Z dala od popularnych atrakcji kryją się te mniej znane, ale podobnie interesujące. Gdzie warto jechać, by się pozytywnie zaskoczyć? Oto 12 miejsc w Polsce, o których mogłeś nie wiedzieć. Gdy pokażesz zdjęcia stamtąd, Twoi znajomi mogą się zdziwić, że tak interesujące i mało znane miejsca w ogóle istnieją!

1. Łopuszna

Łopuszna, Gorce, Gorczański Park Narodowy. Fot. Marcin Michalczyk. Shutterstock

Piękne białe dworki znacie tylko z Pana Tadeusza i nie wiecie, czy istniały naprawdę? One dalej istnieją! Łopuszna to przepiękna wieś nad Dunajcem u podnóża Gorców. Prowadzą stąd dwa szlaki: na Turbacz i polanę Zielenicę. Romantyczne magiczne widoki gwarantowane!

Łopuszna znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Możemy tutaj podziwiać późnogotycki drewniany kościół Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata z XV w i dwór Tetmajerów z ok. 1790 r., należący niegdyś do Leona Przerwy-Tetmajera (obecnie jest to filia Muzeum Tatrzańskiego). Z Łopuszną związany jest m.in. także ksiądz Józef Tischner.

2. Opactwo cystersów w Sulejowie

Opactwo cystersów w Sulejowie. Fot. Shutterstock

Chcecie zobaczyć budynek, który nie zmienił się od 1232 roku? Oto opactwo cystersów w Sulejowie! Ten niezwykły zabytek architektury romańskiej położony jest w Podklasztorzu będącym częścią Sulejowa.

Fundacji klasztoru miał dokonać Kazimierz II Sprawiedliwy w XII wieku. Podobnie jak w przypadku innych opactw cysterskich na terenie dzisiejszej Polski, zakonników sprowadzono z francuskiego Morimond. Według legendy książę postanowił zbudować tam kościół, gdyż podczas pogoni za jeleniem zgubił się w puszczy, a gdy nadeszła burza usłyszał z nieba głos Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę cię do sług twoich. Gdy wstał, zobaczył dwanaście lwów, a te doprowadziły go do kompanów. Potem w kościele znalazło się podobno dwanaście rzeźb lwów.

Czytaj więcej: Opactwo cystersów w Sulejowie w przewodniku Polska Zachwyca

3. Mikoszewo – idealne miejsce na… foki!

Nie ufajcie do końca fokom. Ale podziwiać z daleka można 🙂 Fot. Shutterstock

Mikoszewo leży w pobliżu ujścia Wisły. Te mało uczęszczane tereny są na tyle spokojne, że upodobały je sobie bałtyckie foki. Te sympatycznie wyglądające zwierzątka można znaleźć właśnie m.in. na mikoszewskiej plaży. Są też organizowane rejsy na oglądanie fok. Nie radzimy jednak podchodzić zbyt blisko – foka może boleśnie ugryźć.

Czytaj także: Gdzie jechać nad morze na wakacje w Polsce? Top 12

4. Diabelski kamień na Kaszubach

Diabelski kamień na Kaszubach. Fot. Shutterstock

Diabelski kamień na Kaszubach o którym mowa, to największy z kompleksu wielkich głazów narzutowych w okolicy. Kolejne znajdują się koło Świecina, Brodnicy Górnej (nad j. Ostrzyckim), Owśnic. Na tym ostatnim głazie znajduje się krzyż, gdzie płoszono (a może i palono) czarownice, bo wyprawiały tam harce.

Kamień na Kaszubach ma 20 m obwodu. Znajduje się w pobliżu Odargowa w powiecie puckim i pozostaje mało znaną polską atrakcją. Ma pięć wyżłobień. Według legendy to ślady pazurów diabła, który był przykuty do skały. Z kolei większa szczelina to zgodnie z miejscowymi podaniami ślad po łańcuchu, którym czart uwiązał głaz.

Po co diabeł przywiązywał wielki kamień? Otóż według legendy miał wysuszyć jezioro, by w zamian otrzymać czyjąś duszę. Wrzucając głaz do jeziora chciał się z niego pozbyć wody.

5. Drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim

Kościół w Dębnie. Fot. Shutterstock

To tu żenił się Janosik! Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim to unikatowy zrębowy kościół drewniany – najlepiej zachowany gotycki drewniany kościół w Polsce. To dało mu miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół zbudowany został w 1490 roku w stylu gotyckim z drewna modrzewiowego. Ruchome części wyposażenia świątyni są godne uwagi. Możemy tam zobaczyć choćby zabytkowe cymbałki z V wieku.

Około 1500 roku wnętrze kościółka ozdobiono zachowaną do dziś polichromią patronową. Niewątpliwie jest to najlepiej zachowana tego rodzaju polichromia w Polsce, ale też i w Europie. Jest wykonana w 31 kolorach i zawiera aż 77 motywów w 12 układach!

Zobacz lokalizację: Drewniany kościół w Dębnie w przewodniku Polska Zachwyca

6. Jezioro Ciecz (Trześniowskie)

Jezioro Trześniowskie. Fot. Shutterstock

Chcecie wiedzieć, gdzie jest najbardziej przejrzysta woda w Polsce? Jezioro Ciecz (Trześniowskie) leży na terenie Pojezierza Lubuskiego. Jest jeziorem rynnowym o maksymalnej głębokości ponad 58 m dlatego jest miejscem wybieranym przez nurków.  Woda w nim jest tak czysta, że niektórzy uznają je za najczystsze jezioro w Polsce.

W pobliżu jest aż 5 opuszczonych miejscowości!

Jezioro Ciecz jest połączone krótkim kanałem z leżącym na południe od niego Jeziorem Łagowskim. Na przesmyku między jeziorami leży malowniczo położona wieś Łagów. Jezioro ma o strome brzegi niemal w całości porośnięte są lasem.

Zobacz lokalizację: Jezioro Ciecz w przewodniku Polska Zachwyca

7. Ratusz w Chełmnie

Ratusz w Chełmnie – piękny przykład budownictwa renesansowego w Polsce. Fot. Shutterstock

Wiedzieliście, że kiedyś wzorcem miary był pręt chełmiński? Metr to stosunkowo nowy wynalazek (w końcu mierzyło się kiedyś choćby łokciami). Na zachodniej ścianie ratusza w Chełmnie został umieszczony na pamiątkę pręt chełmiński o długości 4,35 m, będący niegdyś jednostką pomiarową!

Obecny renesansowy kształt ratusz otrzymał podczas przebudowy w latach 1567-1596. Dokonali tego sprowadzeni do miasta architekci włoscy. Od 1983 roku mieści się tu Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Czytaj więcej: Ratusz w Chełmnie w przewodniku Polska Zachwyca

8. Sine Wiry

Rezerwat przyrody Sine Wiry. Fot. Shutterstock

Słyszeliście o Sinych Wirach? To rezerwat przyrody w Bieszczadach znany ze Szmaragdowego Jeziorka i chroniący zagrożony gatunek tojadu wschodniokarpackiego.

Rezerwat znajduje się na terenie gmin Cisna i Solina. Zajmuje 450 hektarów i można tam zobaczyć przełomowy odcinek rzeki Wetlinki i Solinki obejmujący 7 kilometrów rzeki. Unikatowy jest także ze względu na fragmenty starodrzewu bukowo-jodłowego i liczne stanowiska roślin, takich jak właśnie tojad wschodniokarpacki, ale także buławnik mieczolistny oraz buławnik wielkokwiatowy z Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.

Od 1980 r. na Wetlinie możemy podziwiać Szmaragdowe Jeziorko, powstałe po osunięciu się na rzekę zbocza Połomy.

9. Swołowo – Kraina w kratę

Swołowo – wieś w kratę. Fot. Shutterstock

Swołowo to wieś jedyna w swoim rodzaju z przykładami budownictwa szkieletowego. Przez charakterystyczny wzór zaczęto nazywać Swołowo wsią w kratkę.

W XVIII i XIX wieku na Pomorzu, a konkretnie we wsiach tego regionu, dominowało budownictwo szkieletowe. Zgodnie z tą metodą między drewnianą konstrukcję wstawiano dyle, które owijano słomą i oblepiano gliną. Belki zabezpieczano smołą, a elewację malowano wapnem – stąd tak duży kontrast kolorystyczny. Taka zabudowała była typowa dla bogatych zabudowań chłopskich, ale nie tylko. Budownictwo szkieletowe stosowano również przy budowie szkoły, kościołów, dworów czy zabudowań gospodarczych.

Czytaj więcej: Swołowo w przewodniku Polska Zachwyca

10. Kolegiata w Kruszwicy

Kruszwica, kolegiata śś. Pawła i Piotra. Fot. Shutterstock

Romańska kolegiata św. Pawła i Piotra w Kruszwicy to jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Czas budowy szacuje się na lata 1120-1140. Pierwotnie była prawdopodobnie siedzibą biskupstwa, które w 1148 zostało przeniesione do Włocławka.

Co ciekawe, kolegiata ma niemal nienaruszony układ od początku istnienia, z wyjątkiem przebudowanej w XVI wieku fasady zachodniej. Wnętrze wygląda jak autentyczna bazylika romańska.

Czytaj także: Kruszwica – miejsce pełne legend

11. Szpital Wysoka Łąka w Kowarach

Zabytkowy szpital Wysoka Łąka w Kowarach. Fot. Shutterstock

Zabytkowy szpital Wysoka Łąka w Kowarach powstał na początku XX wieku i od razu zachwycał projektem Karla Grossera w stylu szwajcarskim. Elewacja i wnętrza ozdobione zostały przepięknymi roślinnymi i zwierzęcymi motywami w duchu secesji. Wysoka Łąka otoczona jest rozległym, parkiem, gdzie obecnie można podziwiać ponadstuletnie drzewa.

Podczas I i II wojny światowej w sanatorium działało centrum rehabilitacyjne dla żołnierzy. Od 1949 roku sanatorium stało się centrum leczenia gruźlicy i mogło przyjąć około 500 kuracjuszy w tym samym czasie. Był to największy ośrodek tego typu w regionie.

12. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

Narew tworzy piękne krajobrazy. Fot. Shutterstock

Chcecie pojechać w miejsce, które zna niewiele osób i zaskoczyć znajomych? Albo macie ochotę zaszyć się w głuszy w przepięknej scenerii? Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi położony jest w zachodniej części województwa podlaskiego, w powiecie łomżyńskim. Stanowi naturalną ochronę dla wielu gatunków ptaków i innych zwierząt oraz roślin w dolinie Narwi. Położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Łomży.

Dolina rzeki objęta ochroną ma 19,5 ha powierzchni, z czego około 7 ha to zasadnicza część parku, a pozostałe 12 stanowi jego ochronną otulinę.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here