Strona głównaCiekawostkiKup sobie gotycki zamek gryf i zostań dziedzicem

Kup sobie gotycki zamek gryf i zostań dziedzicem

Chcecie mieć zamek na własność? Kawałek średniowiecznej warowni może być Wasz nawet od zaraz. Fundacja Twoje Dziedzictwo pragnie ocalić od zapomnienia zamek Gryf w pobliżu Gryfowa Śląskiego. Nawet za niewielką kwotę można stać się prawowitym dziedzicem, który ma prawo głosu w kwestiach zamku, a nawet prawo stacji, czyli zatrzymania się w obiekcie.

Zamek Gryf – jaką ma historię i gdzie to jest?

Zamek Gryf na wzgórzu
Zamek Gryf posadowiono na wzgórzu

Zamek Gryf pochodzi z XIII wieku, zostały po nim ruiny. Zamek ufundował książę głogowski Konrad w miejscu, w którym stał niegdyś gród Bobrzan.

Była to warownia książąt świdnickich, później króla czeskiego Wacława, a następnie rodu Schaffgotschów. W swojej historii zamek był dwa razy oblegany przez Szwedów: za pierwszym razem się obronił, za drugim w 1645 roku został zdobyty. Sto lat później najechały go i zdobyły wojska pruskie.

 zamek Gryf zimą – ruiny
Podobne warownie jak zamek Gryf często trafiają w złe ręce

Twierdza popadała w ruinę od 1799 roku, kiedy to została częściowo rozebrana na potrzeby budowy folwarku poniżej zamku.

Obecnie możemy podziwiać pozostałości murów, najlepiej zachowały się zamek górny i średni. Na wschodzie ulokowano najmłodszy i najsłabiej zachowany fragment zamku. Na terenie warowni była także kaplica. Na jednej z jej ścian namalowano gryfa i to od niego pochodzi nazwa zamku.

Zamek Gryf znajduje się w miejscowości Proszówka w powiecie lwóweckim, przy drodze z Gryfowa Śląskiego do Mirska na Dolnym Śląsku.

Kupić zamek? Fragment może być Twój

Ruiny zamku Gryf
Ruiny zamku Gryf

Fundacja Twoje Dziedzictwo pragnie ocalić jeden z polskich zamków, a dziedzice którzy już wpłacili dobrowolnie kwoty na ten cel, zadecydowali że będzie to zamek Gryf. Można wpłacić nawet 5 zł, a celem jest zebranie kwoty 800 tys. zł, za którą będzie można wykonać prace konserwacyjne.

Każdy, kto wpłaca pieniądze, otrzymuje tytuł dziedzica z nadania. To daje wiele praw. Dziedzice będą mieli głos na zebraniach fundacji, równoznaczny z głosem członków zarządu.

Co otrzymam jako dziedzic?

zamek gryf wczesną zimą
Zamek Gryf można ocalić od zapomnienia

Każdy dziedzic z momentem wpłaty kwoty na cel odbudowy zamku, dostaje pisemne poświadczenie nabycia pewnych praw. Otrzymuje:

  • prawo głosu, czyli prawo do udziału w głosowaniach na zebraniach fundacji, niezależnie od wpłaconej kwoty;
  • prawo urzędu, czyli możliwość kandydowania na członka zarządu fundacji;
  • prawo stacji, czyli nieodpłatnego zatrzymania się w obiekcie, ale w momencie gdy jego stan będzie na to pozwalał, a zatem już po remoncie;
  • prawo podatkowe do czerpania zysku, jeśli w zamku będzie prowadzona komercyjna działalność gospodarcza (adekwatne do procentowego udziału w wykupieniu obiektu);
  • prawo dziedziczenia – tytuł dziedzica na zamku przechodzi na wskazaną osobę w chwili śmierci, ale musi być to poświadczone notarialnie, np. w postaci testamentu;
  • prawo veta – w sprawach kluczowych takich jak np. sprzedaż zamku obiektowi komercyjnemu, każdy dziedzic może zgłosić veto. Decyzja musi być jednomyślna;
  • prawo zabawy – pierwszeństwo wejścia na masowe imprezy biletowane, o ile bilety nie zostały wyprzedane;
  • prawo troski – możliwość urządzenia zbiórki na prace remontowe lub zorganizowania pospolitego ruszenia dziedziców, którzy własnymi siłami podejmą się prac;
  • prawo pierwszej nocy – każdy dziedzic ma prawo do spędzenia jednej nocy w towarzystwie białej damy lub rycerza bez głowy 🙂

Na co będą przeznaczone pieniądze?

zamek gryf ruiny jesienią
Zamek Gryf. Fot. Jerzy Strzelecki, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 (5)

Na razie zebrano ponad 24 z 800 tysięcy złotych potrzebnych na wykupienie warowni i pierwsze prace na zamku. Pieniądze wpłacano ponad 400 razy. Największe wpłaty wynosiły po 1000 zł, najniższe 5 zł.

Fundacja Twoje Dziedzictwo poprosiła do współpracy Tajne Stowarzyszenie Jawnych Przeciwników Barokizowania Budowli Gotyckich i razem stwierdzili, że zbyt wiele pięknych zabytków popada w ruinę lub trafia w ręce nieodpowiedzialnych ludzi. Przebudowy takich obiektów są wykonywane z różnym, czasami marnym skutkiem.

Członkowie fundacji doskonale zdają sobie sprawę, że nikt nie ma możliwości ufundowania z własnej kieszeni konserwacji i odbudowy XIII-wiecznego zamku. Ale wspólnymi siłami można zrobić więcej.

Pieniądze zostaną przeznaczone na wykupienie zamku z rąk prywatnych przez fundację celową, a także wstępne zabezpieczenie obiektu. W przypadku gdyby z jakichś powodów nie udało się wykupić zamku Gryf, kwota zostanie przeznaczona na ocalenie innego gotyckiego zamku popadającego w ruinę. Jednocześnie fundacja będzie starała się pozyskać środki ze Skarbu Państwa i dotacje z Unii Europejskiej na dalsze prace.

Po remoncie fundacja pragnie organizować na zamku festiwale, plenery, gry terenowe, konwenty, koncerty, wydarzenia kulturalne. Ale o docelowej funkcji zdecydują ludzie, którzy się na obiekt zrzucają.

Jeśli macie ochotę wspomóc wielkie dzieło, możecie wpłacić pieniądze przez internet za pomocą platformy pomagam.pl. Wystarczy kliknąć tutaj: Kup sobie gotycki zamek.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE