Podlasie to jeden z bardziej kolorowych regionów w naszym kraju. Kolejna atrakcja, którą chcemy dziś przedstawić tylko utwierdza nas w tym przekonaniu. Kraina otwartych okiennic to nazwa, pod którą kryją się trzy podlaskie wsie – Trześcianka, Soce oraz Puchły. Na tym niewielkim obszarze znajdziemy mnóstwo niezwykłości, a jego główną wizytówką jest wyjątkowa architektura.

Wyjątkowe miejsce na mapie Podlasia

kraina otwartych okiennic
Kraina otwartych okiennic, fot. Shutterstock

Kraina otwartych okiennic powstała z inicjatywy Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Projekt istnieje od 2001 roku i ma na celu zachowanie krajobrazu kulturowego doliny Narwi oraz miejscowości położonych w okolicach Puszczy Białowieskiej. Ciężko szukać szczegółowych informacji na temat tej krainy w internecie czy przewodnikach. Może to i dobrze, bo specyficzny klimat tych miejscowości jeszcze bardziej podkreśla unikatowość tego miejsca.

Chociaż krainę otwartych okiennic można z pewnością nazwać atrakcją turystyczną Podlasia to próżno tu szukać tłumu turystów. Od czasu do czasu pojawiają się rowerzyści korzystający z licznych podlaskich szlaków czy pojedyncze osoby robiące zdjęcia. Do niedawna w tej okolicy było ciężko o nocleg. Dziś wiele się tu zmieniło i kraina powoli otwiera się na odwiedzających zachwyconym pięknem tego miejsca. Z czego słynie kraina otwartych okiennic?

Dlaczego kraina otwartych okiennic?

kraina otwartych okiennic
Takich pięknych zdobień trudno szukać poza krainą otwartych okiennic, Shutterstock

Na tle okolicznych miejscowości, wsie Puchły, Soce i Trześcianka wyróżniają się dużym nagromadzeniem drewnianych zabudowań. Sama architektura drewniana to jednak nie wszystko. Najważniejsze są tu okiennice malowane w kontrastujących ze sobą kolorach. Połączenie żywych barw z ciemnym drewnem na elewacjach, tworzy niespotykany efekt. Domy w Puchłach, Socach i Trześciance są zdobione nie tylko na okiennicach. Stosuje się tu niespotykane w żadnej innej części kraju zdobienia snycerskie. Oprócz okiennic upiększa się nimi nadokienniki, podokienniki, narożniki oraz wiatrownice. Dekoracyjne oszalowania szczytów i elewacji to pamiątka po dawnym osadnictwie rosyjskim.

Kraina otwartych okiennic – inne atrakcje

Kraina otwartych okiennic
Cerkiew w Trześciance, fot. Shutterstock

Kraina otwartych okiennic to nie tylko zaskakująca architektura domów. Na terenie wsi znajdują się dwa wyjątkowe obiekty sakralne. W Trześciance podziwiać możemy cerkiew św. Michała Archanioła. To wyjątkowy obiekt, który zwraca uwagę swoim kolorem – większość cerkwi na Podlasiu jest niebieska.

Właśnie ten kolor dominuje na elewacji kolejnej cerkwi, którą warto odwiedzić podczas pobytu w krainie otwartych okiennic. To jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce i zdecydowanie najpiękniejszy na cały Podlasiu. Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach to również ważne miejsce kultu dla wyznawców prawosławia – znajduje się tu szczególnie czczona ikona Matki Bożej Opiekuńczej.

Cerkiew w Puchłach – cudo z bezcenną ikoną