W Polsce znajduje się kilkaset twierdz i warowni – sami jesteśmy tym faktem zaskoczeni. Najpiękniejsze zamki w Polsce znajdują się głównie na Dolnym Śląsku, a także m.in. na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd. Na Kujawach i Pomorzu znajdują się z kolei krzyżackie twierdze. Najsłynniejsze zamki to twierdza Krzyżaków w Malborku, Zamek Królewski w Warszawie, Wawel i zamek Książ.

1Zamek Krzyżtopór

Najpiękniejsze zamki w Polsce – zamek Krzyżtopór, fot. Shutterstock

Wyobraźcie sobie akwarium z egzotycznymi rybami zamontowane w suficie, budowę z użyciem miliona kurzych jaj i tajemne korytarze pod fortecą przypominającą kształtem gwiazdę. Tutaj liczby mają tajemne znaczenie, a zwykła stajnia cieszy się tak doskonałą akustyką, że może jej pozazdrościć każda filharmonia. Krzyżtopór kryje o wiele więcej tajemnic, niż myśleliście.

Czytaj tekst: Zamek Krzyżtopór – 11 ciekawostek o tajemniczej ruinie

Poprzedni
Poprzedni artykułNajbogatsze miasta w Polsce (Top 20). Numer 1 Cię zadziwi!
Następny artykułNajstarszy kościół w Polsce – 11 najpoważniejszych typów
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.