Strona głównaCiekawostkiMalbork – prawdy i mity. Sprawdź, czy wiesz wszystko o zamku

Malbork – prawdy i mity. Sprawdź, czy wiesz wszystko o zamku

Zamek w Malborku jest najbardziej znanym w Polsce. Historia krzyżackiej twierdzy sięga średniowiecza. Miasto Malbork może się pochwalić pięknym ratuszem, dworcem i gotyckimi bramami, ale to potężna warownia przyciąga tu turystów. Które fakty są waszym zdaniem najciekawsze? A które opowieści nie są prawdziwe?

Zamek w Malborku największy na świecie – prawda

Zamek w Malborku z lotu ptaka. Fot. Artur Kowalczyk

Prawda: z powierzchnią 143,591 mkw zamek w Malborku jest największy na świecie. Monumentalna warownia ma większą powierzchnię niż m.in. zamek Windsor czy potężne gmaszysko twierdzy Mehrangarh w Dźodhpurze w Indiach.

Cenny skarb na zamku w Malborku – fałsz

Zamek w Malborku z lotu ptaka. Fot. Artur Kowalczyk

Opowieści o cennym skarbie ukrytym w murach zamku są fałszywe. Skarb owszem, był, ale w czasie II wojny światowej. Niemcy ukryli tam wtedy zabytkowy relikwiarz: dyptyk, który Krzyżacy mieli ze sobą m.in. podczas bitwy pod Grunwaldem.

Malutkie przejścia to dowód na niski wzrost Krzyżaków – prawda

Fot. Artur Kowalczyk

Dawniej nie tylko Krzyżacy, ale ogół społeczeństwa był niski. 1,5 m wzrostu nie dziwiło, a powyżej 1,7 m mieli już ludzie bardzo wysocy. Z tego powodu większość dorosłych musi się w zamku w Malborku schylać, bo drzwi są – delikatnie mówiąc, skromne. Podobno Kazimierz Jagiellończyk miał 174 cm wzrostu, a dworzanie nie dorastali mu do brody. Kiedyś ludzie z powodu cięższego klimatu mieli mniej słońca oraz jedzenia, a co za tym idzie – wapnia. Medycy szacują, że ludzka rasa rośnie o 2 cm na każde sto lat.

Nieczystości spadające do wody – prawda

Fot. Artur Kowalczyk

Malbork niczym się nie wyróżniał – tutaj podobnie jak w innych zamkach, Krzyżacy zbudowali gdanisko, czyli wieżę sanitarną. Nieczystości z toalety spadały otworem prosto do fosy, a potem do Nogatu. Drogę do wc wskazują na ścianach twierdzy płaskorzeźby diabełków.

Malbork nigdy nie był zdobyty – fałsz

Zamek długo pozostawał niezdobyty. Oblegano go m.in. w czasie bitwy pod Grunwaldem, bezskutecznie. W 1475 roku zamek został wykupiony od Krzyżaków, stał się siedzibą królów Polski. Wojska szwedzkie zdobyły Malbork podczas potopu.

W zamku w Malborku kręcili Krzyżaków – prawda

Sceny do Krzyżaków w reżyserii Aleksandra Forda powstawały na zamku w Malborku. Był to jeden z pierwszych kolorowych filmów w polskiej kinematografii oraz jeden z najbardziej dochodowych. W superprodukcji wystąpiło 10 tys. statystów i 470 koni.

Malbork najstarszą twierdzą Krzyżaków – fałsz

Najstarszą twierdzę w 1230 roku Krzyżacy wznieśli w Małej Nieszawce. Początkowo drewnianą warownię szybko zamienili w murowany zamek z browarem, młynem i wozownią. Twierdza w Malborku powstawała od 1280 roku.

Miasto Malbork i zamek miały jedne mury – prawda

Mury miejskie były połączone z obwarowaniami zamku. W czasach krzyżackich budowano zamki w ten sposób, że tworzyły z miastami wspólne fortyfikacje. Tak było też m.in. w Kwidzynie.

Czytaj też:

Zamek w Kwidzynie – intrygująca twierdza

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE