Most Tumski jest jednym z ponad stu we Wrocławiu. Polska Wenecja może się poszczycić największą liczbą przepraw w naszym kraju. Most zakochanych jest jednak wyjątkowy ze względu na wiszące na nim kłódki. To nie tylko cel romantycznych spacerów, ale też ciekawy obiekt do fotografowania.

Most Tumski – most zakochanych

Most Tumski we Wrocławiu
Most Tumski we Wrocławiu, fot. Łukasz Stefański, Shutterstock

Wśród około 20 miejsc w Polsce, wrocławski most Tumski jest najbardziej znanym mostem zakochanych. Pary wieszają tu kłódki ze swoimi imionami lub inicjałami, a kluczyki wrzucają do Odry. Będzie trzeba się ich pozbyć w związku z nadchodzącym remontem i konserwacją mostu. Kłódek jest nawet kilkanaście tysięcy i ważą ponad 2 tony, co obciąża stalową konstrukcję. Wcześniej kłódki już wielokrotnie obcinano.

Ale dlaczego w ogóle zapoczątkowano ten zwyczaj? Nie miało miejsca żadne szczególne wydarzenie. Stało się to po prostu romantyczną tradycją około 2009 roku. Za pierwszymi parami upamiętniającymi w ten sposób swój związek, poszły w ślad kolejne. Pierwowzorem mostu zakochanych był Ponte Vecchio we Florencji.

Most między klerem i laikatem

Most Tumski we Wrocławiu
Most Tumski we Wrocławiu. Fot. Shutterstock (3)

Most oddziela Ostrów Tumski od wyspy Piasek. Od średniowiecza na Ostrowie Tumskim znajdowało się serce wrocławskiej archidiecezji z archikatedrą Świętego Jana w centralnym punkcie. Most Tumski był granicą państwa kościelnego i jurysdykcji miejskiej. Zwany jest też Katedralnym (od niemieckiego Dombrücke).

W tym miejscu przeprawa istniała już od XIII wieku. Najpierw były to konstrukcje drewniane. Jedna z nich zawaliła się nawet podczas procesji w niedzielę palmową. Miało to miejsce w 1423 roku. Obecna konstrukcja stalowa pochodzi z 1889 roku. Była transportowana Odrą aż z Gliwic.

To piękne miejsce jest niezwykłe z jeszcze wielu powodów, ale wspomnieć musimy o tym szczególnym – znajdują się tam unikatowe latarnie gazowe. Każdego wieczora latarnik zaświeca na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu 103 latarnie. Ubrany w płaszcz z peleryną i cylinder tajemniczy mężczyzna zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie turystów. Wrocław jest podobno ostatnim miastem w Polsce, gdzie latarnicy jeszcze pracują. Kilka latarni jest też właśnie na moście Tumskim.