Strona głównaTop 10Lotniska w Polsce – stąd wyruszycie na podbój świata (Top 7)

Lotniska w Polsce – stąd wyruszycie na podbój świata (Top 7)

W Polsce znajduje się 15 portów lotniczych wykorzystywanych do transportu pasażerskiego. To z nich polecieć możemy do innego polskiego miasta, poznać Europę lub zwiedzić cały świat. Największy port lotniczy w naszym kraju to warszawskie Okęcie, ale pozostałe mają w swojej ofercie równie fantastyczne kierunki podróży. Poznajcie najpopularniejsze lotniska w Polsce.

Lotnisko Chopina w Warszawie

lotniska w polsce
Lotnisko Chopina w Warszawie fot. Miłosz Maślanka, Shutterstock

Warszawskie lotnisko powstało w roku 1934. Jest największym portem lotniczym w Polsce i obsługuje największy procent wszystkich lotów w naszym kraju. Znajduje się 8 kilometrów od centrum miasta na osiedlu Okęcie w dzielnicy Włochy. Tutaj także położona jest główna baza Polskich Linii Lotniczych LOT.

Najważniejsze informacje:

  • kod IATA: WAW
  • liczba pasażerów odprawiona w 2016 roku: 12,8 mln
  • procent wszystkich lotów w Polsce: 37,6 proc.
  • najciekawsze kierunki z Lotniska Chopina: Tokio, Nowy Jork, Moskwa, Dubaj, Rio de Janeiro, Zanzibar, Seul, Pekin, Cancun

Port lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II

Port lotniczy Kraków-Balice fot. tupungato, Shutterstock

Krakowskie lotnisko zlokalizowane jest 11 kilometrów od centrum miasta w miejscowości Balice. Jest to port zarówno cywilny jak i wojskowy, drugi w Polsce pod względem odprawionych pasażerów. Swoje imię zawdzięcza papieżowi Janowi Pawłowi II, który wielokrotnie podczas swoich pielgrzymek do kraju korzystał z tego właśnie lotniska. Ze względu na świetne wyniki portu lotniczego Kraków-Balice i stały wzrost obsługi pasażerów, planowana jest jego intensywna rozbudowa.

Najważniejsze informacje:

  • kod IATA: KRK
  • liczba pasażerów odprawiona w 2016 roku: 5 mln
  • procent wszystkich lotów w Polsce: 14,6 proc.
  • najciekawsze kierunki z Lotniska w Krakowie: Chicago, Tel Awiw, Teneryfa, Lizbona, Ateny

Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy

Port lotniczy w Gdańsku fot. vivooo, Shutterstock

Lotnisko w Gdańsku znajduje się 10 km od centrum Gdańska i Sopotu. Jest to trzeci w Polsce najpopularniejszy port lotniczy. Jest to także lotnisko zapasowe dla warszawskiego Okęcia. Port pasażerski istnieje od 1919 roku. Wcześniej znajdował się on jednak w dzielnicy Wrzeszcz. Obecny port lotniczy został otwarty w 1974 roku. Od 2004 roku nosi imię Lecha Wałęsy.

Najważniejsze informacje:

  • kod IATA: GDN
  • liczba pasażerów odprawiona w 2016 roku: 4 mln
  • procent wszystkich lotów w Polsce: 11,7 proc.
  • najciekawsze kierunki z Lotniska w Gdańsku: Reykjavik, Malta, Alicante, Barcelona, Piza

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice

Lotnisko w Katowicach fot. Tupungato, Shutterstock

Port lotniczy położony jest w miejscowości Pyrzowice, około 30 kilometrów od centrum Katowic. Dysponuje on jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce, liczącą 3200 m długości i 45 metrów szerokości, która została oddana do użytku w maju 2015 roku. Pierwszy lot samolotu pasażerskiego miał miejsce w 1964 roku. Natomiast regularne loty rozpoczęły się dwa lata później, kiedy PLL LOT uruchomiły połączenie z Warszawą. Lotnisko w Katowicach powstało na miejscu dawnego, założonego przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej lotniska zapasowego.

