Strona głównaCiekawostkiMuzeum Powstania Warszawskiego – miejsce, które każdy musi zobaczyć

Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce, które każdy musi zobaczyć

Nie byliście jeszcze w Muzeum Powstania Warszawskiego? Pora to nadrobić. Jest to miejsce, które każdy Polak powinien odwiedzić choć raz w życiu. Co takiego można tam zobaczyć?

Ku pamięci ofiar powstania

Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. trabantos, Shutterstock

Nie bez przyczyny turyści odwiedzający warszawskie muzea najczęściej pytają o Muzeum Powstania Warszawskiego i chcą tam pójść. Stolica kojarzona jest z powstaniem, tak samo jak z Syrenką czy Pałacem Kultury i Nauki. Muzeum zostało otwarte w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Jest nowoczesne, interaktywne i wykorzystuje wiele technik wizualizacji. Wzrusza dorosłych, zaciekawia dzieci, przywraca wspomnienia z tamtych lat osobom starszym. Elementy ekspozycji zawierające drastyczne sceny zostały odpowiednio oznakowane. Muzeum otwarto ku pamięci ofiar powstania dla upamiętnienia ich odwagi i poświęcenia.

30 tysięcy pamiątek

Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. Pixabay

Ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego jest przebogata.
Znajduje się tu ponad 30 tysięcy eksponatów, które w dużej części są pamiątkami walczących powstańców. Obejrzymy tu prywatne listy, broń, przedmioty osobiste. Osobno warto zwrócić uwagę na fotografie oraz filmy z 1944 roku. Przedstawiają codzienność przed wybuchem walk, jak i powstańczą walkę do ostatniej kropli krwi. Ekspozycja zachowuje chronologię zdarzeń.

Zwiedzanie muzeum

Muzeum Powstania Warszawskiego, Sala Małego Powstańca.
Muzeum Powstania Warszawskiego, Sala Małego Powstańca. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0.

Ekspozycja dzieli się na trzy główne części: parter, antresolę i piętro.

Piętro

Tutaj znajduje się ekspozycja przedstawiająca życie codzienne mieszkańców Warszawy przed wybuchem powstania. To także miejsce, w którym można poznać historię II wojny światowej od momentu wybuchu do akcji Burza.

Antresola

Przez Salę pod Libertadorem poświęconą alianckim zrzutom zaopatrzenia, w której wisi replika samolotu Consolidated B-24 Liberator, można przejść na antresolę. To miejsce poświęcone wydarzeniom powstańczym i życiu mieszkańców w czasie powstania.

Piętro

Tu przedstawiono historię od czasu kapitulacji powstania, dalsze losy powstańców, w tym w obozach jenieckich, a także zniszczenia Warszawy. Można też dowiedzieć się więcej o exodusie ludności cywilnej.

Muzeum znajduje się przy ul. Grzybowskiej. Bilety można kupić w cenach: 25 zł normalne, 20 zł ulgowe. Muzeum w poniedziałki, środy i piątki jest czynne od godz. 8 do 18. W czwartki wejdziemy tam od 8 do 20. Weekendy jest otwarte od 10 do 18, zaś we wtorki nieczynne. W niedziele wstęp do muzeum jest bezpłatny. Zwiedzanie trwa około 2-3 godzin.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE