Zamek w Smoleniu to mniej znana warownia na Szlaku Orlich Gniazd. Pamiętający czasy Kazimierza Wielkiego zabytek skrywa bogatą historię. Do niedawna nie można było tam wchodzić, ale jest już odrestaurowany. Warto się tam wybrać.
Szlak Orlich Gniazd – kraina zamków
Zamek w Smoleniu jest jedną z twierdz na Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To jeden z piękniejszych polskich szlaków, najlepiej jest zwiedzić cały. Atrakcje Jury to także doskonałe skały wspinaczkowe.
Szlak Orlich Gniazd – najpiękniejsze zamki
Jura Krakowsko-Częstochowska – zamki wśród skał
Zamkowe wzgórze zasiedlone przed naszą erą
Zamek w Smoleniu powstał w miejscu zabudowań, które powstawały tu już przed naszą erą. W XIX wieku podczas wykopalisk znaleziono dwa groty włóczni pochodzące z okresu lateńskiego, który trwał od 400 r. p.n.e. do początku naszej ery.
Posadowiony na wzgórzu zamek pierwszy raz wspomina się w dziełach pisanych z 1394 roku. Ale już w 1300 r. w kronice Macieja Stryjkowskiego opisano walki o pewien zamek, którym być może był zamek w Smoleniu. Wacław II i Władysław Łokietek walczyli albo o tę warownię albo o strażnice na skale Biśnik lub Grodzisku Pańskim.
Zamek w Smoleniu – twierdza z czasów Kazimierza Wielkiego
Dziś gotycki murowany zamek w Smoleniu w miejscu drewnianej strażnicy datuje się na połowę XIV w. Postawić miał go Otton z Pilczy herbu Topór, współpracownik Kazimierza Wielkiego. Na naturalnym skalnym wzniesieniu pojawiły się mury okalające wieżę i budynek mieszkalny.
Dolny zamek i głęboka studnia
Pierwsza rozbudowa zamku nastąpiła po 1350, kiedy to Otton wraz z żoną wznieśli zamek dolny. Pięciokątne obwarowania spięte były gotycką bramą, a kamienny mur miał 2 metry grubości. Ślady zachowane do dziś wskazują, że na murze mogła istnieć wieża (jedna lub nawet więcej).
Studnię na dziedzińcu według podań wykuli tatarscy jeńcy. Miała być głęboka na zdumiewające 200 m głębokości. Dziś trudno to sprawdzić (jest zasypana do głębokości 26 m).
Kolejne zabudowania
Kolejni właściciele zamku, albo Elżbieta Granowska albo jej syn Jan Pilecki około połowy XV wieku ponownie rozbudowali zamek. Jego zachodnia część łączyła się z górnym zamkiem, a z dolnym była jedynie połączona murem. Przebudowa miała na celu postawienie budynku mieszkalnego. Do dziś zachowały się ślady dawnej bramy.
Dewastacja zamku
Najpierw Szwedzi w 1655 r. a potem Austriacy w 1797 r. doprowadzili zamek w Smoleniu do ruiny. Ci pierwsi na niego najechali, a drudzy rozebrali kamień z budowy i wykorzystali go do postawienia komory celnej w Smoleniu.
Gdy w połowie XIX wieku zamek kupił nowy właściciel, przy ścianie zamku znalazł ludzkie szczątki i średniowieczne militaria, które są śladem średniowiecznej bitwy o nieznanym przebiegu. Właściciel założył tam fabrykę śrutu Batawia.
Od połowy XX w. zamek jest trwałą ruiną, a od 2010 roku nie było tam wstępu. Po jednej ze srogich zim i zawaleniu się drzewa na zamkowe mury, pojawiły się tablice z zakazem. Udało się zabezpieczyć mury zamku i od 2016 roku ponownie można go zwiedzać. U jego stóp znajduje się dworek. Ponadto można skorzystać z grilla, zrobić ognisko i odpocząć na ławeczce w drewnianej altance.
Zamek w Smoleniu – wskazówki dojazdu
Zamek w Smoleniu znajduje się blisko granicy woj. śląskiego i małopolskiego i zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Większa miejscowość w pobliżu to Pilica. Można się tam dostać drogą 794 z Krakowa do Koniecpola, ale też z drogi krajowej nr 78 przez Zawiercie i Podzamcze lub przez Pilicę. W Pilicy także znajduje się zamek.
Lubicie rowery? Zamek w Smoleniu znajduje się na Jurajskim Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd.