Strona głównaCiekawostkiTarnowskie Góry i kopalnia srebra z listy UNESCO

Tarnowskie Góry i kopalnia srebra z listy UNESCO

W Tarnowskich Górach możemy zwiedzić niezwykły zabytek techniki. Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co jeszcze kryją Tarnowskie Góry? To śląskie miasteczko ma wiele zabytków, warto zobaczyć m.in. ratusz.

Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

tarnowskie góry kopalnia srebra
Tarnowskie Góry znane są m.in. z kopalni srebra. Fot. Shutterstock

Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach została włączona do Szlaku Zabytków Techniki. Obejmuje on ponad 40 obiektów, w tym cztery najważniejsze, czyli tzw. Gwiazdy Techniki, wśród których znajduje się właśnie wspomniana kopalnia srebra. Pozostałe trzy hity tego szlaku to Kopalnia Guido, Tyskie Browarium oraz Muzeum Browaru Żywiec. W kopalniach odbywają się imprezy tematyczne, a największą z nich jest Industriada – święto Zabytkowego Szlaku Techniki.

Bilet normalny do kopalni srebra kosztuje 40 zł (ulgowy za 32 zł); w wysokim sezonie (lipiec, sierpień i majówka) bilety są o 2 zł droższe. Przy zakupie biletów macie jeszcze inne opcje cenowe, m.in.: bilety dla seniorów lub rodzinne.
Przewodnicy potrafią wręcz zaczarować opowieściami o kopalni. Górnicy wydobywali tam m.in. galenę srebronośną z domieszką srebra i tarnowicyt. Należy pamiętać, że to jednocześnie kopalnia rud ołowiu oraz cynku.

Cały kompleks nosi nazwę Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Z kolei Zabytkowa Kopalnia Srebra to jej część przy ul. Szczęść Boże 81.

Tarnowskie Góry – zabytki

tarnowskie góry
Ratusz miejski w Tarnowskich Górach, fot. Shutterstock

Tarnowskie Góry to nie tylko kopalnia. Warto pójść na spacer do Rynku, gdzie zobaczymy kamienice podcieniowe i zabytkowy neorenesansowy ratusz. Niegdyś mieszkał w nim burmistrz. Przy Rynku znajdziemy też Dom Cochlera, czyli najstarszą w mieście aptekę Pod Aniołem. Założył ją w 1790 roku farmaceuta pochodzący z Wrocławia Johann Friedrich David Cochler, późniejszy burmistrz. Nieopodal wznosi się neoromański Kościół Zbawiciela wyznania ewangelicko-augsburskiego. Przy placu Gwarków podziwiać możemy drewnianą Dzwonnicę Gwarków z XVI w. Z kolei przy ul. Górniczej obejrzymy dworek Goethego nazwany tak na pamiątkę wizyty poety w 1790 roku.

Cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach

tarnowskie góry
Tarnowskie Góry w latach 60. XIX w. przeżyły nagły wzrost ludności narodowości żydowskiej, fot. Shutterstock

W Tarnowskich Górach mieszkała spora społeczność żydowska. W latach 60. XIX wieku zbudowano synagogę, którą podczas II wojny światowej spalili Niemcy. Nigdy jej nie odbudowano, ponieważ w tym miejscu poszerzono ulicę.

Ślady społeczności zachowały się jednak na cmentarzu żydowskim przy ul. Gliwickiej z 1822 roku. Jest już nieczynny. Spoczywa tam około 400 osób: na początku chowano jedynie żydów, następnie także ewangelików.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE