Byliście w Kwidzynie w województwie pomorskim? Jeśli nie, koniecznie musicie zobaczyć zamek w Kwidzynie z charakterystycznym gdaniskiem, czyli wieżą sanitarną. Zamek wzorowany na krzyżackich twierdzach do dziś zdumiewa swym ogromem.

Zamek w Kwidzynie – krzyżacka warownia

zamek w kwidzynie
Zamek w Kwidzynie, fot. Shutterstock

Niegdyś w miejscu Kwidzyna znajdowała się osada Kwedis, gdzie krzyżacy wybudowali pierwszy zamek. Obecny jest drugi z kolei, wzorowany na tym pierwszym i wzniesiony na przełomie XIII i XIV w.

Najpierw czworoboczny zamek z wieżami w narożnikach istniał jako samodzielna warownia, a dopiero później połączono go z katedrą i jedną z wież przekształcono w dzwonnicę. Całe miasto wraz z katedrą i dwoma zamkami stało się w XIV wieku twierdzą obronną.

Zamek w Kwidzynie był siedzibą Kapituły Pomezańskiej, a na mocy pokoju toruńskiego stał się warownią krzyżaków. Został zniszczony w wyniku działań wojennych (Wojna Księża).

W XVIII w. zatrzymał się tu car Rosji Piotr I. Następnie zamek przekształcono w magazyn żywności dla garnizonu, a częściowo zaadaptowano na cele więzienne. Pełnił on rolę sądu i więzienia. W czasie II wojny światowej był siedzibą hitlerowskiej szkoły Hitlerjugend HJ-Ostlandführerschule.

Gdanisko – największy zamkowy… szalet

zamek w kwidzynie gdanisko
Gdanisko zamku w Kwidzynie, fot. Shutterstock (3)

Gdanisko to znak rozpoznawczy, z którym kojarzony jest zamek w Kwidzynie. Charakterystyczna wieża to największy na terenie państwa krzyżackiego sanitariat tego typu. Wieża służyła także do celów obronnych, ale przede wszystkim była toaletą. Co ciekawe, połączenie Gdaniska z głównym zamkiem, jest najdłuższym zamkowym arkadowym gankiem na świecie! Dziś pod jedną z arkad znajduje się droga.

Zwiedzając zamek w Kwidzynie należy mieć na uwadze, że stracił swoją zbitą, czworoboczną zabudowę. Skrzydła wschodnie i południowe (reprezentacyjne, z pięknym refektarzem biskupim) zostały rozebrane w 1798 roku przez władze pruskie.

Lubisz historie o polskich zamkach, intrygujących zagadkach historii, duchach, zakonach i rycerzach? Koniecznie prześledź nasze inne teksty:

Szlak Orlich Gniazd – najpiękniejsze zamki

A tutaj możesz poczytać o innej krzyżackiej twierdzy: niesamowitym zamku w Malborku:

Zamek w Malborku na weekend