Lanckorona to jedna z piękniejszych i najbardziej romantycznych wsi w Polsce. Uważana jest za miejsce zakochanych. Przyciąga m.in. niezwykłą architekturą. Okolica jest naprawdę malownicza. Warto się przekonać, jakie Lanckorona ma atrakcje.
Piękna Lanckorona na małopolskim szlaku
Mało jest tak charakterystycznych wiosek. W Małopolsce znajdziemy m.in. przepiękne Zalipie, uznane za najpiękniejszą wieś w Polsce. W tym samym województwie, w powiecie wadowickim, położona jest Lanckorona.
Podróż tutaj to jak cofnięcie się w czasie, domki naprawdę należą do urokliwych. Podróżując po małopolskim szlaku warto tam zajrzeć.
Bajkowa architektura Lanckorony
Domki w Lanckoronie wyglądają jak z filmu. Tworzą piękne plenery, które podobają się szczególnie zakochanym parom. Fotografowie często przyjeżdżają tutaj właśnie z powodu ciekawej architektury.
To bardzo stara miejscowość, gdzie możemy znaleźć też ruiny zamku. Lanckorona podobała się Kazimierzowi III Wielkiemu. Nie było tutaj daleko z Wawelu (30 km), więc urządzał w tych lasach polowania. Zamek w Lanckoronie postawiono dość szybko, w XIV wieku. Twierdza chroniła drogi do Krakowa. Dziś jest już bardzo zniszczony ale nadal stanowi ciekawy obiekt dla fotografów i cel spacerów.
Przepiękne okolice
Lanckorona już w średniowieczu słynęła z bujnych lasów bogatych w zwierzynę. I dziś dużo w tym prawdy. Stała się miejscowością odwiedzaną przez turystów także ze względu na bliskość przyrody. Zalesione zamkowe wzgórze to spokojna oaza w pobliżu Krakowa. Wystarczy spojrzeć na te krajobrazy!
Lanckorona – wioska zakochanych
Nie bez przyczyny mówi się o Lanckoronie jako specjalnym miejscu dla zakochanych. W tej tajemniczej miejscowości znajdują się nie tylko ruiny średniowiecznego zamku, które przyciągają tu zakochane pary. Wyraz temu dają nazwy uliczek: przejdziemy się aleją Zakochanych lub porozmawiamy z ukochaną osobą w alei Cichych Szeptów.
Podczas Festiwalu Romantyczna Lanckorona można posłuchać muzyki, a na jarmarku kupić pyszne potrawy z dodatkiem afrodyzjaków
Lanckorona atrakcje
Bogata historia jest warta poznania podczas pieszych wycieczek. Jedną z nich możemy odbyć do zamku. Lanckorona ma popularne szlaki: niebieski i żółty.
Polecamy też zapoznać się z dziejami konfederacji barskiej, uznanej przez niektórych za pierwsze polskie powstanie narodowe. W lutym i maju 1771 roku Lanckorona była miejscem dwóch bitew. Dziś konfederatów upamiętnia zbiorowa mogiła na Szlaku Konfederatów Barskich na pograniczu gmin Lanckorona i Budzów
Lanckorona – wskazówki dojazdu
Miejscowość znajdziemy w pobliżu drogi nr 52 z Wadowic do Krakowa. Lanckorona znajduje się przy Kalwarii Zebrzydowskiej i tam warto zjechać i przy okazji obejrzeć kalwaryjskie sanktuarium.
Czytaj też: Kalwaria Zebrzydowska, dróżki Jana Pawła II
Do Lanckorony dojedziemy ul. Lanckorońską. Można też zjechać z drogi nr 52 w miejscowości Brody.