Strona głównaTop 10Najlepsze miejsca na spacer we Wrocławiu (Top 9)

Najlepsze miejsca na spacer we Wrocławiu (Top 9)

Gdzie najlepiej wybrać się na spacer we Wrocławiu? Zadanie wydaje się proste: wystarczy wyjść z domu i iść przed siebie. Są jednak miejsca we Wrocławiu, które nadają się na spacer szczególnie. Polecamy najlepsze trasy w stolicy Dolnego Śląska, gdzie można wałęsać się godzinami nie czując zmęczenia. Jest tu naprawdę pięknie!

Bulwary nadodrzańskie

Widok z bulwaru Włostowica na Ostrów Tumski (droga w kierunku bulwaru Zienkiewicza). Fot. Shutterstock

Centrum Wrocławia malowniczo przecina Odra, a nad nią odnowiono w ostatnich latach wiele bulwarów. W samym centrum miasta znajdują się bulwar Xawerego Dunikowskiego, bulwar Kaczyńskich i bulwar Zienkiewicza. Wszystkie są niedawno wyremontowane i stały się popularnym miejscem wypoczynku wrocławian. Na spacer można pójść spod Hali Targowej bulwarem Dunikowskiego a potem Kaczyńskich (za budynkiem Muzeum Narodowego), przeciąć most Pokoju, a następnie wrócić drugą stroną Odry przez ul. Joliot-Curie, Ostrów Tumski przy katedrze, ul. Katedralną, bulwar Zienkiewicza i bulwar Włostowica.

Park Szczytnicki

Park Szczytnicki. Fot. Shutterstock

Park Szczytnicki na Wielkiej Wyspie jest popularnym miejscem spacerów wśród wrocławian. To jeden z największych parków we Wrocławiu (drugi po parku Tysiąclecia) i chyba najbardziej znany. To przy nim znajduje się Hala Ludowa (Stulecia), Pergola, którą także powinna objąć trasa spaceru oraz Ogród Japoński, gdzie również warto wybrać się na przechadzkę. W parku Szczytnickim nie brakuje urokliwych mostków i wielu romantycznych ścieżek. Można dojść parkiem aż do kompleksu Stadionu Olimpijskiego.

Park Tołpy

Wydział Architektury PWr w parku Tołpy. Fot. Jar.ciurus, CC BY-SA 3.0

Park Tołpy to pełen uroku zieleniec na wrocławskim Ołbinie położony między ulicami Nowowiejską, Prusa i Wyszyńskiego. Ozdabia go jezioro pełne kaczek z wyspą i pięknymi drzewami. Przy parku wznosi się budynek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, który jest jedną z perełek architektonicznych miasta. Warto wybrać się tu z aparatem.

Stare Miasto

Wrocławski Ratusz. Fot. Shutterstock

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Starego Miasta. Spacery po Rynku należą do tych najbardziej romantycznych we Wrocławiu. Można obejść Rynek, a następnie powędrować otaczającymi go uliczkami do miłej knajpki lub kawiarenki. Polecamy np. spacer ul. Więzienną. Dojść można m.in. do gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, a nieco dalej są odrzańskie wyspy. Po tych okolicach można błądzić godzinami w kółko i rozmawiać o wszystkim ze swoją drugą połówką lub z najlepszym przyjacielem.

Wyspy odrzańskie

Most Tumski we Wrocławiu. Fot. Shutterstock

We Wrocławiu sporo jest wysp odrzańskich, które połączone są trasami spacerowymi. Miejscem, gdzie wypoczywają i bawią się młodzi ludzie jest Wyspa Słodowa. Z kolei na Piaskowej znajdują się znane wrocławskie kościoły. Na Wyspie Bielarskiej znajduje się plac zabaw, a na Młyńskiej hotel. Wyspy połączone są kładkami i mostami. To idealne miejsce na spacer, a na Wyspie Słodowej można zrobić sobie także mały piknik.

Wały za zoo

Brama Japońska do zoo we Wrocławiu. Fot. Danawika, CC BY-SA 3.0

Za wrocławskim zoo także są bulwary, co ciekawe kryje się tam także drugie wejście do ogrodu zoologicznego. To cenna wskazówka zwłaszcza latem, kiedy przed głównym wejściem czekają bardzo długie kolejki turystów. Spacer wzdłuż murów zoo do tylnej Bramy Japońskiej tak naprawdę pozwala zaoszczędzić na czasie. Zaparkować można po drugiej stronie Odry przy ul. Na Grobli, gdyż na wysokości Bramy Japońskiej znajduje się Kładka Zwierzyniecka. Przy bulwarach za zoo znajduje się plaża z barem i restauracje. Można zamówić sobie lody lub coś do picia.

Park Południowy

Park Południowy we Wrocławiu. Fot. Nova, CC BY-SA 3.0

Park Południowy jest jednym z najpiękniejszych w mieście. Gdy tereny te były już w obszarze Wrocławia, architekt krajobrazu Hugo Richter i botanik Ferdinand Cohn zaprojektowali obecne założenie parkowe, z którego pozostał starodrzew i duży staw z balkonem, tak zwanym tarasem Landsberga. Była także restauracja z wieżą, która nie zachowała się do dzisiejszych czasów. Zaplanowano wodotryski, zadbano o drobną architekturę taką jak altanę na wzgórzu Bendera oraz ławki, sprowadzono ciekawe rośliny i trzeba przyznać, że całość do dziś prezentuje się fantastycznie mimo upływu lat.

Wały na Różance

W pobliżu Jazu Różanka i mostu Trzebnickiego. Fot. Joee, CC BY-SA 3.0

Wzdłuż Odry i jej kanałów ciągną się wały z trasami spacerowymi i z pewnością każde takie miejsce można polecić na spacer. O tym rejonie Wrocławia, a mianowicie Różance, jeszcze jednak nie wspominaliśmy w naszym tekście. W tej okolicy można wybrać się na spacer do Lasu Osobowickiego lub właśnie na wały nad kanałem Starej Odry. Po drugiej stronie widoczne będą zabudowania starego Portu Miejskiego, gdzie także warto wybrać się na spacer, a także elektrowni, lecz ta jest już zdecydowanie mniej urodziwa.

Park Zachodni

Park Zachodni we Wrocławiu. Fot. Nova, CC BY-SA 3.0

Park Zachodni jak sama nazwa wskazuje znajduje się na zachodzie miasta między ul. Lotniczą i Pilczycką. To popularny zieleniec z licznymi trasami spacerowymi. Na części jego terenu znajdowały się kiedyś cmentarze. Pozostałości Nowego Cmentarza Żydowskiego w tym mury i brama są dalej tam obecne. Zachowało się tam 8 tysięcy nagrobków, w tym mogiły ofiar Holocaustu. Jeśli chodzi o trasy spacerowe, to nie przebiegają one przez teren cmentarza.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE