Strona głównaTop 10Mazury na weekend – atrakcje, dzięki którym Wasz wyjazd będzie udany

Mazury na weekend – atrakcje, dzięki którym Wasz wyjazd będzie udany

Wszechobecne jeziora, zachwycająca przyroda i przyprawiające o zawrót głowy rozgwieżdżone nocne niebo. Takie są Mazury – pełne piękna i czarujących widoków. Planujesz odwiedzić Mazury na weekend i chciałbyś, aby było wyjątkowo? Poznaj najbardziej pomysłowe i urokliwe miejsca Krainy Tysiąca Jezior.

Punkty widokowe na Jezioro Śniardwy

mazury na weekend
Śniardwy. Fot. Shutterstock

Śniardwy nazywane są mazurskim morzem. To największe jezioro w Polsce zachwyca swoją ciągnącą się aż po horyzont taflą wody i przyciąga miłośników wodnych sportów. Jezioro jest tak duże, że z jednego brzegu ledwo można dostrzec jego drugi brzeg. Jest to możliwe tylko przy pięknej, słonecznej pogodzie. Wiele osób uważa, że Śniardwy najpiękniej wyglądają o poranku, gdy unosi się lekka mgła, a wokół otacza nas bezkres wód niczym na środku oceanu.

Największe jezioro w Polsce to także wyjątkowa mazurska atrakcja żeglarska. Na Śniardwach można zobaczyć wielką przestrzeń i poczuć fale jak na otwartym morzu. My polecamy jeszcze jeden sposób na odkrycie tego mazurskiego raju. Wybierzcie się na jeden z punktów widokowych, z których Śniardwy będą dla Was jeszcze bardziej okazałe i czarujące. Oto miejsca, z których podziwiać możecie mazurskie morze z góry:

  • wieża widokowa niedaleko jeziora Łuknajno – drewniana konstrukcja punktu widokowego pozwoli zobaczyć Śniardwy z góry!
  • klif w Szerokim Ostrowiu – naturalny klif, z którego możecie podziwiać zachwycające Śniardwy. Szeroki Ostrów był dawniej wyspą, ale w XX wieku usypano groblę, zmieniając wyspę w półwysep.
  • punkt widokowy niedaleko miejscowości Kwik – tu również czekają na Was bajeczne widoki, które zapadną Wam w pamięć.

Spływ kajakowy – rzeka Krutynia

mazury na weekend
Spływ kajakowy Krutynią. Fot. Pixabay

Ta przepiękna, malownicza trasa kajakowa na Mazurach ma około 100 km długości. Rzeką Krutynią płynie się na trasie Sorkwity – Ruciane Nida. Całość można pokonać w około tydzień, ale możecie również przepłynąć tylko część trasy odwiedzając Mazury na weekend. Jest to łatwa trasa, świetna dla rodzin z dziećmi. Płynąc fragmentami rzeki znajdziecie miejsca doskonałe na plenerowe sesje zdjęciowe. Widoki i wspaniałe krajobrazy, które spotkacie na swojej trasie z pewnością zachwycą Was i sprawią, że ten aktywny wypoczynek pozostawi wspaniałe wspomnienia. Wśród szczególnie polecanych atrakcji, które czekają na Was po drodze, są: śluza Guzianka i prześliczne zakamarki Puszczy Piskiej.

Szlak Fortyfikacji Mazurskich – Mazury na weekend

Wilczy Szaniec – tajna kwatera Hitlera w Polsce. Fot. Shutterstock

Jeśli podczas podróży lubicie odkrywać militarne atrakcje, to na Mazurach na pewno znajdziecie wiele miejsc wartych odwiedzenia. Historycznych obiektów jest tu naprawdę sporo, dlatego utworzono w tym regionie Szlak Fortyfikacji Mazurskich. Na 400-stu kilometrach znajdziecie rozsiane po lasach fortyfikacje, okopy i pozycje obronne z czasów II wojny światowej. Na trasie czekają na Was krzyżackie zamki, betonowe schrony oraz grodziska z czasów Prusów. Szlak Fortyfikacji Mazurskich to miejsce pełne historii i tajemnic!

Jakie atrakcje warto zobaczyć odwiedzając Mazury na weekend? Na szlaku znajdziecie najbardziej znany, militarny obiekt tego regionu czyli Wilczy Szaniec. Oprócz niego warto odkryć również: Kwaterę Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach, Twierdzę Boyen w Giżycku oraz Wiadukty w Stańczykach.

Kanał Elbląski (Mazury atrakcje)

Odwiedzając Mazury na weekend nie może zabraknąć zabytku techniki, którego rozwiązanie hydrotechniczne uważane jest za wyjątkowe na skalę światową. Kanał Elbląski to sztucznie stworzona droga wodna łącząca Elbląg z Ostródą. Trasa ta mierzy 82 km, a po drodze czeka na Was aż 5 pochylni, gdzie różnica poziomów między najwyższym i najniższym punktem kanału wynosi niemal 100 m! Podczas rejsu czekają na Was także śluzy regulujące poziom wody oraz pochylnie, po których przetacza się statki ustawione na platformach. To ostanie rozwiązanie to atrakcja na skalę europejską, którą koniecznie musicie zobaczyć.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Shutterstock

Mazury obfitują w zamki, wśród których na pewno znajdziecie coś dla siebie. Jednym z nich jest zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim. Warownia jest zresztą jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. To imponująca budowla z czerwonej cegły, otoczona fosą, która powstała w XIV wieku jako rezydencja biskupów warmińskich. Posiada piękny dziedziniec z krużgankami, bogato zdobioną kaplicę i rozległe przedzamcze. Dziś znajduje się tu muzeum oraz hotel z restauracją i spa. Warto również wspomnieć, że Lidzbark Warmiński w 2023 roku zyska miano uzdrowiska. Może to być zatem kolejny powód, aby wybrać się właśnie tutaj.

Wybierając Mazury na weekend możecie również odwiedzić kilka innych zamków w ciągu swojego pobytu. Równie ciekawymi obiektami są: Zamek Reszel, Warownia w Olsztynie czy Zamek Ryn.

Więcej mazurskich zamków znajdziecie tu: Najpiękniejsze zamki na Mazurach i Warmii (Top 11).

Święta Lipka (Mazury na weekend)

Święta Lipka. Fot. Shutterstock

Krótki urlop na Mazurach to okazja, aby odwiedzić jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Święta Lipka to niewielka wieś na Mazurach, która co roku przyciąga tłumy wiernych. Skąd tak duże zainteresowanie? Wszystko zaczęło się wiele lat temu, a legenda o Świętej Lipce jest żywa do dziś. Dawno temu pewien skazaniec oczekiwał w celi na zamku w Kętrzynie na wykonanie wyroku. Ukazała się mu Matka Boska i nakazała wyrzeźbić figurkę w kawałku drewna. Kiedy strażnicy znaleźli jego pracę, uznali, że więźnia ułaskawił Bóg i uwolnili go. Figurka trafiła na lipę, a ta stała się miejscem kultu.

Jeśli będziecie mieli okazję odwiedzić to okazałe miejsce, to koniecznie zwróćcie uwagę na niezwykły ołtarz, który znajduje się w bazylice. Jest to dzieło Krzysztofa Peuckera i Jana Dobla. W Świętej Lipce znajduje się też skarbiec przepełniony cennymi zbiorami.

Uzdrowisko Gołdap – Mazury na weekend

Tężnie i prozdrowotne spacery kojarzą nam się z Ciechocinkiem czy Inowrocławiem. Jednak także Mazury mają swoje wyjątkowe miejsce, które przyciąga do siebie kuracjuszy i osoby spragnione wyjątkowego klimatu. Miejscowość Gołdap to uzdrowisko, które z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Czeka tu na Was nie tylko świeże powietrze, ale także borowina i lecznicza woda. Największą atrakcją są jednak tężnie, do których prowadzi piękna Promenada Zdrojowa. Warto wybrać się na spacer, by móc w pełni czerpać z panującego tutaj zdrowotnego mikroklimatu. Warto wstąpić także do pijalni wód mineralnych i napić się wody o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru.

Stacja Badawcza w Popielnie

Jeśli planujecie spędzać weekend na Mazurach w Mikołajkach to warto wybrać się do pobliskiego Popielna. To właśnie tu, w samym środku Puszczy Piskiej, będziecie mieli okazję zobaczyć konie, które są potomkami wymarłych ponad 200 lat temu dzikich tarpanów. Zwierzęta te zachwycają swoim wyglądem i dostojnością. Na półwyspie Popielińskim, na terenie rezerwatu leśnego o pow. 1600 ha można zobaczyć na żywo przepiękne koniki polskie. Zwierzęta żyją tu przez okrągły rok na wolności, w naturalnych warunkach – ingerencja człowieka jest ograniczona do minimum. Koniki grupują się w tabuny. Obecnie w Popielnie przebywają 4 takie stada. Miejsce to będzie na pewno doskonałą atrakcją zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE