Strona głównaCiekawostkiLanckorona – romantyczny zakątek ze wspaniałą architekturą

Lanckorona – romantyczny zakątek ze wspaniałą architekturą

Lanckorona to jedna z piękniejszych i najbardziej romantycznych wsi w Polsce. Uważana jest za miejsce zakochanych. Przyciąga m.in. niezwykłą architekturą. Okolica jest naprawdę malownicza. Warto się przekonać, jakie Lanckorona ma atrakcje.

Piękna Lanckorona na małopolskim szlaku

Lanckorona atrakcje
Lanckorona może się pochwalić piękną architekturą. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Mało jest tak charakterystycznych wiosek. W Małopolsce znajdziemy m.in. przepiękne Zalipie, uznane za najpiękniejszą wieś w Polsce. W tym samym województwie, w powiecie wadowickim, położona jest Lanckorona.

Podróż tutaj to jak cofnięcie się w czasie, domki naprawdę należą do urokliwych. Podróżując po małopolskim szlaku warto tam zajrzeć.

Bajkowa architektura Lanckorony

Lanckorona atrakcje
Lanckorona. Fot. Pecold, Shutterstock

Domki w Lanckoronie wyglądają jak z filmu. Tworzą piękne plenery, które podobają się szczególnie zakochanym parom. Fotografowie często przyjeżdżają tutaj właśnie z powodu ciekawej architektury.

To bardzo stara miejscowość, gdzie możemy znaleźć też ruiny zamku. Lanckorona podobała się Kazimierzowi III Wielkiemu. Nie było tutaj daleko z Wawelu (30 km), więc urządzał w tych lasach polowania. Zamek w Lanckoronie postawiono dość szybko, w XIV wieku. Twierdza chroniła drogi do Krakowa. Dziś jest już bardzo zniszczony ale nadal stanowi ciekawy obiekt dla fotografów i cel spacerów.

Przepiękne okolice

lanckorona atrakcje
Krajobrazy są tu przepiękne. Fot. Shutterstock

Lanckorona już w średniowieczu słynęła z bujnych lasów bogatych w zwierzynę. I dziś dużo w tym prawdy. Stała się miejscowością odwiedzaną przez turystów także ze względu na bliskość przyrody. Zalesione zamkowe wzgórze to spokojna oaza w pobliżu Krakowa. Wystarczy spojrzeć na te krajobrazy!

Lanckorona – wioska zakochanych

lanckorona atrakcje
Lanckorona to wioska zakochanych. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Nie bez przyczyny mówi się o Lanckoronie jako specjalnym miejscu dla zakochanych. W tej tajemniczej miejscowości znajdują się nie tylko ruiny średniowiecznego zamku, które przyciągają tu zakochane pary. Wyraz temu dają nazwy uliczek: przejdziemy się aleją Zakochanych lub porozmawiamy z ukochaną osobą w alei Cichych Szeptów.

Podczas Festiwalu Romantyczna Lanckorona można posłuchać muzyki, a na jarmarku kupić pyszne potrawy z dodatkiem afrodyzjaków

Lanckorona atrakcje

lanckorona atrakcje
Lanckorońskie uliczki. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Bogata historia jest warta poznania podczas pieszych wycieczek. Jedną z nich możemy odbyć do zamku. Lanckorona ma popularne szlaki: niebieski i żółty.

Polecamy też zapoznać się z dziejami konfederacji barskiej, uznanej przez niektórych za pierwsze polskie powstanie narodowe. W lutym i maju 1771 roku Lanckorona była miejscem dwóch bitew. Dziś konfederatów upamiętnia zbiorowa mogiła na Szlaku Konfederatów Barskich na pograniczu gmin Lanckorona i Budzów

Lanckorona – wskazówki dojazdu

lanckorona atrakcje
Jak dojechać do Lanckorony? Atrakcje są tu na każdym kroku. Fot. Shutterstock

Miejscowość znajdziemy w pobliżu drogi nr 52 z Wadowic do Krakowa. Lanckorona znajduje się przy Kalwarii Zebrzydowskiej i tam warto zjechać i przy okazji obejrzeć kalwaryjskie sanktuarium.

Czytaj też: Kalwaria Zebrzydowska, dróżki Jana Pawła II

Do Lanckorony dojedziemy ul. Lanckorońską. Można też zjechać z drogi nr 52 w miejscowości Brody.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE