Strona głównaCiekawostkiPałac w Mańczycach – rezydencja, o której zapomniano

Pałac w Mańczycach – rezydencja, o której zapomniano

W województwie dolnośląskim na trasie Strzelin – Borów leży niewielka wieś Mańczyce. To właśnie tu znajdują się ruiny pałacu, który nazywany był Scholss Manze. Kiedyś była to siedziba rodu von Gfug. Spektakularna rezydencja, która jeszcze do I połowy XX wieku zachwycała swoim wyglądem, dziś popada w ruinę. To już ostatni dzwonek aby uratować pałac w Mańczycach.

Siedziba rodu von Gfug

pałac w mańczycach

Pierwsze oficjalne zapisy odnośnie Mańczyc wiążą wieś z rodem von Gfug. Prawdopodobnie w XVI wieku zbudowano na tych terenach pierwszą rezydencję. Około 1711 roku zastąpiono ją pałacem w stylu barokowym. Karl Chrystian von Gfug, ostatni przedstawiciel rodu zarządzający majątkiem, zmarł w 1721 roku. Posiadłość trafiła wtedy w ręce jego żony, Eleonory. Kobieta zmarła kilka lat później i od tej pory pałac zmieniał właścicieli regularnie. Większość z nich nie dokonywała żadnych większych zmian ani nie remontowała budynku.

Obecny wygląd pałacu to zasługa rodu von Stosch, która posiadała go od lat 30. XIX wieku. W 1887 roku rezydencja została przebudowana, była to ostatnia ingerencja w bryłę obiektu. Ostatnim właścicielem pałacu w  Mańczycach był Kurt von Rohr.

Początek końca

pałac w mańczycach

Po II wojnie światowej majątek został przekazany PGR. Mieściła się tu siedziba kombinatu. Po upadku Państwowych Gospodarstw Rolnych pałac w Mańczycach przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Już wtedy stan obiektu nie był najlepszy, jednak najgorsze miało dopiero nadejść.

W 1997 roku rezydencja wraz z parkiem przeszła w ręce prywatnego właściciela. Pojawiły się plany rewitalizacji majątku i rozpoczęto nawet pierwsze prace remontowe. Z nieznanych przyczyn, działania te zostały przerwane. Przez wiele lat nie podjęto kolejnych prób uratowania obiektu.

Zarówno rezydencja jak i otaczający ją park krajobrazowy są dziś w fatalnym stanie. Pałac w Mańczycach zabezpieczono tak aby nie można było dostać się do środka. Można go podziwiać wyłącznie z zewnątrz.

Pałac w Mańczycach – wskazówki dotyczące dojazdu

pałac w mańczycach
Pałac w Mańczycach(3), fot. Shutterstock

Pałac w Mańczycach położony jest w powiecie strzelińskim około 32 kilometry od Wrocławia. Jadąc ze stolicy Dolnego Śląska należy wybrać trasę DK395 w kierunku Borka Strzelińskiego a następnie DK346. Przed miejscowością Marcinkowice należy skręcić w lewo w drogę lokalną prowadzącą do Mańczyc.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

NAJPOPULARNIEJSZE