Strona głównaCiekawostkiKiedy warto kupić ubezpieczenie turystyczne?

Kiedy warto kupić ubezpieczenie turystyczne?

Jeden ze znanych cytatów Emila Zoli głosi: „Nic tak nie rozwija inteligencji jak podróżowanie”. I chyba każdy turysta zgodzi się z tym, że wszystkie podróże uczą nas nowych, przydatnych umiejętności! Nasze kolejne wyprawy będą zatem znacznie lepiej zaplanowane i przygotowane. Aby jednak zadbać o spokój i beztroskę w trakcie podróży, należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim i bliskich!

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, by podnieść komfort każdej wyprawy – jednym z nich jest zakup polisy podróżnej, która ochroni nas na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń i zapewni odpowiednie wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach. O tym, kiedy i czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze takiej polisy piszemy w tym artykule. Sprawdź, jak zapewnić sobie najlepszą ochronę podczas każdego wyjazdu! 

Dlaczego ubezpieczenie NFZ lub karta EKUZ nie wystarczy? 

Każda osoba podróżująca po Polsce, która odprowadza składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, może korzystać z podstawowych świadczeń w ramach NFZ. Jeśli w czasie wyjazdu dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub konieczna będzie akcja ratunkowa – otrzyma wówczas pomoc i potrzebne leczenie. Zakres refundacji w ramach NFZ jest jednak dość ograniczony, a kolejki do specjalistów często utrudniają proces dochodzenia do zdrowia. Nawet jeśli nie wybieramy się za granicę, warto zatem wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na każdy wyjazd! 

To samo tyczy się Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dostępna dla każdego, kto opłaca składki na NFZ. Choć karta EKUZ działająca na terenie UE oraz państw EFTA umożliwia skorzystanie z niezbędnych usług medycznych w wyżej wymienionym obszarze, to zakres jej działania także jest ograniczony. EKUZ nie pokrywa np. leczenia w prywatnych szpitalach i gabinetach. Podczas wyjazdu do innego kraju niezbędne będzie więc posiadanie prywatnego ubezpieczenia turystycznego obejmującego koszty leczenia za granicą. 

Co zapewnia dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na wyjazd? 

O tym, dlaczego i kiedy warto kupić ubezpieczenie turystyczne najlepiej wiedzą ci, którzy choć raz znaleźli się w potrzebie: doznali za granicą poważnego w skutkach wypadku lub zachorowania, zgubili swój bagaż lub musieli zrezygnować z wykupionej wcześniej wycieczki. W każdej z wymienionych wyżej sytuacji najlepszym wsparciem jest właśnie pomoc ubezpieczyciela. Towarzystwo może zaproponować nam polisę podróżną, która zapewni kompleksową pomoc w ramach określonych zdarzeń. 

Od Ciebie zależy natomiast, w jakim zakresie chcesz być chroniony w czasie swojego wyjazdu oraz na jaką sumę ubezpieczysz zdrowie i życie. Towarzystwa proponują turystom wsparcie finansowe, które pokryje koszty leczenia i rehabilitacji w razie nieszczęśliwego wypadku, ochronę bagażu, ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki czy usługi assistance z dostarczeniem leków, opieką nad dziećmi i zwierzętami domowymi. W razie śmierci ubezpieczonego, jego bliscy otrzymają także świadczenie z polisy turystycznej. 

Z czego powinna składać się każda polisa turystyczna? 

Jeśli chodzi o podróże po Polsce, to nacisk w ubezpieczeniu turystycznym powinien padać na ochronę NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Podstawowe koszty leczenia mamy bowiem zapewnione w ramach przynależności do NFZ. Warto jednak rozważyć także wyższą sumę kosztów leczenia, która obejmie pomoc w prywatnych placówkach medycznych wskazanych przez ubezpieczyciela. 

Koszty leczenia będą również podstawą ubezpieczenia turystycznego za granicę – w obcym kraju mogą one okazać się bowiem bardzo wysokie, dlatego należy zadbać o odpowiednią sumę gwarantowaną polisy. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku podróży do krajów, gdzie opieka zdrowotna jest na bardzo wysokim poziomie, a wszelkie usługi medyczne mogą narazić polskiego turystę na niemożliwe do spłacenia długi (np. w USA). 

Najważniejsze składniki ubezpieczenia turystycznego to: 

  • NNW (kompleksowa ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków);
  • koszty leczenia (można ubezpieczyć się na wybraną sumę w oparciu o koszty usług medycznych w kraju docelowym);
  • usługi assistance (np. pomoc prawnika, tłumacza, opieka nad dziećmi i zwierzętami, dostarczenie leków itp.);
  • ochrona bagażu (również sprzętu elektronicznego, medycznego i sportowego), 
  • OC w życiu prywatnym (działa, gdy przypadkiem wyrządzimy szkodę osobom trzecim lub w ich mieniu). 

Jak dobrać polisę do potrzeb swojej podróży? 

Kiedy warto kupić ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniami? Zawsze wtedy, gdy potrzebujemy szczególnej ochrony w wybranych aspektach. Np. jeśli chorujemy przewlekle, zamierzamy pić alkohol w trakcie urlopu lub planujemy intensywnie uprawiać sport. W każdej z wymienionych sytuacji należy dokładnie przyjrzeć się OWU danego towarzystwa, ponieważ może mieć ono indywidualne kryteria przy ocenie ryzyka w przypadku uprawiania danej dyscypliny, ochrony w ramach różnych schorzeń, wieku itp. 

Istotne będzie też dobranie sumy ubezpieczenia do celu podróży – warto zwrócić uwagę np. na koszty leczenia w kraju, do którego się wybieramy i w oparciu o te dane dostosować szczegóły polisy. 

Najpopularniejsze rozszerzenia w polisie turystycznej dotyczą: 

  • chorób przewlekłych,
  • rezygnacji z podróży, 
  • ochrony w ramach zachorowania na Covid-19,
  • ochrony dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne,
  • ochrony w razie szkód po spożyciu alkoholu (klauzula alkoholowa).

Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne online? 

Najważniejszym z powodów, dla których ubezpieczenie turystyczne warto wykupić zdalnie, jest wygoda! Nowoczesne porównywarki internetowe zapewniają dostęp do aktualnych ofert wielu towarzystw w jednym miejscu! Po wpisaniu niezbędnych danych porównywarka odszukuje najlepiej dostosowane do potrzeb i preferencji turysty propozycje ubezpieczycieli, a następnie przenosi do panelu płatności za polisę. Dzięki temu formalności można dopełnić w zaledwie kilka minut i to bez wychodzenia z domu! 

Sprawdź tutaj, jak działa kalkulator ubezpieczeń turystycznych → https://cuk.pl/kalkulator-ubezpieczen-turystycznych

Dokładne porównanie ofert, które jest możliwe za sprawą prostej w obsłudze porównywarki ubezpieczeń to również szansa na szybkie znalezienie i skorzystanie z najlepszych promocji towarzystw w danym okresie. Gwarantuje to oszczędność pieniędzy oraz komfort zakupu preferowanego ubezpieczenia turystycznego przed planowaną podróżą. Do zdalnego zakupu polisy wystarczy jedynie smartfon lub inne urządzenie z dostępem do internetu! 

Więcej o tym, dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne online, przeczytasz tutaj: https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-turystyczne-online 

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE