Wieliczka jest jednym z popularniejszych celów zagranicznych turystów w Polsce. Kopalnia soli powstała dzięki księżniczce Kindze, a Kaplica Św. Kingi to największa grota fotografowana przez zwiedzających podczas podziemnej wycieczki. Czy wiesz o Wieliczce już wszystko?

Ogromna Wieliczka

Fot. Alexander Lukatskiy, Shutterstock

O wielkości Kopalni Soli Wieliczka świadczy chociażby to, że w czasach rozkwitu zapewniała 1/3 przychodów państwa. Kopalnia jest tak wysoka, że w podziemiach można ukryć Wieżę Eiffla, a wyrobisko tak wielkie, że można z soli wydobytej z Wieliczki zbudować trzy Piramidy Cheopsa. Łączna długość korytarzy to 245 kilometrów, podczas gdy do zwiedzania udostępniono jedynie około trzech.

Wieliczka – koncerty i gale sportu

Fot. Jarosław Pawlak, Shutterstock

Koncert w podziemiach Wieliczki? Dlaczego nie. Odbywały się tu wydarzenia kulturalne, gale boksu i inne imprezy sportowe. Po solance w jednej z komór pływał nawet Mateusz Kusznierewicz, choć na wiatr w żagiel chyba nie miał co liczyć.

Tutaj latano balonem i skakano na bungee

Fot. Posztos, Shutterstock

Podziemne groty w kopali soli w Wieliczce są ogromne, w niektórych zgromadziła się woda, tak jak widzimy to na zdjęciu. W komorze Stanisława Staszica wysokiej na 36 metrów latano nawet balonem, a ten wyczyn wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa. Znalazł się śmiałek, który skakał tam na na bungee!

Film, internet, telewizja

Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Nie tylko imprezy kulturalne odbywają się w Wieliczce. Kopalnia kocha film. Tutaj odbywały się zdjęcia do Seksmisji. W środku hula także internet. Możemy się połączyć z siecią nawet na głębokości 100 m i wysłać selfie. Na przykład w Kaplicy Świętej Kingi można zrobić sobie tzw. anielskie selfie. Należy stanąć pod największym z żyrandoli i o wskazówki zapytać przewodnika. Z podziemi możemy także wysłać tradycyjną kartkę pocztową.