Najważniejsze informacje:

  • kod IATA: KTW
  • liczba pasażerów odprawiona w 2016 roku: 3,2 mln
  • procent wszystkich lotów w Polsce: 4,9 proc.
    najciekawsze loty z Lotniska w Katowicach: Dubaj, Agadir, Porto, Reykjavik, Kutaisi, Lanzarote, Rzym

Port lotniczy Warszawa-Modlin

Lotnisko Warszawa-Modlin fot. Shutterstock

Port lotniczy Warszawa-Modlin znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckim, około 35 kilometrów od centrum Warszawy. Z lotniska dolecimy do miast europejskich, obsługuje także loty krajowe i rejsy czarterowe. Wszystkie połączenia obsługuje tania linia lotnicza Ryanair. Głównym celem portu lotniczego jest przejęcie części ruchu lotniczego z lotniska Chopina w Warszawie. To tu latają wszystkie samoloty linii Ryanair (oprócz lotów krajowych) ale także część samolotów czarterowych i towarowych.

Najważniejsze informacje:

  • kod IATA: WMI
  • liczba pasażerów odprawiona w 2016 roku: 2,9 mln
  • procent wszystkich lotów w Polsce: 8,5 proc.
  • najciekawsze loty z Lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim: Fuerteventura, Gran Canaria, Trapani, Korfu, Chania, Faro, Malaga

Port lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika

Port Lotniczy Wrocław fot. Arkadiusz Stachowski, Shutterstock

Lotnisko zostało zbudowane w 1938 roku w Strachowicach na potrzeby wojska niemieckiego. Od 1958 z lotniska odbywały się stałe loty krajowe Pierwsze zagraniczne połączenia uruchomiono w 1993 z Frankfurtem nad Menem. Od 2005 roku lotnisko nosi imię Mikołaja Kopernika, który we Wrocławiu  był scholastykiem Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. Przed Euro 2012 w porcie lotniczym otwarty został nowy terminal, dzięki któremu przepustowość zwiększyła się do nawet 4 mln pasażerów rocznie. Z roku na rok z Wrocławia lata coraz więcej osób, a co za tym idzie wkrótce niezbędna będzie kolejna przebudowa lotniska. Na rok 2022 lotnisko planuje rozpoczęcie budowy nowego pasa startowego, dzięki któremu z lotniska mogłoby latać nawet 10 mln pasażerów rocznie.

Najważniejsze informacje:

  • kod IATA: WRO
  • liczba pasażerów odprawiona w 2016 roku: 2,4 mln
  • procent wszystkich lotów w Polsce: 7 proc.
  • najciekawsze kierunki z Lotniska we Wrocławiu: Agadir, Reykjavik, Porto, Kreta, Tel Awiw, Malaga, Kutaisi, Zanzibar

Port lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego

Lotnisko w Poznaniu fot. Shutterstock

Port lotniczy w zachodniej części Poznania około 7 km od centrum miasta. Istnieje od roku 1913 i mieściło się tu zarówno lotnisko wojskowe jak i cywilne. Początkowo miało mieć imię Ignacego Jana Paderewskiego, jednak port lotniczy w Bydgoszczy dokonał tego wyboru wcześniej. Od 2006 roku portowi nadano imię Henryka Wieniawskiego – wybitnego polskiego skrzypka, kompozytora i pedagoga. W związku z tym, że ścieżka podejścia samolotów biegnie ponad centrum miasta, co pewien czas pojawiają się propozycje przeniesienia poznańskiego portu lotniczego w inne miejsce.

Najważniejsze informacje:

  • kod IATA: POZ
  • liczba pasażerów odprawiona w 2016 roku: 1,7 mln
  • procent wszystkich lotów w Polsce: 5,0 proc.
  • najciekawsze kierunki z Lotniska w Poznaniu: Ateny, Korfu, Reykjavik, Malta, Ejlat, Alicante
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE