Byliście w Kwidzynie w województwie pomorskim? Jeśli nie, koniecznie musicie zobaczyć zamek w Kwidzynie z charakterystycznym gdaniskiem, czyli wieżą sanitarną. Zamek wzorowany na krzyżackich twierdzach do dziś zdumiewa swym ogromem.
Zamek w Kwidzynie – krzyżacka warownia
Niegdyś w miejscu Kwidzyna znajdowała się osada Kwedis, gdzie krzyżacy wybudowali pierwszy zamek. Obecny jest drugi z kolei, wzorowany na tym pierwszym i wzniesiony na przełomie XIII i XIV w.
Najpierw czworoboczny zamek z wieżami w narożnikach istniał jako samodzielna warownia, a dopiero później połączono go z katedrą i jedną z wież przekształcono w dzwonnicę. Całe miasto wraz z katedrą i dwoma zamkami stało się w XIV wieku twierdzą obronną.
Zamek w Kwidzynie był siedzibą Kapituły Pomezańskiej, a na mocy pokoju toruńskiego stał się warownią krzyżaków. Został zniszczony w wyniku działań wojennych (Wojna Księża).
W XVIII w. zatrzymał się tu car Rosji Piotr I. Następnie zamek przekształcono w magazyn żywności dla garnizonu, a częściowo zaadaptowano na cele więzienne. Pełnił on rolę sądu i więzienia. W czasie II wojny światowej był siedzibą hitlerowskiej szkoły Hitlerjugend HJ-Ostlandführerschule.
Gdanisko – największy zamkowy… szalet
Gdanisko to znak rozpoznawczy, z którym kojarzony jest zamek w Kwidzynie. Charakterystyczna wieża to największy na terenie państwa krzyżackiego sanitariat tego typu. Wieża służyła także do celów obronnych, ale przede wszystkim była toaletą. Co ciekawe, połączenie Gdaniska z głównym zamkiem, jest najdłuższym zamkowym arkadowym gankiem na świecie! Dziś pod jedną z arkad znajduje się droga.
Zwiedzając zamek w Kwidzynie należy mieć na uwadze, że stracił swoją zbitą, czworoboczną zabudowę. Skrzydła wschodnie i południowe (reprezentacyjne, z pięknym refektarzem biskupim) zostały rozebrane w 1798 roku przez władze pruskie.
Lubisz historie o polskich zamkach, intrygujących zagadkach historii, duchach, zakonach i rycerzach? Koniecznie prześledź nasze inne teksty:
A tutaj możesz poczytać o innej krzyżackiej twierdzy: niesamowitym zamku w Malborku: