Zamek w Bobolicach to jedna z lepiej zachowanych twierdzy na Szlaku Orlich Gniazd łączącego Kraków z Częstochową. Bobolice położone są w województwie śląskim, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Biała dama z Bobolic

O Zamku w Bobolicach krąży wiele legend i mieszka tam całe stado duchów. Oczywiście ma on swoją białą damę, jak każdy szanujący się zamek. Biała dama to podobno duch bratanicy pewnego złoczyńcy z rodu Krezów, który więził ją w twierdzy.

Tunel do zamku w Mirowie

Według legendy dwaj bracia, właściciele zamków w Bobolicach i Mirowie, wybudowali między warowniami podziemny tunel, gdzie składowali skarby. Broniła ich wiedźma, którą ustawili na straży. Gdy jeden z braci porwał piękną dziewczynę, postanowił ukryć ją w podziemnym korytarzu przed zazdrością brata. Pewnego dnia czarownica udała się jednak na sabat na Łysej Górze i niewiasta była niepilnowana. Właściciel zamku nakrył ją w podziemiach zamku ze swoim bratem. Wściekły zabił go, a ją zamurował. Do dziś piękna dziewczyna straszy na zamkowej wieży.

Forteca obronna i zbójecka twierdza

Zamek w Bobolicach nakazał zbudować Kazimierz Wielki. Twierdza miała bronić nasze ziemie przed śląskim najazdem. Jego właścicielami było wiele rodów, żeby wspomnieć jedynie fakt, że król Ludwik Węgierski oddał go najpierw krewnym, a ci zaś swoim poddanym. Tym samym zamek stał się ostoją zbójników i dopiero Władysław Jagiełło przywrócił go z powrotem do majątków królewskich.

Skarb w niszczejącym zamku

Zamek popadał w ruinę, zniszczył go m.in. potop szwedzki. Podobno gdy król Jan III Sobieski chciał tam przenocować, zamek był w tak złym stanie, że orszak musiał spać w namiotach. Jakież było więc zdziwienie, że w podziemiach tak dotkniętej zębem czasu twierdzy w XIX wieku znaleziono ogromny skarb. Podobno ten sam, który ukrywali tam legendarni bracia, władcy zamków w Bobolicach i Mirowie.

Dopiero pod koniec XX wieku obecni właściciele zamku, rodzina Laseckich, zdecydowali się go odbudować. To uratowało ten cenny zabytek przed popadaniem w dalszą ruinę.

Fot. Artur Kowalczyk (6)