W Polsce znajduje się kilkaset twierdz i warowni – sami jesteśmy tym faktem zaskoczeni. Najpiękniejsze zamki w Polsce znajdują się głównie na Dolnym Śląsku, a także m.in. na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd. Na Kujawach i Pomorzu znajdują się z kolei krzyżackie twierdze. Najsłynniejsze zamki to twierdza Krzyżaków w Malborku, Zamek Królewski w Warszawie, Wawel i zamek Książ.
Zamek Krzyżtopór
Wyobraźcie sobie akwarium z egzotycznymi rybami zamontowane w suficie, budowę z użyciem miliona kurzych jaj i tajemne korytarze pod fortecą przypominającą kształtem gwiazdę. Tutaj liczby mają tajemne znaczenie, a zwykła stajnia cieszy się tak doskonałą akustyką, że może jej pozazdrościć każda filharmonia. Krzyżtopór kryje o wiele więcej tajemnic, niż myśleliście.
Czytaj tekst: Zamek Krzyżtopór – 11 ciekawostek o tajemniczej ruinie
Zamek Czocha
Gdy mgła delikatnie otula ten położony nad wodą zamek, zdaje się on płynąć w powietrzu. Jest on osnuty magią i wydaje się nie z tej ziemi. To najbardziej nawiedzone miejsce w kraju. Przyciąga poszukiwaczy skarbów, miłośników historii i… czarodziejstwa. A to tylko początek twierdz z tego regionu – jak już wspomnieliśmy najpiękniejsze zamki w Polsce wznoszą się m.in. na Dolnym Śląsku.
Czytaj więcej: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce
Wawel
Dawna twierdza królów Polski malowniczo położona nad Wisłą to jeden z symboli Krakowa i jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. To kawał polskiej historii. Wawel trzeba zobaczyć, a potem koniecznie odwiedzić smoka.
Więcej o Smoku Wawelskim: Smok Wawelski – legenda o symbolu Krakowa.
Zamek Ogrodzieniec
Gdy wymieniamy najpiękniejsze zamki w Polsce, nie możemy nie wspomnieć o Szlaku Orlich Gniazd. Zamek Ogrodzieniec czaruje, gdy tylko się na niego spojrzy i sprawia ogromne wrażenie. To jedna z bardziej okazałych fortec Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wakacje z duchami? W Ogrodzieńcu to możliwe. Latem organizowanych jest tu najwięcej imprez o mrocznym klimacie…
Czytaj więcej: Zamek Ogrodzieniec – wakacje z duchami i zjawiska paranormalne.
Zamek w Mosznej
Pozostawia w oniemieniu, wzrusza i robi piorunujące wrażenie. Zdaje się unosić do samego nieba dzięki 99 strzelistym wieżom. Przypomina bajkowy Hogwart z opowieści o Harrym Potterze. Przyznajemy, że to z zewnątrz zamek Moszna jest niepowtarzalny, a w środku pozostawia wiele do życzenia, ale nie zmienia to faktu, że jest jedyny w swoim rodzaju.
Więcej ciekawostek: Zamek Moszna – miejsce jak z bajki.
Zamek w Malborku
Krzyżacka twierdza, największy na świecie zamek z cegieł, będący dumą polskich fortyfikacji. Zdecydowanie trzeba go zobaczyć, poznać historię komnat z niskimi przejściami, oblężeń warowni i kryjących się tam zagadek. Tego kolosa musi odwiedzić choć raz w życiu każdy rodak, nie mogło go zabraknąć w zestawieniu na najpiękniejsze zamki w Polsce.
Czytaj więcej: Malbork – prawdy i mity. Sprawdź, czy wiesz wszystko o zamku.
Zamek Bolków
Według legendy, warownia na Zamkowym Wzgórzu istniała już w IX wieku. Gotycki zamek Bolków jest dobrze zachowany i dziś z powodzeniem łączy historię z nowoczesnością. To właśnie tu odbywa się duży festiwal gotyckiego rocka. A w tajemniczym tunelu łączącym dwie fortece ukryto podobno cenne skarby…
Czytaj więcej: Zamek Bolków – historia z muzyką w tle.
Zamek Lenno – inaczej zamek Wleń
Uznawany za najstarszy w Polsce zamek Lenno we Wleniu, posadowiony jest na wzgórzu. Rozciąga się stąd przepiękny widok. A panorama z drona jest po prostu bajeczna. Historia ruin jest niezwykle ciekawa. To tu przebywał Henryk II Pobożny i więziony był biskup Tomasz I.
Czytaj więcej: Zamek Wleń – najstarszy w Polsce (zdjęcia z drona!).
Zamek Książ
Chyba najbardziej tajemnicza twierdza w Polsce. Pod zamkiem Książ rozciągają się tunele o nie do końca jasnym przeznaczeniu, wytyczone tam przez nazistów. Czy wiąże się z tym zagadka cudownej broni lub tajnej kwatery i kompleksu Riese w okolicy Walimia? Sama budowla to olbrzymie zamczysko w przepięknej malowniczej okolicy.
Czytaj więcej: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?
Zamek Chojnik
Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z drona w jesiennej szacie, by zrozumieć fenomen tego starego zamku wzgórzu. Turyści lubią Chojnik, który stał się jedną z wizytówek wśród dolnośląskich zamków. Od południowej strony twierdza jest położona na stromym, skalistym zboczu.
Czytaj więcej: Zamek Chojnik – karkonoska atrakcja nad Piekielną Doliną.
Zamek w Pieskowej Skale
Pieskowa Skała jest przepięknym zakątkiem Polski. Turyści odwiedzający Ojcowski Park Narodowy chętnie zwiedzają także twierdzę należącą kiedyś do… zbójców. Można powiedzieć, że zamek w Pieskowej Skale stał się zbójecką kryjówką za sprawą rodu Szafrańców, której był siedzibą. Stąd wyruszali na wyprawy łupieżcze i napadali na korowody kupców jadących przez Dolinę Prądnika.
Czytaj więcej: Zamek w Pieskowej Skale – zbójecka twierdza.
Zamek Czorsztyn
Położony w Pieninach zamek Czorsztyn jest przepięknie ulokowany. Znajduje się na szczycie wzgórza, tuż nad Jeziorem Czorsztyńskim. I choć przez większą część swego istnienia żadnego jeziora tam nie było, to teraz trudno wyobrazić sobie tę budowlę bez niego. Ma również swoje legendy, a nawet białą damę
Czytaj więcej: Zamek Czorsztyn – warownia na straży Pienin.
Zamek w Niedzicy
Naprzeciwko wznosi się zamek w Niedzicy. Stąd możemy zobaczyć nawet Tatry. Tylko musimy uważać na duchy, tam naprawdę straszy! A tajemniczości i uroku dodaje legenda o zaginionym skarbie Inków. To po prostu magiczne miejsce.
Czytaj więcej: Na niedzickim zamku możecie znaleźć legendarny skarb Inków, ale uważajcie na jego strażniczkę!
Zamek Będzin
W Będzinie możemy podziwiać niezwykłe muzeum i poznać historię tego odrestaurowanego obiektu. Powstanie zamku Będzin jest ściśle związane z przejęciem Śląska przez Czechów w 1348 roku. Granica między Koroną Polską a Czeską przebiegała wtedy właśnie wzdłuż Czarnej Przemszy, gdzie wznosi się warownia. Na przestrzeni wieków na zamku gościli królowie polscy: Jan III Sobieski, August II Mocny czy Stanisław August Poniatowski.
Czytaj więcej: Zamek Będzin – dawna zachodnia granica Polski.
Zamek Bolczów
Bolczów to niezwykle malownicze ruiny średniowiecznego zamku ukryte w lesie w Sudetach. Wznoszą się na granitowej skale na wysokości 561 m n.p.m. Jest to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Rudawach Janowickich. Jeszcze do niedawna niewielu turystów o nim słyszało. Dzisiaj coraz więcej osób już wie, że warto je zobaczyć.
Czytaj więcej: Zamek Bolczów – malownicze ruiny w Rudawach Janowickich.
Zamek w Reszlu
Niektórzy wątpią, że najpiękniejsze zamki w Polsce to akurat krzyżackie twierdze, ale nie możemy ich pomijać w zestawieniu. Te grubo ciosane kolosy nie mają pięknych zdobień ani zmyślnych kształtów, ale sprawiają wielkie wrażenie.
Zamek w Reszlu to świetnie zachowana krzyżacka twierdza. To tam spalono ostatnią czarownicę. Forteca była często odwiedzana przez wyjątkowego gościa – Mikołaja Kopernika. Wszystko dlatego, że był on bratankiem biskupa zawiadującego zamkiem oraz jego sekretarzem i osobistym lekarzem. Astronom był pod wielkim wrażeniem warmińskiego zamku, o czym wielokrotnie opowiadał.
Czytaj więcej: Zamek Reszel – tu spalono ostatnią czarownicę.
Zamek w Kórniku
Zamek Kórnik znajduje się w Wielkopolsce i jest jednym z jej ciekawszych zabytków. Otoczony jest fosą i wygląda naprawdę pięknie. Wnętrza zamku Kórnik również robią wrażenie. Obecnie mieści się tam muzeum w unikatowymi eksponatami. Czym byłby zamek bez swojej białej damy? Zgodnie z legendą takie miano w Kórniku przypada Teofili z Działyńskich, która nocami przechadza się po terenie zamku i przynależących do niego ogrodach
Czytaj więcej: Zamek Kórnik – skarb Wielkopolski.
Zamek Grodziec
W Krainie Wygasłych Wulkanów na wysokości 389 m n.p.m. stoi zamek Grodziec. Niegdyś wspaniała warownia, której mury pamiętają wiele zawirowań historii. Dzisiaj to obiekt turystyczny nieco już nadgryziony zębem czasu ale wciąż liczący się w zestawieniach na najpiękniejsze zamki w Polsce.
Czytaj więcej: Zamek Grodziec – na szczycie wygasłego wulkanu.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
To historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Kiedyś drewniany gród słowiański, dziś po wielu przebudowach doskonały przykład prostoty i harmonii stylu renesansowego. W historii Zamku Książąt Pomorskich wiele namieszały czarownice.
Czytaj więcej: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – tu namieszała czarownica.
Zamek Olsztyn
W zamku zasiadał olsztyński burgrabia i rozbudował ją do imponujących rozmiarów. Była to jedna z piękniejszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. W XIV wieku król Kazimierz Wielki rozbudował strażnicę i zamek stał się jeszcze trudniejszy do zdobycia. Tekst o zamku w Olsztynie był jednym z najchętniej czytanych, gdyż warownia stała się przedmiotem wpadki linii lotniczych Wizz Air. Widoczny na zdjęciu zamek znajduje się na Śląsku, a przewoźnik reklamował jego zdjęciami lotnisko Olsztyn-Mazury.
Czytaj więcej: Zamek Olsztyn na Warmii? Wizz Air się pomylił.
Zamek Królewski w Warszawie
W stolicy Polski możemy podziwiać zamek jedyny w swoim rodzaju. To tu skompletowano ogromne zbiory cennych dzieł z wieku epok, takich jak np. obrazy Jana Matejki. Trudno szukać drugiego miejsca w Warszawie o tak bogatej i ciekawej historii. Już w XIII wieku w miejscu ówczesnego zamku powstał drewniany gród, którego wzniesienie było nierozerwalnie związane z początkami miasta Warszawy. Prawdopodobnie była to inicjatywa księcia mazowieckiego Bolesława II.
Czytaj więcej: Zamek Królewski w Warszawie – z wizytą w domu króla.
Zamek Gniew
Krzyżackie zamczysko góruje nad Gniewem i nie pozwala przejść obojętnym. Siedziba komtura gniewskiego przeszła wiele oblężeń. Starostą był tam Jan Sobieski, jeszcze zanim został królem. Zamek Gniew był w swojej historii także m.in. więzieniem.
Czytaj więcej: Zamek Gniew – potężna warownia Krzyżaków.
Zamek w Kwidzynie
Krzyżacy pozostawili ogromną fortecę także w Kwidzynie. To tam możemy zobaczyć świetnie zachowane gdanisko, czyli wieżę sanitarną. Mamy do zwiedzenia całkiem spory gmach, a jego historia jest bardzo bogata. Zamek w Kwidzynie był siedzibą Kapituły Pomezańskiej, mieszkali tu Krzyżacy, gościł też w nim car Rosji Piotr I. Następnie zamek przekształcono w magazyn żywności dla garnizonu, a częściowo zaadaptowano na cele więzienne.
Poznaj więcej ciekawostek: Zamek w Kwidzynie – intrygująca twierdza.
Zamek w Rabsztynie
Z pozoru niezbyt imponujący, ale o niezwykłej historii i kryjący wiele tajemnic zamek w Rabsztynie, to gratka dla miłośników ciekawostek. Batory hodował tu… lwy! Gotyckie zamczysko jeszcze do niedawna skrywało się w gąszczu drzew. Dziś po uprzątnięciu otoczenia i pracach konserwacyjnych dumnie prezentuje swoje walory.
Poznaj więcej tajemnic: Zamek w Rabsztynie – Batory hodował tu lwy.
Zamek w Drzewicy
Niezwykłe, wręcz upiorne ruiny nad brzegiem rzeki Drzewiczki to najlepiej zachowana rezydencja z XVI wieku tego typu. Inne najpiękniejsze zamki w Polsce są dużo bardziej znane, ale ta mroczna rezydencja warta jest wspomnienia. Z warownią związana jest historia pewnego zaginionego skarbu. W okolicy ukryta jest ponoć artyleria z czasów insurekcji kościuszkowskiej…
Odkryj tajemniczą fortecę: Zamek w Drzewicy – ukryto tu 12 cennych armat.
Zamek w Bobolicach
O Zamku w Bobolicach krąży wiele legend i mieszka tam całe stado duchów. Oczywiście ma on swoją białą damę, jak każdy szanujący się zamek. Biała dama to podobno duch bratanicy pewnego złoczyńcy z rodu Krezów, który więził ją w twierdzy. Według legendy dwaj bracia, właściciele zamków w Bobolicach i Mirowie, wybudowali między warowniami podziemny tunel, gdzie składowali skarby. Broniła ich wiedźma, którą ustawili na straży.
Poznaj niezwykłą historię: Zamek w Bobolicach. Perła na Szlaku Orlich Gniazd.
Zamek Mirów
W Mirowie na Szlaku Orlich Gniazd stoi jeden z okazalszych zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Budowla została zniszczona podczas potopu szwedzkiego i systematycznie popadała w coraz większą ruinę. Mimo to nadal ma swój urok, nie mogliśmy pominąć tej twierdzy zestawiając najpiękniejsze zamki w Polsce.
Czytaj więcej: Szlak Orlich Gniazd – najpiękniejsze zamki.
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu został zbudowany przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku. Według legend, duchy zmarłych spotkać tu można na każdym kroku. Są tu zjawy torturowanych więźniów, zakochanego zakonnika i pięknej golubianki oraz najsłynniejszy z nich – biała dama czyli Anna Wazówna we własnej osobie.
Czytaj więcej: Zamek w Golubiu-Dobrzyniu – Anna Wazówna nadal tu mieszka.
Zamek w Świeciu
Krzyżacka forteca w Świeciu, w województwie kujawsko-pomorskim, zwana była zamkiem wodnym. Wszystko dzięki jego położeniu. Warownia otoczona była z każdej strony rzekami – od północy zamku płynęła Wda, od południa Wisła. Gdy wody osiągały wysoki poziom, zamek w Świeciu wyglądał jak twierdza na wyspie.
Poznaj intrygującą fortecę: Zamek w Świeciu – warownia z najwyższą krzywą wieżą.
Zamek w Toruniu
Toruń także ma swój zamek. Jego gmach zaczęto wznosić w połowie XIII wieku. Zamek do 1454 roku nie pełnił żadnej istotnej roli. Jednak gdy torunianie rozpoczęli oblężenie zamku, urzędujący tu komtur oddał zamek, a ten został zburzony. Rozpoczęła się wojna trzynastoletnia między zakonem krzyżackim a Państwem Polskim.
Czytaj więcej: Krzyżackie zamki Pomorza i Kujaw.
Twierdza Kłodzko – trochę inny zamek
Lubicie też czytać o nieco innych fortecach w naszym serwisie. Na przykład o Twierdzy Kłodzkiej. Góra Forteczna w Kłodzku to miejsce które przez 1000 lat spełniało funkcje obronne. Pierwsze wzmianki o istnieniu tu grodu pochodzą z 981 roku. W 1300 r. wybudowano tu zamek mieszkalny, który 150 lat później rozbudowano o kaplicę oraz kościół św. Wacława i św. Marcina.
Czytaj więcej: Twierdza Kłodzko – kamienna gwiazda Dolnego Śląska.
Najpiękniejsze zamki w Polsce – zgarnij magnesy i naklejki
Możecie oglądać Najpiękniejsze zamki w Polsce przez cały rok na swoich lodówkach, tablicach, laptopach, ścianach i tabletach. Mamy dla Was magnesy bardzo dobrej jakości i naklejki wielokrotnego użytku, które można do woli odklejać i naklejać.
Zobacz w naszym sklepie!