Zamek Wleń jest najstarszy w Polsce – tak od lat powtarzają miłośnicy średniowiecznych twierdz. Murowana warownia pochodzi z II połowy XII wieku. Trzeba jasno zaznaczyć, że brak ustalonej konkretnej daty powstania zamku. Ale historycy zakładają, że to właśnie zamek we Wleniu jest najstarszy w naszym kraju. Wątpliwości może budzić jedynie pytanie, czy na pewno jest starszy niż Zamek Piastowski w Legnicy.

Choć zamek Wleń ma już ponad 800 lat, to wciąż można podziwiać ruiny, które ostały się do naszych czasów. Są one świadkami fascynującej historii. To tu przebywał Henryk II Pobożny i więziony był biskup Tomasz I. Zobaczcie aktualne zdjęcia zamku z drona.

Zamek Wleń – najstarsza warownia w Polsce

zamek wleń zamek wlen zamek we wleniu
Twierdza we Wleniu znajduje się na wzgórzu, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Zamek powstał w II połowie XII wieku. Choć jego nazwa pochodzi od sąsiedniej miejscowości Wleń, to tak naprawdę znajduje się on we wsi Łupki w powiecie lwóweckim na Dolnym Śląsku. Posadowiony jest na wzgórzu (niekiedy zwanym Górą Zamkową) mierzącym 445 m n.p.m. Zwany jest także Zamkiem Lenno i pod taką nazwą znajdziemy go na mapach satelitarnych.

W tym miejscu już w X wieku istniał drewniany gród obronny, przebudowywany w późniejszych wiekach. Do naszych czasów zachowały się fragmenty murów z XII i XIII wieku. W czasach świetności zamku mierzyły one nawet do 12 m wysokości.

Pierwsze murowane zabudowania zamku Wleń, miał wznieść książę śląski Bolesław I Wysoki. Z kolei w XIII wieku mieszkał tam Henryk I Brodaty ze swoją żoną Jadwigą – tą samą, która została kanonizowana i znamy ją jako św. Jadwigę Śląską, patronkę Śląska.

W czasach Henryka i Jadwigi do zamku dobudowano kaplicę. Postawiono też wieżę mieszkalną, a starą – sześciokątną, zamieniono na walcowatą – to ona dotrwała do naszych czasów i można ją podziwiać na załączonych zdjęciach.

Niesamowita historia zamku Wleń

Zamek Wleń, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©
Zamek ma ponad 800 lat, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Lata później, w 1256 roku, wnuk Henryka I Brodatego i św. Jadwigi, Bolesław II Rogatka, uwięził w wieży biskupa wrocławskiego Tomasza I. Biskup prowadził spór z Henrykiem Brodatym o dobra kościelne. Zakończył się on zwolnieniem właścicieli majątków kościelnych ze wcześniejszych zobowiązań wobec księcia.

Bolesław II Rogatka miał zamiłowanie do zamykania w wieży swych więźniów. W 1277 roku kazał tam wtrącić księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa, swego bratanka.

Kolejna rozbudowa czekała zamek za Bolka II Małego w XIV wieku. W 1368 roku twierdza trafiła w ręce rycerzy von Zedlitz jako zastaw lenny. Stąd też spotykana dziś nazwa – Zamek Lenno.

Wojny i oblężenia zamku Wleń

Zamek Wleń, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©
Zamek Wleń z lotu ptaka, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Powstanie husyckie w 1428 r. dotknęło też zamek, ale twierdza we Wleniu nie została zdobyta. Ponad wiek później rozbudowano ją jeszcze bardziej. Zamek pozostawał silną warownią, ale okoliczni mieszkańcy cierpieli z jego powodu. Właściciele zamku z rodu Zedlitzów gnębili tamtejszą ludność. Wymuszali zapłatę danin, a gdy słyszeli odmowę, więzili w lochu m.in. burmistrza.

Dopiero wojna trzydziestoletnia doprowadziła do powolnego upadku twierdzy. Zamek Wleń został podpalony w 1646 roku i od tego czasu popadał w coraz większą ruinę. Oblegający wzgórze pułkownik Adam von Kaulhaus przejął zamek we władanie, ale nie zamieszkał tam. Postawił nieopodal pałac i tam się zatrzymał. W późniejszych czasach twierdza pozostawała we władaniu zamożnych rodów aż do II wojny światowej.

Najnowsze czasu zamku Wleń

Zamek Wleń, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©
Zamek Wleń z drona, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Po wojnie zamek znalazł się na ziemiach polskich. Obecnie trwają starania, by nie popadał w ruinę. Pod koniec lat 90. naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczęli tam badania. Udostępniono zamek do zwiedzania, z kolei w 2005 roku zabroniono tam wstępu z powodu osuwających się kamieni. Zabezpieczono ruiny i 10 lat później udało się znowu wpuścić tam turystów.

Obecnie z baszty przy dobrej pogodzie zobaczymy Karkonosze, Góry Kaczawskie i Pogórze Izerskie.