W 2007 roku Polska przystąpiła do Strefy Schengen. Od tego momentu otwarto granice z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, które również należą do Unii Europejskiej. Jednak nadal w Polsce istnieje 16 przejść drogowych, 14 kolejowych, jedno rzeczne, 18 morskich i 20 lotniczych. Czy wiecie gdzie możecie przepłynąć granicę na kajaku, gdzie staniecie jednocześnie w 3 krajach oraz gdzie poza teren Polski dojedziecie pociągiem? Poznajcie najbardziej oryginalne przejścia graniczne w Polsce.

1Przejście graniczne dla aktywnych

Przejście graniczne Rudawka – Lesnaja fot. Pudelek (Marcin Szala), Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Po przystąpieniu Polski do Strefy Schengen, przejścia graniczne pozostały jedynie z trzema krajami: Rosją, Białorusią i Ukrainą. Są to jednocześnie przejścia na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, które podlegają dodatkowym wymogom prawnym ustalonym przez zjednoczone kraje.

Najpopularniejszym sposobem przekraczania granicy jest podróż samochodem, statkiem, pociągiem lub samolotem. Jednak są także inne możliwości. Jednym z ciekawszych sposobów pokonania granicy polsko-białoruskiej jest jej przepłynięcie. Punkt kontrolny Rudawka – Lesnaja położony na Kanale Augustowskim, to rzeczne przejście uruchomione 30 kwietnia 2005 roku. Czynne jest od 1 maja do 1 października w godzinach 8-18 czasu polskiego. Jeśli więc mielibyście ochotę pokonać kajakiem śluzę Kurzyniec i znaleźć się u naszych wschodnich sąsiadów, to koniecznie wybierzcie się latem na Podlasie.

Poprzedni
Poprzedni artykułAtrakcje w Polsce, o których istnieniu nie wiedziałeś – 12 hitów
Następny artykułKarkonoski Park Narodowy podniósł ceny. Gdzie wejdziesz za darmo, a gdzie z Ciebie zedrą?
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.