czasów swojej świetności. Nie ma wątpliwości, że jest to miejsce o ogromnym potencjale turystycznym. Neogotycka budowla i jej bogata historia robią wrażenie.

Pracowali przy nim znakomici specjaliści

Kamieniec Zabkowicki

Kamieniec Ząbkowicki był kiedyś siedzibą grodu założonego przez Brzetysława II. W 1838 roku tereny te trafiły w ręce niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej, która do dziś uważana jest za postać niezwykłą. W historii zapisała się jako doskonała ekonomistka, a jej poddani nazywali ją Dobrą Panią.

Orańska postanowiła na stałe osiąść w Kamieńcu Ząbkowickim. Zaraz po zakupieniu majątku zleciła wykonanie projektu przyszłego pałacu. Praca ta przypadła w udziale jednemu z najwybitniejszych architektów – Friedrichowi Schlinklowi. Królewna nie oszczędzała na specjalistach. Do zaprojektowania otoczenia pałacu zatrudniła generalnego dyrektora Ogrodów Pruskich. Zaangażowanie Marianny Orańskiej i sprowadzenie na Dolny Śląsk fachowców z najwyższej półki, przyczyniło się do powstania prawdziwego dzieła architektonicznego. Za datę zakończenie budowy uznaje się rok 1872.

Magazyn dla najcenniejszych dzieł sztuki

Kamieniec Ząbkowicki

Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli w pałacu magazyn. Zwożono tu najcenniejsze obrazy z całego Śląska. Trafiły tu np. bardzo cenne archiwa z Wrocławia. Po zakończeniu wojny pałac został zdewastowany. Rok później, w 1946 roku, kompleks został podpalony przez wojsko radzieckie. Część marmurów, które zachowały się w dobrym stanie, posłużyła przy budowie Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki.

Jest też ciekawostka związana z pałacem. Kamieniec Ząbkowicki może się pochwalić własną odmianą jabłek. Pałacowy ogrodnik skrzyżował dwie popularne odmiany tego owocu tworząc zupełnie nową. Nazwano ją Prinz Albrecht. Do dziś można ją spotkać na Śląsku.

Kamieniec Ząbkowicki – nowy turystyczny hit Dolnego Śląska? Kamieniec Ząbkowicki

Przełom XX i XXI wieku nie był najlepszym czasem dla pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. Przez wiele lat rezydencja niszczała z braku należytej opieki. W 2012 roku obiekt trafił w ręce gminy, która postanowiła przywrócić mu dawną świetność. Podjęto się rewitalizacji ogromnego parku, przed głównym wejściem pojawiła się również spektakularna fontanna (najwyższa na Dolnym Śląsku).

Wójt Kamieńca Ząbkowickiego ma bardzo ambitne plany. Chce z pałacu zrobić turystyczny hit Dolnego Śląska. Aktywnie pozyskuje fundusze na remonty i dąży do jak najszybszej rewitalizacji całego obiektu. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to przykład na to, że każdy zabytek da się uratować i ocalić od zapomnienia.

 

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE