Gdynia, mimo że jest dużym miastem, posiada miejsce gdzie można odpocząć od zgiełku, poleżeć na plaży i napawać się najpiękniejszym widokiem nad Bałtykiem. Gdyńska dzielnica Orłowo to magiczne miejsce, gdzie znajduje się jeden z niewielu w Polsce klifów. Ten stromy nadmorski brzeg to wizytówka miasta, którą warto obejrzeć zarówno z dołu jak i z góry. Klif Orłowski to miejsce, które musicie zobaczyć.

Miejsce kształtowane od 23 milionów lat

klif orłowski gdynia
Klif Orłowski. Fot. Shutterstock

23 miliony lat – tyle właśnie trwało tworzenie gdyńskiego klifu, a jego kształtowanie cały czas trwa. Patrząc na ten niezwykły wytwór przyrody zastanawiamy się w jaki sposób powstał. Klif to nic innego jak utworzone, na przestrzeni lat warstwy ziemi, które zostały podmyte przez morze.

Klif Orłowski, w swoim przekroju, posiada warstwę węgla brunatnego, piasku, żwiru, głazów, mułku i piasku. Wszystkie jego części zostały stworzone podczas procesów geologicznych na przestrzeni milionów lat. Gdy prawie 10 tysięcy lat temu zaczęły topnieć lodowce i napełniać morze Bałtyckie, poziom wody zaczął wzrastać. To spowodowało podmywanie warstw ziemi tworząc przepiękny klif.

Dziś nadal skały są podmywane. Klif stopniowo oddaje część siebie do Bałtyku. Obecnie utrzymuje się to na poziomie kilkunastu centymetrów rocznie.

Zachwycający widok na zatokę i Mierzeję Helską

klif orłowski gdynia
Klif Orłowski. Fot. Shutterstock

Klif zarówno u jego podnóża jak i na górze idealnie nadaje się na spacery. Wokół niego znajdują się dwie trasy, którymi dotrzemy do centrum Gdyni. Pierwsza z nich – nadmorska, prowadzi przez plaże. Po drodze podziwiać możemy wielkość klifu. Podziwiany z dołu robi ogromne wrażenie. Jego wysokość to około 60 m, a długość 650 m.

Druga ścieżka spacerowa prowadzi przez lasy znajdujące się na górze klifu. Na tej trasie największe wrażenie robi widok, jaki maluje się na samym szczycie. Zobaczyć tu możemy Zatokę Pucką, Port w Gdyni i wpływające do niego statki. Gdy jest ładna pogoda to bez problemu zobaczymy również cały Półwysep Helski.

Klif Orłowski zachwyca o każdej porze roku

klif orłowski gdynia
Klif Orłowski. Fot. Shutterstock

Nadmorski sezon kojarzy się z głównie letnimi miesiącami. Jednak Klif Orłowski przyciągają o każdej porze roku. Wiosną, gdy wszystko wokół kwitnie nadaje się idealnie na sesję zdjęciową. Latem daje ukojenie pośród drzew rosnących na jego szczycie. Jesienią zachwyca pomarańczową barwą liści i piasku. Zimą, gdy pokrywa go śnieg jest niczym góra lodowa wyłaniająca się z głębin morza.