W Opolu-Bierkowicach skrywa się opolska wieś idealna: idylliczny zakątek przypominający osady sprzed wieków. W tak bajkowej scenerii można podziwiać wiatraki, młyny i dowiedzieć się więcej o dawnym życiu mieszkańców na tych ziemiach. Co ciekawe nie tak dawno temu w tym miejscu dosłownie nic nie było.
Wieś idealna
Skansen w tym miejscu utworzono w latach 60. Miał on nie tyle chronić zastane budownictwo, co odtworzyć je. Prezentowane tam domy, młyny czy wiatraki wyglądają jak zabytkowe budowle, które stoją w tym miejscu od wieków, ale tak naprawdę jeszcze pod koniec lat 60. zupełnie nic tam nie było.
Muzeum powstało na terenie byłego poligonu we wsi Bierkowice, która teraz jest dzielnicą Opola. Wykopano małą sztuczną rzeczkę otaczającą cały skansen, a nad nią postawiono młyn. Zbudowano urokliwe mosty nad kanałem, a nawet usypano sztuczne wzgórze, gdzie dziś stoi wiatrak.
Trzy przysiółki w różnych stylach
To, że kiedyś był tam poligon nie znaczy, że budowle nie są autentyczne. Sprowadzono na miejsce różnej wielkości domy, budynki gospodarcze i inne obiekty, które postawiono tak by odtworzyć układ tradycyjnej opolskiej wsi. Podzielono całość na trzy przysiółki, a w każdym stoją nieco inne budynki reprezentujące różne subregiony: opolski, oleski i raciborsko-nyski.
Zbiór cennych eksponatów
Jako pierwszy na miejscu stanął spichlerz z XVIII wieku przeniesiony ze Sternalic. Potem poszło już z górki i rekonstrukcja drewnianych chałup przychodziła z coraz mniejszym trudem, choć nadal dość mozolnie. W pięć lat w muzeum przybyło obiektów takich jak spichlerz podworski ze Sławięcic, spichlerz z Ligoty Książęcej, chałupa z Kamieńca, chałupa z Karmonek Nowych, karczma z Przewozu oraz chałupa z Radłowa.
Muzeum Wsi Opolskiej – jak dojechać?
Dziś muzeum jest bogate w eksponaty. Zadbano tu o szczegóły takie jak kwietniki, krzyże, a nawet budy dla psów. Znajdziemy tam kuźnię, szkołę, a także wystawy sprzętów gospodarczych. Ważny jest kościół z Gręboszowa zbudowany z bali modrzewiowych w 1613 r. Bardzo piękne są wiatraki z Dobrzenia Wielkiego i Grotowic, a szczególnie popularny młyn z Siołkowic Starych.
Młyn ten jest przykładem wiejskiego drewnianego budownictwa przemysłowego na terenie Śląska Opolskiego w XIX w. Dziś we wnętrzu można zobaczyć wszystkie stare urządzenia młynarskie. Młyn przestał pracować w 1950 r
Do Muzeum Wsi Opolskiej znajdującego się przy ul. Wrocławskiej 174 w Opolu można łatwo dotrzeć autobusami miejskimi linii nr 9.
Przez cały rok kalendarzowy w każdy poniedziałek wstęp do Muzeum Wsi Opolskiej jest bezpłatny.