Strona głównaCiekawostkiPałac w Goszczu – rezydencja dwukrotnie strawiona przez ogień

Pałac w Goszczu – rezydencja dwukrotnie strawiona przez ogień

Dolnośląskie pałace zdumiewają swoim pięknem, choć niektóre są już ruiną i niszczeją. Tak jest też w przypadku pięknej opuszczonej rezydencji w powiecie oleśnickim, w gminie Twardogóra. Pałac w Goszczu to była barokowa posiadłość zbudowana w miejscu XII-wiecznego zamku. Dziś został jedynie cień dawnego bogactwa.

Pałac w Goszczu – ruina w miejscu XII-wiecznego zamku

Pałac w Goszczu

Rezydencja w Goszczu stanęła na fundamentach starego zamku. Warownia powstała w XII wieku, ale jej ślady nie ostały się do naszych czasów. W 1730 roku w jej miejscu rozpoczęła się budowa pierwszego pałacu von Reichenbachów w Goszczu i zakończyła się 10 lat później. Właściciele nie cieszyli się jednak długo ze swojej posiadłości. W 1749 roku ogromny pożar doszczętnie ją zniszczył.

Pałac w Goszczu nie miał szczęścia do ognia

W latach 1749-1755 powstał nowy pałac. Zaprojektował go śląski barokowy architekt Karl Martin Frantz. Dworek zbudowany był na planie prostokąta. W środku znajdował się dziedziniec z trzema bramami. Były też budynki łącznikowe, oficyny i domy gościnne, a nawet osobna stajnia dla koni i dom ogrodnika. Dookoła posiadłości roztaczał się park. Całość prezentowała się pięknie i przez wieki pozostawała w rękach rodziny Reichenbachów.

W czasie II wojny światowej pałac w Goszczu przejęły wojska rosyjskie. Niestety, posiadłość nie miała szczęścia do pożarów. W wigilię Bożego Narodzenia 1947 r. wielka pożoga zniszczyła dworek doszczętnie. Przepiękny budynek już nigdy nie został odbudowany i od tej pory niszczał.

Współczesna odbudowa

Piękny zabytek do dziś zadziwia przejeżdżających obok turystów. Dzięki staraniom lokalnych władz będzie go można oglądać przed długie lata, ale w zmienionej formie. W 2013 roku gmina Twardogóra przeznaczyła pieniądze na przebudowę części kompleksu pałacowego. Nie była to jednak renowacja polegająca na odtworzeniu zabytkowego charakteru obiektu, ale nadaniu mu zupełnie nowych funkcji. Powstało m.in. centrum edukacyjno-kulturalno-turystyczne, w którym odbywają się m.in. przedstawienia teatralne.

Pałac w Goszczu znajduje się w centrum miejscowości przy drodze nr 448 prowadzącej z Oleśnicy przez Twardogórę do Milicza.

 

Pałac w Goszczu
Pałac w Goszczu, fot. Shutterstock (4)
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE