Podlasie to jeden z bardziej kolorowych regionów w naszym kraju. Kolejna atrakcja, którą chcemy dziś przedstawić tylko utwierdza nas w tym przekonaniu. Kraina Otwartych Okiennic to nazwa, pod którą kryją się trzy podlaskie wsie – Trześcianka, Soce oraz Puchły. Na tym niewielkim obszarze znajdziemy mnóstwo niezwykłości, a jego główną wizytówką jest wyjątkowa architektura.

Wyjątkowe miejsce na mapie Podlasia

kraina otwartych okiennic
Kraina Otwartych Okiennic. Fot. Shutterstock

Kraina Otwartych Okiennic powstała z inicjatywy Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Projekt istnieje od 2001 roku i ma na celu zachowanie krajobrazu kulturowego doliny Narwi oraz miejscowości położonych w okolicach Puszczy Białowieskiej. Ciężko szukać szczegółowych informacji na temat tej krainy w internecie czy przewodnikach. Może to i dobrze, bo specyficzny klimat tych miejscowości jeszcze bardziej podkreśla unikatowość tego miejsca.

Chociaż Krainę Otwartych Okiennic można z pewnością nazwać atrakcją turystyczną Podlasia to próżno tu szukać tłumu turystów. Od czasu do czasu pojawiają się rowerzyści korzystający z licznych podlaskich szlaków czy pojedyncze osoby robiące zdjęcia. Do niedawna w tej okolicy było ciężko o nocleg. Dziś wiele się tu zmieniło i Kraina powoli otwiera się na odwiedzających zachwyconym pięknem tego miejsca. Z czego słynie Kraina Otwartych Okiennic?

Dlaczego Kraina Otwartych Okiennic?

kraina otwartych okiennic
Takich pięknych zdobień trudno szukać poza Krainą Otwartych Okiennic. Fot. Shutterstock

Na tle okolicznych miejscowości, wsie Puchły, Soce i Trześcianka wyróżniają się dużym nagromadzeniem drewnianych zabudowań. Sama architektura drewniana to jednak nie wszystko. Najważniejsze są tu okiennice malowane w kontrastujących ze sobą kolorach. Połączenie żywych barw z ciemnym drewnem na elewacjach, tworzy niespotykany efekt. Domy w Puchłach, Socach i Trześciance są zdobione nie tylko na okiennicach. Zobaczymy tutaj także przepiękne zdobienia snycerskie, które można spotkać także na Podhalu. Oprócz okiennic upiększa się nimi nadokienniki, podokienniki, narożniki oraz wiatrownice. Dekoracyjne oszalowania szczytów i elewacji to pamiątka po dawnym osadnictwie rosyjskim.

Kraina Otwartych Okiennic – inne atrakcje

Kraina otwartych okiennic
Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance. Fot. Shutterstock

Kraina Otwartych Okiennic to nie tylko zaskakująca architektura domów. Na terenie wsi znajdują się dwa wyjątkowe obiekty sakralne. W Trześciance podziwiać możemy cerkiew św. Michała Archanioła. To wyjątkowy obiekt, który zwraca uwagę swoim kolorem – większość cerkwi na Podlasiu jest niebieska.

Właśnie ten kolor dominuje na elewacji kolejnej cerkwi, którą warto odwiedzić podczas pobytu w Krainie Otwartych Okiennic. To jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce i zdecydowanie najpiękniejszy na cały Podlasiu. Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach to również ważne miejsce kultu dla wyznawców prawosławia – znajduje się tu szczególnie czczona ikona Matki Bożej Opiekuńczej.

Cerkiew w Puchłach – cudo z bezcenną ikoną