Choinka dla papieża Franciszka jedzie z Polski do Watykanu. 28-metrowy świerk został ścięty w Puszczy Rominckiej na Mazurach. Stanie na placu św. Piotra w Rzymie. Transport drzewka to skomplikowane przedsięwzięcie. Choinka została ścięta 8 listopada, a dotrze na miejsce dopiero 22 listopada.

Wybór świerku spod Ełku

Choinka dla papieża rosła w Puszczy Romnickiej
Choinka dla papieża rosła w Puszczy Romnickiej. Źródło: goldap.bialystok.lasy.gov.pl

Drzewo to dar diecezji ełckiej i polskiego Koścoła dla papieża Franciszka. Wielka choinka dotrze do Watykanu wraz z delegacją z diecezji ełckiej. Wybrali ją leśnicy z Nadleśnictwa Gołdap w Puszczy Rominckiej. Nie było to łatwe zadanie. Choinka dla papieża musiała się odznaczać szczególną urodą, symetrią i być dorodna. Dodatkowo pod uwagę brane były tylko te drzewa, do których da się dotrzeć ciężkim sprzętem.

Duża choinka, duże przedsięwzięcie

choinka dla papieża
Bożonarodzeniowe drzewko, a właściwie wielgachne drzewo, nie mogło zostać uszkodzone. Źródło: goldap.bialystok.lasy.gov.pl

Można podziwiać skomplikowanie całego przedsięwzięcia. Tylko popatrzcie, jak wyglądało ścinanie świerku. Na teren puszczy musiały wjechać dźwigi.

choinka dla papieża
Świerk ścięto i przetransportowano na przyczepę za pomocą dźwigów. Źródło: goldap.bialystok.lasy.gov.pl

Powalenie takiego drzewa bez uszkodzenia go, to nie lada zadanie. Choinka dla papieża waży około 1,5 tony. Świerk ma 60-70 lat, a grubość pnia w najszerszym miejscu liczy 80 cm. Drzewo ma do pokonania 2 100 km. Załadowano je na specjalną lawetę. Transport takiego ładunku musi być zgłaszany zarządcom dróg. Prędkość ciężarówki z choinką to zazwyczaj nie więcej niż 60-80 km/h.

Choinka dla papieża stanie w Watykanie

choinka dla papieża
W ubiegłych latach na pl. św. Piotra także stawały choinki. Nasza na pewno będzie bardziej imponująca niż ta na zdjęciu. Fot. Shutterstock

22 listopada świerk z Puszczy Rominckiej stanie przed Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie. Ustawianie tam bożonarodzeniowej choinki to już tradycja. Drzewo z Polski jest szczególnie imponujące, więc ma szansę stać się najpiękniejszym w historii. Pierwsza choinka z naszego kraju stanęła w Rzymie 20 lat temu. Tradycję zapoczątkował papież Jan Paweł II w 1982 roku, zgodnie z nią papieżowi co roku ofiarowywane jest bożonarodzeniowe drzewko.

Inne skarby Puszczy Rominckiej

Puszcza Romincka to nie tylko choinka dla papieża. To niezwykłe miejsce słynie m.in. z arkadowych łukowatych wiaduktów kolejowych. Rzeczka pod nimi to ledwie strumyk, a budowle wznoszą się na imponującą wysokość. Czytaj więcej:

Wiadukty w Stańczykach – kolosalne łuki